chorowanie bez wychodzenia z domu
fot. Adobe Stock

Gdy mama jest chora: leczenie w domu i konsultacje online

Leczenie niektórych dolegliwości można podjąć bez konsultacji z lekarzem, a w przypadku niezbyt poważnych schorzeń wystarczy konsultacja online.
Ewa Janczak-Cwil
chorowanie bez wychodzenia z domu
fot. Adobe Stock
Gdy choruje mama i nie ma z kim zostawić dziecka albo jak dostać się do lekarza, może ratować się nie tylko domowymi sposobami. Poradę lekarską online można uzyskać nie tylko wtedy, gdy nadzwyczajne okoliczności (epidemia) uniemożliwiają wizytę w przychodni.

Leczenie bez wychodzenia z domu:

Jakie dolegliwości można leczyć samodzielnie

Bez wątpienia należy do nich przeziębienie, zwłaszcza jeśli objawy dotyczą części ciała powyżej barków (głowa, szyja). Katar, ból gardła, ból głowy, a nawet nieznacznie podwyższona temperatura ciała (do 38 st. C) i pokasływanie nie wymagają konsultacji z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że są wynikiem infekcji. Infekcję grypową także można leczyć samodzielnie. Dopiero powikłania wymagają pomocy lekarskiej i zastosowania leków przepisywanych na receptę.

Także zapalenie pęcherza można, przynajmniej w pierwszej fazie, próbować leczyć samodzielnie domowymi sposobami (dużo pić, jeść suszoną żurawinę) oraz lekami dostępnymi bez recepty (np. furagina).

Podobnie jest z lekkimi zatruciami pokarmowymi, które objawiają się niezbyt nasilonymi wymiotami oraz niezbyt intensywną biegunką. Tu mogą pomóc napoje imbirowe, ścisła dieta oraz leki powstrzymujące biegunkę (np. stoperan) i neutralizujący toksyny węgiel.
Redakcja poleca: 5 pomysłów na (prawie) bezbolesne szczepienie! [WIDEO]
Jesteś mamą starszaka, który obawia się ukłucia? Podpowiadamy jak przygotować się na wizytę szczepienną, aby przebiegła bezboleśnie!

Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem

Wszystkie dolegliwości, także związane z pozornie błahą przyczyną (np. przeziębieniem), które nasilają się lub nie ustępują po 7-10 dniach, warto skonsultować lekarzem.

Zasięgnięcia porady wymagają także:
 • wysoka gorączka – 40 stopni i więcej,
 • gorączka, która nie opada po przyjęciu leków obniżających temperaturę ciała,
 • męczący kaszel,
 • duszności, trudności z oddychaniem,
 • ból w klatce piersiowej,
 • każdy ból, który nasila się, jest ostry lub długotrwały,
 • długotrwałe wymioty i biegunka,
 • narastające obrzęki,
 • zaburzenia widzenia (nawracające mroczki, utrata widzenia w jednym oku),
 • zaburzenia czucia,
 • narastający, nieznośny ból głowy,
 • zaburzenia świadomości (np. omdlenia),
 • zawroty głowy,
 • długotrwale utrzymujące się złe samopoczucie i osłabienie,
 • krew zaobserwowana w stolcu czy moczu.

Nieco inne zasady obowiązują w ciąży. O nich przeczytasz w materiale Problemy w ciąży: kiedy leczyć się samodzielnie, a kiedy z pomocą lekarza. Inne zalecenia obowiązują też w przypadku dzieci. Więc o tym w materiale: Jak bez wychodzenia z domu leczyć dzieci.
Konsultacji lekarskiej zawsze wymagają dzieci gorączkujące powyżej 38 st. niemowlęta do 3 miesiąca życia, dzieci między 3. a 6. miesiącem życia przy gorączce powyżej 38,5 st. oraz starsze dzieci, gdy gorączka nie ustępuje po 3-5 dniach.

Lekarz online i nie tylko

Do niedawna jedynym sposobem na zasięgnięcie opinii lekarza było umówienie się na wizytę w przychodni. Obecnie z lekarzem można skonsultować się online, a podczas epidemii także telefonicznie – dotyczy to zarówno internistów, jak i specjalistów.

Możliwość ta jest bardzo przydatna, gdy nie można wyjść z domu: przy bardzo złym samopoczuciu, gdy nie ma z kim zostawić dziecka albo nie chce się go ze sobą ciągnąć do przychodni. Sieć pomaga także znaleźć dobrego specjalistę i umówić się z nim na prawdziwą wizytę, bo czasami bez niej się nie obędzie.

Potrzebujesz konsultacji z internistą, pediatrą lub innym specjalistą: Tu umówisz termin wizyty lub konsultację online:

 

Co przygotować przed wizytą online

Jeśli spotkanie z lekarzem ma się odbyć przez internet, trzeba liczyć się z tym, że specjalista zada więcej pytań, niż ma to miejsce w czasie zwykłej wizyty. Ponieważ nie może zbadać pacjenta, może pytać o bardzo różne rzeczy. Dlatego przed konsultacją online warto, o ile to możliwe, spisać sobie na kartce różne rzeczy:
 • od kiedy występują objawy,
 • co dokładnie ci dolega,
 • jaką masz temperaturę ciała,
 • jakie masz ciśnienie krwi (zmierz je, jeśli masz ciśnieniomierz),
 • czy, jak i z jakim skutkiem się do tej pory leczyłaś,
 • wyniki ostatnio robionych badań.

Zestaw pytań, jakie zada ci lekarz, zależy oczywiście od tego, z jakim problemem się do niego zgłaszasz. O co innego zapyta cię internista, a o co innego urolog, dermatolog czy stomatolog. Zawsze odpowiadaj zgodnie z prawdą, niczego przed lekarzem nie zatajaj – to ważne dla postawienia prawidłowej diagnozy i doboru bezpiecznego leczenia.

Przy nieskomplikowanych infekcjach lub prostych do zdiagnozowania chorobach lekarz online może ci dać e-receptę oraz e-zwolnienie lekarskie, których nie musisz odbierać osobiście z przychodni. E-recepta przyjdzie na twój telefon, a e-zwolnienie od razu trafi do systemu ZUS. To bardzo wygodne i oszczędza czas.

Podczas konsultacji online możesz także otrzymać skierowanie na badania lub do specjalisty, o ile badania lub konsultacja innego specjalisty będą niezbędne. Takie skierowanie można obecnie zarejestrować w poradni przez telefon bez konieczności dostarczania jego oryginału. Jest to jednak efekt obostrzeń związanych z epidemią. Czy tak zostanie? Trudno powiedzieć. W najgorszym układzie będziesz zmuszona wysłać oryginał pocztą lub dostarczyć je podczas prawdziwej wizyty.
 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama dba o swoje zdrowie - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy