mama, pierś, karmienie piersią, niemowlę

Gdy niemowlę gryzie pierś

Co zrobić, gdy dziecko podczas karmienia gryzie pierś? Czy odstawić dziecko od piersi czy są inne sposoby, by złagodzić ból i oduczyć dziecko gryzienia?
mama, pierś, karmienie piersią, niemowlę
Publikujemy list Agnieszki, która wytrwała w karmieniu piersią, mimo że dziecko boleśnie raniło jej brodawki, oraz rady Hanny, Katarzyny i Danuty. Skorzystajcie z ich podpowiedzi.

Przetrwałam, bo lubię karmić
Jestem mamą Julii, która ma teraz siedem miesięcy. Od narodzin córeczki karmię ją piersią, choć były momenty, że chciałam przejść na butelkę. Nawet kilka razy się złamałam i podałam małej mleko modyfikowane. Te trudne chwile związane były z faktem, że Julce już w czwartym miesiącu wyrżnęły się dolne jedynki, a zaraz potem górne. Teraz ma już nawet górne dwójki. Podczas karmienia moja córcia gryzła mnie tak, że na brodawkach miałam rany. Smarowałam je Bepanthenem (to naprawdę supermaść!) i po kilku dniach przechodziło.
Co mnie w takim razie skłoniło, by mimo bólu nie przestawać małej karmić piersią? Po pierwsze to, że Julia od urodzenia najlepiej zasypia przy piersi. Dopiero potem odkładam ją do łóżeczka. Tam spokojnie i bez problemu śpi dalej. Po drugie, moja maleńka córeczka robi mi niezwykle przyjemny masaż, podczas gdy ssie. Jedną rączką podtrzymuje od dołu moją pierś, a drugą z góry delikatnie głaszcze. Dla takich chwil warto karmić, nawet mimo przejściowego bólu. No i nie można zapominać, rzecz jasna, o pozytywnych zdrowotnych aspektach karmienia piersią. Trzymajcie się więc, drogie mamy, i wytrwajcie. Zdrowy uśmiech dziecka wynagrodzi wam wszelkie kłopoty! Agnieszka z Wrocławia
  Nie pozwalaj gryźć
Mój synek miał dziewięć miesięcy, gdy zaczął mnie gryźć. Jęczałam z bólu. Chciałam już skończyć karmienie, ale postanowiłam spróbować jeszcze jednego sposobu. Gdy synek ugryzł, wyjmowałam mu pierś z buzi, mówiłam: „Nie, nie” i po chwili znów pozwalałam ssać. W końcu pomogło! Hanna z Krakowa

Przystawiaj prawidłowo
Czy trzytygodniowe dziecko może gryźć? Tak, bezzębnymi dziąsełkami. Gdy moja brodawka zaczęła krwawić, położna poradziła, by smarować ją lanoliną, wietrzyć piersi, przez dwa dni ściągać pokarm z tej bolesnej, karmiąc drugą piersią. Pokazała też, jak Anusia powinna chwytać pierś, by nie ssała tylko samej brodawki. Katarzyna z Bytomia

Zaufaj sobie
Próbowałam nauczyć mojego trzynastomiesięcznego synka, by mnie nie gryzł. Ale się nie udało. Gdy widział, że mnie boli, patrzył na mnie i przygryzał ponownie. Poczułam, że czas już zakończyć karmienie. Myślę, że mój pokarm nie był mu już potrzebny. Kiedyś trzeba przestać karmić, a gryzienie uznałam za dobry pretekst. Danuta z Lubaczowa
  [content:0_22762,0_6966,0_23266,,8_1202:ECVideo]

Wątpliwości młodej mamy wyjaśnia: lek. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny (IBCLC), kieruje Centrum Nauki o Laktacji przy Komitecie Upowszechniania Karmienia Piersią, autorka poradnika „Warto karmić piersią”.
  Czy bolesne, poranione brodawki zawsze są wynikiem tego, że dziecko gryzie? Czy mogą też być inne przyczyny?
W grę mogą wchodzić co najmniej trzy powody:
1. Na początku, gdy maleństwo dopiero uczy się ssać pierś, może poranić brodawkę. Ściska ją dziąsełkami, zamiast chwycić wraz z otoczką. Najważniejsza jest wtedy nauka prawidłowego chwytania i ssania piersi.
2. Kilku-, kilkunastomiesięczne dziecko, które ma już ząbki, może przygryzać brodawkę przypadkowo lub dla zabawy. Pomoże właściwa reakcja mamy, która nie pozwoli dziecku na tego typu eksperymenty.
3. Brodawka może boleć, być zaczerwieniona lub pęknięta również
z powodu choroby, np. uczulenia, zakażenia grzybiczego, bakteryjnego, chorób naczyniowych. Mama może myśleć, że to z powodu gryzienia. Wtedy należy stosować leczenie, które usunie przyczynę dolegliwości.

Jak odzwyczaić niemowlę, które już ma ząbki, od gryzienia piersi? A może lepiej przestać karmić?
Nie trzeba przerywać karmienia, wystarczy właściwie zareagować. Za każdym razem, gdy dziecko przygryzie brodawkę, należy przerwać karmienie. Można spokojnie powiedzieć: „Nie, nie” lub „Nie rób tak” i podać pierś ponownie. Zbyt nerwowe reakcje, np. krzyk, szarpanie, odkładanie dziecka, bywają nieskuteczne. Czasem grymas na twarzy mamy przynosi odwrotny skutek, bo podoba się dziecku! Z drugiej strony maluszek może odczuwać lęk i zacząć sobie źle kojarzyć karmienie.

Co robić, gdy pogryzione brodawki bolą, jak je wyleczyć?
Na ogół wystarczy wietrzenie piersi, przemywanie solą fizjologiczną i własnym pokarmem. Należy unikać pocierania brodawek o ubranie lub biustonosz. Dobre efekty daje też używanie kremów lub maści, np. Purelanu, Alantanu, Bepanthenu. Czasem konieczne jest stosowanie maści przeciwbakteryjnych lub przeciwgrzybiczych. W trudnych przypadkach lekarz musi dodatkowo zastosować leczenie ogólne.

 
Redakcja poleca: Nasze historie: karmienie piersią [WIDEO]
Karmienie piersią – genialny pomysł natury na to, by nasze potomstwo rosło zdrowe i mądre oraz by więź między matką a dzieckiem rozkwitała i rosła w siłę. Zobacz, jak wspominają ten czas redaktorki mamotoja.pl. Nie zawsze było różowo!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy