GRY
 
 

21 pytań o błonę dziewiczą – odpowiada ginekolog

Na temat błony dziewiczej krąży wiele mitów. Postanowiliśmy rozprawić się z nimi i zapytać ginekologa o położenie, wygląd, kształt, kolor, rodzaj, zdjęcia, przebicie, odtworzenie... Hmmm, naprawdę pytań o błonę dziewiczą jest wiele.

Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz

11. Jak zmniejszyć ból przy przebiciu błony dziewiczej?

Bardzo ważne jest to, by kobieta była zrelaksowana i pewna, że chce przerwać błonę dziewiczą i odbyć stosunek. Napięcie i stres w takiej sytuacji będą powodować napięcie mięśni, a nawet większy ból przy stosunku. Duże znaczenie ma też gra wstępna. Długie pieszczoty pomogą rozluźnić ciało i sprawią, że wejście do pochwy będzie odpowiednio nawilżone i dobrze ukrwione (a zatem bardziej elastyczne).

12. Jaka pozycja seksualna jest najlepsza do przebicia błony dziewiczej?

Optymalną pozycją jest ta „klasyczna” kiedy leżysz na plecach z udami przywiedzionymi do tułowia – wtedy napięcie mięśni wokół pochwy jest najmniejsze, a błona dziewicza jest naciągnięta. Można też zastosować lubrykant, którym należy posmarować przedsionek pochwy.

13. Kiedy można znowu współżyć po przerwaniu błony dziewiczej?

To zależy od tego, czy przebicie błony dziewiczej było bolesne i czy pojawiła się krew. Jeśli tak, to warto poczekać kilka dni, by tkanka zagoiła się i nie bolała przy kolejnym zbliżeniu.


14. Czy po przebiciu błony dziewiczej trzeba iść do ginekologa?

Warto to zrobić znacznie wcześniej, jeszcze przed przebiciem błony dziewiczej. Jednak faktem jest, że większość dziewcząt i kobiet dopiero wtedy pierwszy raz odwiedza ginekologa. Podczas takiej wizyty warto wykonać badania (m.in. USG narządów rodnych, podstawowe badanie krwi), które pomogą w doborze odpowiedniej metody antykoncepcji. A jeśli planujesz zajść w ciążę, lekarz podpowie, jak się do niej przygotować, od kiedy przyjmować kwas foliowy.

Sprawdź: Kalendarz dni płodnych


15. Co zrobić, gdy nie udaje się przebić błony dziewiczej?

W wyjątkowych wypadkach błona dziewicza jest na tyle gruba, że nie udaje się jej przerwać (pojawia się silny ból, krwotok). W takiej sytuacji należy zgłosić się do ginekologa, który może na życzenie wykonać hymenotomię, czyli nacięcie błony dziewiczej w znieczuleniu.
Przeszkodą może być również pochwica czyli niezależny od woli skurcz mięśni otaczających pochwę uniemożliwiający penetrację, czy zespół bólowy przedsionka pochwy - Westibulodynia.

Poznaj: 12 przyczyn bólu przy współżyciu

16. Czy błona dziewicza chroni przed ciążą?

Nie, błona dziewicza absolutnie nie chroni przed ciążą, ponieważ nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy. Zatem podczas pieszczot miejsc intymnych (pettingu) lub gdy członek wsuwany jest bardzo płytko, plemniki mogą przedostać się do pochwy i może dojść do zapłodnienia. Trzeba pamiętać, że żywe i zdolne do zapłodnienia plemniki są w płynie preejakulacyjnym, czyli substancji, która pojawia się na członku jeszcze przed wytryskiem.

17. Czy błona dziewicza może odrosnąć?

Nie, błona dziewicza nie odrasta. Jeśli została przerwana, to nie zrasta się całkowicie i nie odzyskuje już dawnego kształtu. 

18. Czy błonę dziewiczą można odtworzyć?

Tak, błonę dziewiczą można odtworzyć chirurgicznie. Czasem jest to konieczne z powodu uwarunkowań kulturowo-społecznych. Bywa też tak, że ofiary gwałtu decydują się na odtworzenie błony dziewiczej w ramach terapii, jakby ten pierwszy stosunek jeszcze nie nastąpił. Są też kobiety, które chcą zrobić taki "prezent" swojemu partnerowi. 
Taki zabieg rekonstrukcyjny to hymenoplastyka.

19. Na czym polega hymenoplastyka?

Odtworzenie błony dziewiczej to prosty zabieg. Trwa 30-60 min. i najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nacięciu i zszyciu strzępków błony dziewiczej lub wytworzeniu jej ze śluzówki pochwy.
Przy stosunku wrażenia są identyczne, jak przy pierwszej w życiu defloracji – może wystąpić niewielkie krwawienie i lekki ból.

Przeczytaj|: Plastyka warg sromowych, kiedy jest konieczna?

20. Ile kosztuje odtworzenie błony dziewiczej?

Zabieg odtworzenia błony dziewiczej kosztuje od 500 zł do kilku tysięcy.

21. Czy można kupić sztuczną błonę dziewiczą?

Taki wynalazek już pojawił się w internecie. Japońscy naukowcy opracowali sztuczną błonę dziewiczą. Instrukcja obsługi tego erotycznego gadżetu jest bardzo prosta: wystarczy wsunąć implant do pochwy. Po upływie 15-20 minut preparat (pod wpływem ciepła) zwiększy swoją objętość i dokładnie wyścieli pochwę, imitując tym samym prawdziwą błonę dziewiczą. Po wsunięciu członka do pochwy, pęka i następuje wypłynięcie substancji imitującej krew. Taki gadżet kosztuje ok. 200 zł.

Przeczytaj także:
Czym jest dla ciebie seks? - test
Kiedy masz dni płodne, piękniejesz!
Czy intymny śluz może utrudniać zapłodnienie?

 
Redakcja poleca: Jak obliczyć dni płodne? - film
Sprawdź, jak wyliczyć i rozpoznać dni płodne? Dowiedz się, czy warto korzystać z kalendarzy dni płodnych?
lek. med. Tomasz Leonowicz
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz

ginekolog położnik i seksuolog. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Prowadzi prywatny gabinet lekarski w Warszawie; www.ginekologia.waw.pl

Ocena (23 ocen)

3.7
Doładuj
Przeładuj