błona dziewicza
fot. Adobe Stock

21 pytań o błonę dziewiczą – odpowiada ginekolog [INFOGRAFIKA]

Na temat błony dziewiczej krąży wiele mitów. Czy rzeczywiście boli jej utrata, czy mając błonę, można zajść w ciążę, kiedy jest najlepszy moment na pozbycie się dziewictwa? Przeczytaj wszystko, co warto wiedzieć o błonie dziewiczej.
Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz
błona dziewicza
fot. Adobe Stock
Przerwanie błony dziewiczej, czyli utrata dziewictwa to ważny moment w życiu każdej kobiety. Rozpoczyna kolejny, niezwykle ważny jego etap, jakim jest współżycie seksualne. Mimo wszechobecnego dostępu do informacji, wokół tematu błony dziewiczej nadal jest wiele półprawd. Dlatego postanowiliśmy poprosić lek. med. Tomasza Leonowicza, ginekologa położnika i seksuologa, mającego prywatny gabinet w Warszawie o wyjaśnienie wszystkiego na jej temat.

Oto najczęściej powtarzające się pytania o błonę dziewiczą:

1. Co to jest błona dziewicza?

Błona dziewicza (z gr. hymen) to cienki i elastyczny fałd błony śluzowej, zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy i w ten sposób ograniczający wejście do niej. Zbudowana jest z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej. Błona nie jest całkowicie szczelna, ma jeden otwór (czasami kilka), dzięki czemu krew miesiączkowa, jak i inne wydzieliny mogą wydostawać się z pochwy.
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

2. Gdzie dokładnie jest błona dziewicza?

Jest ona na głębokości 1-1,5 cm od wejścia do pochwy i oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza, czyli jest na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych.

3. Jak wygląda błona dziewicza?

Aby ją zobaczyć, wystarczy lekko rozchylić wargi sromowe. Na granicy przedsionka pochwy będzie widoczny fałd błony śluzowej. Zazwyczaj ma kształt półksiężyca, co oznacza, że fałd błony zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko częściowo. Jeżeli chcesz wyraźnie zobaczyć swoją błonę dziewiczą, użyj lusterka. Błona dziewicza w dotyku przypomina... wnętrze policzka - jest elastyczna i śliska.
Niektóre kobiety mają błonę tak cienką, że mogą ją przerwać lub uszkodzić podczas aktywności fizycznej. U innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku.

4. Po co jest błona dziewicza?

Błona dziewicza przez część naukowców postrzegana jest jako rodzaj naturalnej zapory chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami. Jednak ze względu na szerokość jej otworów, teoria ta nie do końca ma uzasadnienie, gdyż jednak pozostaje możliwość wniknięcia bakterii do pochwy. Zwykło się uważać, że błona dziewicza nie spełnia żadnej funkcji w organizmie kobiety, będąc co najwyżej pozostałością po życiu płodowym.

Jednak badacze amerykańscy zwracali uwagę na to, że członek u praczłowieka był znacznie mniejszy i cieńszy niż u współczesnego człowieka, więc z błoną dziewiczą mógł sobie poradzić tylko osobnik z większym penisem. A stąd wniosek, że błona dziewicza to było coś w rodzaju próby wytrzymałości. Kto ją przebił za pierwszym razem, był dobrym samcem. I ta teoria ma wielu zwolenników.

5. Jakie są rodzaje błony dziewiczej?

Ze względu na kształt otworu znajdującego się w błonie dziewiczej, ginekolodzy wyróżnili kilka jej rodzajów:
  • pierścieniowata błona dziewicza
  • półksiężycowata błona dziewicza
  • strzępiasta błona dziewicza
  • sitowata błona dziewicza
 

 
Poza wyglądem wszystkie te typy błony dziewiczej mogą różnić się grubością i elastycznością.

U większości kobiet występuje błona dziewicza półksiężycowata. Przypomina półokrąg. Fałd śluzówki nie jest szczególnie okazały, zaś znajdujący się wewnątrz błony otwór jest w miarę duży. Przebicie tego rodzaju błony sprawia niewielką bolesność i wiąże się ze śladowym jedynie krwawieniem, przez co kobieta wcale nie czuje, że błona dziewicza uległa przerwaniu w czasie pierwszego stosunku.

6. Czy każda dziewczyna ma błonę dziewiczą?

Błona dziewicza powstaje w piątym miesiącu życia płodowego, ale niezwykle rzadko, ale jednak zdarza się, że dziewczynka rodzi się bez niej.

7. Jak można przebić błonę dziewiczą?

Przerwanie błony dziewiczej nazywane jest defloracją i zazwyczaj ma miejsce podczas stosunku płciowego, gdy członek mężczyzny zostaje wsunięty do pochwy. Błonę dziewiczą można też przerwać podczas masturbacji lub pettingu wykonywanego palcami, lub wibratorem. Zdarza się też, że do przerwania błony dziewiczej dochodzi podczas stosowania zbyt dużego rozmiaru tamponu, dlatego kobiety mające błonę dziewiczą powinny używać tamponów w najmniejszym rozmiarze.

8. Czy błona dziewicza może pęknąć samoistnie?

Może się tak zdarzyć u dziewcząt bardzo intensywnie uprawiających sport, np. jazdę na rowerze lub motocyklu.

9. Czy może być tak, że doszło do współżycia, a błona dziewicza nie pękła?

Technicznie jest to możliwe, jeżeli fałd błony dziewiczej jest bardzo gruby lub wyjątkowo rozciągliwy. Szczególnie gdy członek w trakcie współżycia wprowadzany jest bardzo płytko i ma miejsce tzw. stosunek przedsionkowy. Bywa też tak, że członek nie jest na tyle gruby, aby przebić błonę dziewiczą.

10. Czy przebicie błony dziewiczej boli?

Kobieta może odczuwać napięcie lub naprężenie błony śluzowej oraz jej pęknięcie. Czasem przebiciu błony dziewiczej towarzyszy lekki ból, może też pojawić się trochę krwi. W końcu została przerwana czasem mocno ukrwiona tkanka.

Tylko u połowy kobiet dochodzi do krwawienia i dolegliwości bólowych podczas defloracji. Wiele też zależy od budowy błony dziewiczej. Ponieważ większość kobiet ma półksiężycowatą i podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu, nie ma też krwawienia, gdyż śluzówka jest mało ukrwiona i pęka bez trudu.
 

Doładuj
Przeładuj