depresja odstawienie od piersi
fot. Fotolia

Gdy mama przestaje karmić piersią...

"To mnie zupełnie zaskoczyło" - poruszający list kobiety, która ujawnia, co przeżywają niektóre mamy. O tym nikt nie mówi głośno!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
depresja odstawienie od piersi
fot. Fotolia
Każda kobieta na pewne zdarzenia reaguje inaczej. To, co dla jednych będzie nieszczególnie ważne, dla innych może stać się powodem depresji. Przeczytajcie list tej mamy, może odnajdziecie w nim siebie?

"Smutek był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. W moich piersiach było coraz mniej pokarmu i musiałam zakończyć karmienie synka, gdy miał 7 m-cy. Początkowo czułam się dobrze z tą decyzją i nie myślałam o tym zbyt wiele. Do czasu...

Co robić, gdy jest za mało mleka w piersiach?

Dwa tygodnie później zaczęłam być coraz bardziej smutna. Czułam się źle, myślałam czy nie mogłam zrobić czegoś więcej by nadal karmić. Nie cieszyłam się moim dzieckiem jak powinnam. Cały czas myślałam o tym, że coś się nieodwracalnie skończyło i nigdy już nie wróci. 

Postanowiłam poszukać w internecie innych kobiet, które przeżywają to samo co ja i czują się winne, że odstawiły dziecko od piersi. Wiele się mówi o depresji poporodowej, ale o depresji związanej z zakończeniem karmienia, mało. 

Jak odstawić dziecko od piersi?

Okazało się jednak, że takich kobiet jak ja, jest wiele. "To nie jest nic szczególnie dziwnego, że kobieta, która odstawiła od piersi dziecko czuje się smutna, płaczliwa i przechodzi łagodną depresję." - przeczytałam wypowiedzi innych mam. 

Trudno znaleźć na temat takiej depresji informacje w literaturze medycznej. Niektórzy tłumaczą taki stan ducha zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety. Inni, że kobieta, która nie może pogodzić się z tym, że jej dziecko jest coraz starsze, może po zakończeniu karmienia piersią odczuwać stratę czegoś ważnego. 

Dlaczego nikt głośno o tym nie mówi? "


Dr Hoskins, ginekolog, tłumaczy że nie spotkała przypadku głębokiej depresji wywołanej zakończeniem karmienia piersią, ale zna przypadki kobiet, które odczuwały znaczny spadek nastroju. Tłumaczy to faktem, że gdy u kobiety spada poziom oksytocyny, czyli hormonu sprawiającego, że mama jest szczęśliwa, takie samopoczucie może się pojawić.

Ważne jest także czy karmienie piersią kończy się w sposób naturalny, związany z wiekiem dziecka, czy brakiem pokarmu, a świadomym odstawieniem dziecka, związanym z innymi przyczynami. 

"Masz prawo czuć się smutna, nawet jeżeli nie ma na to nazwy w medycynie. Nawet jeżeli ktoś się będzie temu dziwić. Uważajcie na swoje emocje. Teraz jestem w ciąży po raz drugi i będę spokojniejsza. Wiem już z czym będę miała do czynienia - kończy swój list mama ".

A jak to było u Was? Czy odstawienie od piersi wywołało u Was smutek? źródło: popsugar
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy