gdzie dochodzi do zapłodnienia
fot. Adobe Stock

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Jeśli zapłodnienie przebiega w sposób tradycyjny - dochodzi do niego w drogach rodnych kobiety. Inaczej jednak odbywa się to w przypadku zapłodnienia in vitro – wtedy zapłodnienie komórki jajowej ma miejsce w naczyniu laboratoryjnym, a całość odbywa się pod kontrolą mikroskopu.
Joanna  Biegaj
gdzie dochodzi do zapłodnienia
fot. Adobe Stock
To, gdzie i jak dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej, wydaje się z pozoru oczywiste. Komórka jajowa łączy się z plemnikiem, w drogach rodnych kobiety, a następnie zarodek zagnieżdża się w macicy. Niekiedy jednak jajeczko rozwija się poza nią, tworząc niebezpieczeństwo dla zdrowia przyszłej mamy. Mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej. 

Gdzie dochodzi do zapłodnienia komórki jajowej?

Proces zapłodnienia polega na połączeniu dwóch komórek rozrodczych (plemnika i komórki jajowej) w jedną komórkę – zygotę. Miejscem wprowadzania nasienia jest pochwa. Część pochwowa szyjki macicy obejmuje górny koniec pochwy. Tam znajduje się tzw. sklepienie pochwy (przednie, tylne, prawe i lewe). Tylne sklepienie jest najgłębsze i to właśnie tam gromadzi się nasienie. Następnie plemniki przedostają się do macicy, a później do jajowodów. Do zapłodnienia komórki jajowej dochodzi w bańce jajowodu.

Gdy plemnik dotrze do komórki jajowej – wydziela enzym, który rozpuszcza powłokę ochronną i umożliwia innym plemnikom wniknięcie do środka. Po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem powstaje zygota, która przez następne 3-4 doby wędruje do macicy. Tam odbywa się zagnieżdżenie zarodka, czyli końcowy etap zapłodnienia. 

Zanim proces zapłodnienia zostanie pomyślnie ukończony – plemnik pokonuje wiele przeszkód, między innymi:
  • odległość,
  • kwaśne środowisko pochwy,
  • śluz, który blokuje ujście szyjki do pochwy.


Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia (film)

Zapłodnienie poza macicą, czyli ciąża pozamaciczna

Czasami zapłodniona komórka jajowa ulega implantacji poza błoną śluzową jamy macicy. Mamy wtedy do czynienia z ciążą pozamaciczną. Zapłodnione jajeczko może zagnieździć się w różnych miejscach. Zależnie od tego rozwija się: 
  • ciąża jajowodowa – implantacja zapłodnionej komórki ma miejsce w jajowodzie (zarodek może rozwijać się w każdej części jajowodu),
  • ciąża jajnikowa – jajeczko umiejscawia się w jajniku lub na nim, 
  • ciąża brzuszna (otrzewnowa) – jajeczko usadawia się w jamie otrzewnowej lub na innym narządzie wewnętrznym, 
  • ciąża szyjkowa – zapłodniona komórka rozwija się poniżej ujścia wewnętrznego macicy (poza jej jamą).

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia kobiety. Potrzebna jest wtedy szybka pomoc specjalisty. Z uwagi na to, kobieta, która przypuszcza, że jest w ciąży nie powinna zwlekać z wizytą u ginekologa. Lekarz podczas badania może potwierdzić, czy zarodek rozwija się w prawidłowym miejscu.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy