Brak ciąży
fot. AdobeStock

Szczęśliwa druga kreska? Dla wielu kobiet to bolesna walka

Przy niejednym świątecznym stole padnie pytanie „Kiedy dziecko?” Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo to pytanie może ranić.
Dominika Bielas
Brak ciąży
fot. AdobeStock


Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, czyli czas rodzinnych spotkań. Wielu z nas po raz pierwszy od dawana będzie miało okazję usiąść ze swoją całą rodziną przy stole. Radować się swoją obecnością, wyciszyć się i porozmawiać o tym, co u nas słychać, o naszych planach na najbliższe miesiące. „Tradycyjnie” przy wielu stołach padnie także pytanie „Kiedy dziecko?” Pytanie wrzucone mimochodem między inne pytania dotyczące wakacji czy remontu, z pozoru niewinne może ranić serce jak nóż...Nasze wspólne dziecko
?

Ciężko zrozumieć, dlaczego tak wiele osób daje sobie przyzwolenie na zadawanie tak osobistego pytania, jak planowanie ciąży. Owszem są osoby, które otwarcie mówią o staraniach, sukcesach i niepowodzeniach, ale gros osób woli ten temat zachować tylko dla siebie. Osób, które nie chcą kibiców w całym „procesie.” Abstynencja od alkoholu, luźniejsza sukienka, kilka kilogramów więcej... każde „podejrzane” zachowanie czy wygląd sprawiają, że rodzina czuje przyzwolenie na zadanie „tego” pytania. Jakby staranie się o dziecko było wspólną sprawą. Bez znaczenia czy jest to młoda mężatka, czy kobieta, która już „powinna” mieć dziecko ze względu na wiek, czy też taka która „musi” już zacząć się starać o kolejnego maluszka. Nikogo nie obchodzi czy ktoś chce w ogóle mieć dziecko lub czy za brakiem dziecka kryje się jakiś problem. Niewinne pytanie o braciszka lub siostrzyczkę dla malucha boli, gdy test nadal wychodzi negatywny. Walka o drugą kreskę to dramat, który najczęściej odbywa się za zamkniętymi drzwiami.
Redakcja poleca: Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]
Tylko młoda matka wie, ile pracy, czasu i energii wymaga zajmowanie się małym dzieckiem i domem. Mężczyźni najczęściej nie mają na ten temat bladego pojęcia, dlatego nie doceniają kobiet. „Zamień się rolami z partnerem, niech przez jeden dzień zobaczy, co to znaczy opiekować się dzieckiem, gotować, sprzątać, robić pranie’’ – mówi dr Magdalena Śniegulska.

O tym się nie mówi


Megan Lynne Ferrero opisała tę sytuację w dość niezwykły sposób. Jej post pokochało dziesiątki tysięcy osób, które znają ten czas oczekiwania z autopsji. Te słowa powinna poznać każda kobieta, która co miesiąc widzi na teście jedną kreskę – choć mało kto o tym mówi, to nie jest sama. Te słowa powinien przeczytać każdy, kto daje sobie prawo do zadawania pytania o dziecko – może dzięki temu w tym roku go nie zada... [content:0_25766,0_26148,0_24419,0_25598:CMNews] 

"Wszyscy mówią o pozytywnych wynikach, ale rzadko słyszy się o zmaganiach z tymi negatywnymi.
Rzadko dzielimy się informacją, że nic nie pojawia się w miejscu pierwszej kreski , co zobaczą tylko jedno "brak ciąży".
Rzadko mówimy o tym, jak sprawdzamy test 3 minuty później a później 10 minut później [...], aby sprawdzić, czy pojawiła się magiczna druga kreska. Jeśli jesteś podobna do mnie, możesz nawet sprawdzić test kilka dni później, przechodząc obok kosza na śmieci w łazience, ponieważ być może tym razem trwało to trochę dłużej.
Rzadko mówimy, że robimy zdjęcie z testu z włączoną lampą błyskową [...] próbując sprawdzić, czy inny kąt lub edycja mogą sprawić, że te 2 różowe kreski będą widoczne.
Rzadko rozmawiamy o tym, jak przed zrobieniem testu, w myślach liczymy, w którym miesiącu urodzi się dziecko i myślimy o wszystkich uroczych sposobach, na jakie można ogłosić ciążę. [...]

Mijają sierpień i wrzesień, a ty mówisz, że to w porządku, ponieważ powiedzenie o ciąży na Halloween jest równie ekscytujące. A potem mija i Halloween, a Ty nadal nie ma pozytywnego wyniku.
 Mówią ci, że stresowanie się i myślenie o tym sprawia, że jest jeszcze trudniej, więc starasz się udawać, że nie jesteś zestresowana, bo przecież to sprawia, że cały system rozrodczy obraca się przeciwko tobie. Ale nie możesz powstrzymać się od paniki, gdy mijają miesiące jeden za drugim, a Ty nie masz w brzuchu brata ani siostry dla twojego pierwszego dziecka, a pomysł o małej różnicy wieku, staje się coraz bardziej nierealny.
 Nie mówimy o tym, jak kiepsko się czujemy, kiedy widzimy kolejną dobrą wiadomość o ciąży kogoś na naszej osi czasu na Facebooku i o tym, że przez ułamek sekundy jesteśmy zazdrośni. Jak możesz być szczęśliwa z powodu kogoś, kiedy w tym samym czasie jesteś zazdrosna.
Niezależnie od tego, jak długo zmagałaś się z drugą kreską lub walczyłaś z nią w przeszłości - dostrzegam Cię, rozumiem Cię, jestem jak Ty ❤️"

 napisała na Facebooku.

Spotkałyście się z takimi pytaniami ze strony rodziny i znajomych? Jak na nie reagujecie? Napiszcie koniecznie w komentarzach.


Źródło: Facebook

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy