gdzie na wakacje z dzieckiem
fot. Panthermedia

Gdzie na wakacje z dzieckiem? 8 pomysłów na każdą kieszeń

Decyzja, gdzie jechać na wakacje z dzieckiem, najczęściej zależy od dwóch rzeczy: zasobności portfela i wieku dziecka. Sam kierunek może być dowolny – góry, morze, jeziora, lasy. Jednak to, co ma duże znaczenie, to zakwaterowanie, od którego zależy komfort wypoczynku.
Joanna Karwat
gdzie na wakacje z dzieckiem
fot. Panthermedia

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wyjechać na wakacje z dzieckiem w tym roku, mamy dla ciebie kilka podpowiedzi. Po pierwsze, w związku z pandemią koronawirusa, lepiej jechać  z dziećmi na wakacje w Polsce. Po drugie, wyjazd z maluchem na pewno będzie inny niż wasze wspólne urlopy, gdy jeszcze nie mieliście potomstwa. Nie możecie liczyć na to, że poza domem całkowicie oderwiecie się od codzienności i zapomnicie „o zupkach i kupkach”. Leżenie plackiem na trawie przed namiotem, szaleństwa na dyskotekach w tłocznych kurortach, maratony po wysokich górach – też raczej nie wchodzą w grę. Ale spokojnie! Jest naprawdę wiele fajnych opcji, które możecie wziąć pod uwagę, myśląc o tym, gdzie wybrać się na wakacje z dzieckiem.

Gdzie na wakacje z dzieckiem:

1. Gdzie na wakacje z dzieckiem – u dziadków na wsi

Wyprawa na wieś do dziadków to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch będzie miał trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu oraz tych, którzy nie dysponują dużymi funduszami. To także propozycja dla tych, którzy chcą od czasu do czasu zostawić dziecko pod wakacyjną opieką dziadków, a sami wyskoczyć choćby do pobliskiego miasta. Zaplanujcie pobyt u babci i dziadka tak, by smyk się nie nudził, a dziadkowie nie mieli przeświadczenia, że przyjechaliście tylko po to, by podrzucić im malucha.
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

2. Wakacje z dzieckiem na własnej działce

Urlop na działce to tania, sprawdzona i wygodna opcja bez nieprzyjemnych niespodzianek. Plusem jest też to, że wiesz dokładnie, co jest na miejscu, więc nie musisz pakować mnóstwa rzeczy na wszelki wypadek. Możecie zabrać tylko potrzebne rzeczy na wakacje z dzieckiem. A planując dłuższy urlop, możecie dowozić sobie różne (potrzebne dla malca) rzeczy na raty, o ile macie działkę niezbyt daleko od miejsca zamieszkania. Mnóstwo problemów wam odpadnie, ale pozostanie jeden: co robić w wakacje z dzieckiem.

3. Gdzie na wakacje z dzieckiem – kemping

To opcja zarówno dla niezbyt zamożnych, jak i tych, którzy mogą pozwolić sobie na droższe wakacje. Kiedyś urlopowym przebojem były nieduże przyczepy kempingowe ustawiane nad brzegiem jeziora albo... na własnej działce pod zabudowę. Teraz to już raczej rzadkość.
W dzisiejszych czasach kempingi są bardzo różne – od bardzo skromnych i tanich, gdzie śpi się we własnym namiocie po takie z namiotami rodzinnymi, domkami kempingowymi, basenami, restauracjami i animacjami. Wszystkie ich rodzaje znajdziesz już też i w naszym kraju – sprawdź: kempingi dla dzieci w Polsce.

Są też tacy, którzy cenią sobie wolność i wolą spędzić wakacje z dzieckiem w kamperze. W takim aucie można nocować w dowolnym miejscu i o dowolnej porze.

Trzeba jednak pamiętać, że wakacje pod namiotem z dzieckiem, zwłaszcza tym skromniejszym, nie są tak wygodne, jak pobyt w domku czy pensjonacie. Ale do odważnych świat należy!

4. Z dzieckiem w gospodarstwie agroturtystycznym

W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje. Krowa skubie trawę i robi „muuu”, po podwórku chodzą kaczki, kurki i psy. Pobyt w takim miejscu będzie bardzo zajmujący dla smyka, ale i męczący dla was (bo szkraba ciągle trzeba mieć na oku). Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego z dzieckiem to dobry pomysł dla rodziców kilkulatka, któremu można już wytłumaczyć, czemu pieska nie wolno ciągnąć za ogon, a kotkowi zakładać ubranka dla lalek.

5. Gdzie na wakacje z dzieckiem – pensjonat lub hotel w Polsce

Zalety? Sprawdzony (choć kapryśny) klimat i zero problemów językowych. Jednak w tym roku takie wakacje mogą okazać się dość kosztowne – ich cena może dorównywać wakacjom za granicą. Coraz więcej polskich ośrodków ma w swojej ofercie pobyty wakacyjne dla rodzin z małymi dziećmi. Dla maluchów organizowane są zajęcia z animatorami, np. warsztaty plastyczne, seanse filmowe, konkursy czy wybory małej miss. Na urlopie w kraju łatwiej też nawiążesz znajomości z innymi mamami.

6. Gdzie na wakacje z dzieckiem za granicę?

Zagraniczna podróż jest realna nawet z niemowlakiem. Jeśli jest zdrowy, rozważcie wycieczkę za granicę (niezbyt daleko i w niezbyt gorące miejsce). W tym roku trzeba jednak sprawdzić, dokąd MSZ odradza wyjazdy i jak wyglądają przepisy sanitarne w danym kraju. Jeśli dziecko jest jeszcze na piersi, nie będziesz musiała się martwić o catering na miejscu. Jeśli podróżujecie samolotem, podczas startu i lądowania karm maluszka piersią lub przez smoczek, by złagodzić odczucia wywołane zmianą ciśnienia. Jest to jednak dość kosztowny wypoczynek, choć zwiększa szansę na urlop przy dobrej pogodzie.

7. Obóz dla dzieci blisko domu

Na taki wyjazd można wysłać już przedszkolaka. Rodzice w każdej chwili mogą go odwiedzać, często też uczestniczą w niektórych zajęciach dla maluchów. Można też zdecydować się tzw. półkolonie – dziecko nocuje w domu, a dzień spędza na atrakcjach i różnych aktywnościach, ma zapewnione wyżywienie. Niestety najbogatsze oferty półkolonii kierowane są dla starszych dzieci. W tym roku obozy i kolonie odbywają się rygorze sanitarnym.

Wakacje z alergikiem

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, skorzystaj z każdej możliwości wywiezienia dziecka tam, gdzie jest zdrowa woda i czyste powietrze.
  • Wybieraj małe miejscowości. Z dala od głównych szlaków powietrze jest najczystsze.
  • Nie bój się wyjazdu nad morze. Właśnie tam w powietrzu unosi się najmniej alergenów wziewnych.
  • Góry też są dobre, ale na wakacje w górach z dzieckiem lepiej wybrać te niższe, np. Bieszczady, Gorce, Pieniny, Góry Świętokrzyskie. Zbyt ostre powietrze (u malca z astmą), może wywołać nadreaktywność oskrzeli.
  • Zrezygnuj z tropików. W temperaturze powyżej 25°C skóra dziecka jest bardziej rozgrzana, spocona, a to może nasilać swędzenie i powodować zaostrzenie objawów AZS.

Więcej o wakacjach w 2020 roku:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy