dziecko, dziewczynka, ssać, palec, łóżeczko

Gdy dziecko ssie kciuk

Odkąd twój dwulatek rozstał się ze smoczkiem, stale trzyma w buzi palec. Martwisz się, że może to doprowadzić do wady zgryzu i chcesz pomóc dziecku zwalczyć ten nałóg. Jak to zrobić?
dziecko, dziewczynka, ssać, palec, łóżeczko
1. Staraj się działać łagodnie
To ważne, bo wywieranie na malca presji (np. ciągłe strofowanie go) może tylko utrwalić nawyk. Jest ponadto spora szansa, że problem wkrótce sam zniknie, ponieważ większość dzieci ssących kciuk przestaje to robić (bez niczyjej pomocy) jeszcze przed ukończeniem 4. roku życia.

2. Rozpoznaj przyczynę
Spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach palec najczęściej wędruje do ust malucha. Na ogół takie zachowanie ma miejsce wtedy, gdy dziecko jest zmęczone, znudzone lub zdenerwowane. Warto wówczas obdarzyć je podwójną dawką czułości i troski, bo ssanie kciuka to nic innego jak sposób malca na poprawienie sobie samopoczucia.

3. Kiedy palec jest w buzi, po prostu go wyjmuj
I od razu postaraj się odwrócić uwagę szkraba od tego zajęcia, proponując coś w zamian. Możesz np. podsunąć dziecku jakąś zabawkę, zachęcić je do zjedzenia przekąski czy wspólnego śpiewania.

4. Zamiast karcić, nagradzaj
Jeżeli problem utrzymuje się jeszcze u czterolatka, umówcie się, że za każdy dzień bez ssania palca dziecko dostanie jakiś mały prezent. To je zmobilizuje do większej samokontroli i ułatwi dalsze zmaganie z nawykiem.

5. Unikaj metod typu:
smarowanie kciuka jodyną czy sokiem z cytryny. Malec mógłby to odebrać jako karę.

6. Odwiedź stomatologa
Zrób to wtedy, gdy dziecko nie uporało się z nawykiem, a rosną mu już zęby stałe.
 
Redakcja poleca: Z maluszkiem w Centrum Nauki Kopernik - galeria Bzzz! (video)
Nie musisz czekać, aż twoje dziecko podrośnie, by zainteresować je nauką. Do galerii Bzzz! w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można przyjść już z dwulatkiem!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy