GRY
 
 

Gdy ojciec nie chce płacić na dziecko

Jeśli ojciec dziecka nie łoży na jego utrzymanie, wystąp do sądu i zmuś go do płacenia alimentów. Podpowiadamy, co zrobić.

mama, dziecko, tulić ,smutek
Zgodnie z prawem oboje rodzice muszą dbać o utrzymanie dziecka. Najlepiej, gdy potrafią uzgodnić tę kwestię między sobą. Zdarza się jednak, że ojciec dziecka znajduje byle pretekst, by nie płacić. W takiej sytuacji najlepiej wystąpić na drogę sądową.

Najpierw pozew o alimenty

Pozew o alimenty możesz napisać sama. W piśmie podaj dane dziecka i swoje (jako przedstawicielki ustawowej), dane pozwanego, czyli ojca dziecka, a także kwotę alimentów, jakiej się domagasz (masz prawo żądać ich za okres nie dłuższy niż trzy lata wstecz).
Swoje żądanie musisz uzasadnić. Opisz krótko swoje warunki (gdzie pracujesz, ile zarabiasz) oraz sytuację, w jakiej jest ojciec dziecka. Nie zapomnij zaznaczyć, że prosisz o rozpatrzenie sprawy pod twoją nieobecność. Może się zdarzyć, że nie będziesz mogła być w sądzie, a brak takiego zastrzeżenia spowoduje, że termin rozprawy się odwlecze. Pozew musisz podpisać.
Do pozwu dołącz:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
- wyrok rozwodowy (akt ślubu, jeżeli jesteś mężatką);
- oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
- zaświadczenie o zarobkach z twojego zakładu pracy lub z urzędu pracy, jeśli jesteś bezrobotna i pobierasz zasiłek;
- wyliczenie kosztów utrzymania dziecka (warto gromadzić dowody opłat np. za lekcje języka obcego, zakup przyborów szkolnych itp.).
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Idź do sądu po alimenty

Pozew składasz w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich). Możesz wybrać ten, w którego okręgu mieszkasz lub sąd właściwy dla miejsca zamieszkania ojca dziecka. Pismo (zawsze w dwóch egzemplarzach) złóż osobiście (w biurze podawczym) lub wyślij pocztą (listem poleconym!).
Pamiętaj – składając pozew o alimenty, nic nie płacisz! Sąd ustala alimenty, kierując się usprawiedliwionymi potrzebami dziecka oraz zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego. To znaczy, że bierze pod uwagę nie tylko faktyczne zarobki, ale bada rzeczywiste możliwości zarobkowania (bywa, że ojciec dziecka podejmuje gorzej płatną pracę, by mniej płacić).
Doładuj
Przeładuj