niemowlę przy piersi
fot. fotolia.com

Gdy dziecko zasypia podczas karmienia

Gdy niemowlę zasypia podczas karmienia, mama często bierze to za dobrą monetę. Jednak zasypiania przy piersi może przerodzić się w kłopotliwy zwyczaj. Wyjaśniamy dlaczego tak się dzieje i czy trzeba budzić dziecko.
niemowlę przy piersi
fot. fotolia.com
Niemowlęta czują się bezpiecznie przy piersi. Dlatego - gdy się najedzą i jest im ciepło w ramionach mamy - robi im się błogo, a potem zasypiają. To przyjemne uczucie także dla mamy, ale zasypianie dziecka przy piersi może okazać się kłopotliwym zwyczajem.

Czy pozwalać dziecku zasypiać przy piersi?

Raczej nie pozwalaj noworodkowi na zasypianie przy piersi. Przede wszystkim dlatego, że dziecko nie zje tyle pokarmu, ile potrzebuje, aby zdrowo rosnąć. Poza tym niemowlę łatwo może przyzwyczaić się do usypiania tylko przy twojej piersi i wkrótce nie będzie w stanie zasnąć inaczej.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Na co zwrócić uwagę podczas karmienia piersią

Podczas karmienia zwracaj uwagę, aby pierś swym ciężarem nie opierała się na brodzie dziecka. A gdy dziecko usypia, łaskocz go pod bródką lub w rączkę. Jeśli to nie pomaga, podnieś dziecko do góry i poczekaj, aż mu się odbije, a następnie spróbuj przystawić je do drugiej piersi. Jeżeli śpi i nie daje się zbudzić, odłóż je do łóżeczka. Gdy dziecko nauczy się zasypiać z piersią w buzi, mama wkrótce nie będzie mogła się oddalić od dziecka podczas drzemki ani w nocy.

Czytaj też: 5 mitów o karmieniu piersią - też w nie wierzysz?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy