błona dziewicza
fot. Adobe Stock

Błona dziewicza: gdzie jest i jak wygląda [INFOGRAFIKA]

Błona dziewicza znajduje się na granicy pochwy i jej przedsionka. Najczęściej przypomina półksiężyc. Po co nam błona dziewicza, jak wygląda i czy utrata dziewictwa boli - na pytania odpowiada ekspert.
Joanna Karwat
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz
błona dziewicza
fot. Adobe Stock
Błona dziewicza (z gr. hymen) to cienki i elastyczny fałd błony śluzowej, zaczepiony o ścianki przedsionka pochwy i w ten sposób ograniczający wejście do niej. Zbudowana jest z włókien elastycznych i kolagenowych tkanki łącznej. Błona nie jest całkowicie szczelna, ma jeden otwór (czasami kilka), dzięki czemu krew miesiączkowa, jak i inne wydzieliny mogą wydostawać się z pochwy. Błona dziewicza znajduje się na głębokości 1-1,5 cm od wejścia do pochwy i oddziela przedsionek pochwy od jej wnętrza, czyli jest na granicy zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Mimo wszechobecnego dostępu do informacji, wokół tematu błony dziewiczej nadal jest wiele półprawd.

Dlatego postanowiliśmy poprosić lek. med. Tomasza Leonowicza, ginekologa położnika i seksuologa, mającego prywatny gabinet w Warszawie o wyjaśnienie:

Błona dziewicza: umiejscowienie

Ile cm od wejścia znajduje się błona dziewicza? Dość niewiele, ok. 1-1,5 cm - aby ją zobaczyć, wystarczy lekko rozchylić wargi sromowe. Na granicy przedsionka pochwy będzie widoczny fałd błony śluzowej. Zazwyczaj ma kształt półksiężyca, co oznacza, że fałd błony zaczepiony jest o ściankę pochwy tylko częściowo. Jeżeli chcesz wyraźnie zobaczyć swoją błonę dziewiczą, użyj lusterka. Jak wyczuć błonę dziewiczą? Można to zrobić, delikatnie wsuwając palec do pochwy. Błona dziewicza w dotyku przypomina... wnętrze policzka - jest elastyczna i śliska.
Niektóre kobiety mają błonę tak cienką, że mogą ją przerwać lub uszkodzić podczas aktywności fizycznej. U innych jest dosyć gruba, a jej uszkodzenie powoduje silne krwawienie oraz intensywny ból podczas pierwszego stosunku.

Błona dziewicza: funkcja

Błona dziewicza przez część naukowców postrzegana jest jako rodzaj naturalnej zapory chroniącej wnętrze pochwy przed drobnoustrojami. Jednak ze względu na szerokość jej otworów, teoria ta nie do końca ma uzasadnienie, gdyż jednak pozostaje możliwość wniknięcia bakterii do pochwy. Zwykło się uważać, że błona dziewicza nie spełnia żadnej funkcji w organizmie kobiety, będąc co najwyżej pozostałością po życiu płodowym.

Jednak badacze amerykańscy zwracali uwagę na to, że członek u praczłowieka był znacznie mniejszy i cieńszy niż u współczesnego człowieka, więc z błoną dziewiczą mógł sobie poradzić tylko osobnik z większym penisem. A stąd wniosek, że błona dziewicza to było coś w rodzaju próby wytrzymałości. Kto ją przebił za pierwszym razem, był dobrym samcem. I ta teoria ma wielu zwolenników.

Rodzaje błony dziewiczej

Ze względu na kształt otworu znajdującego się w błonie dziewiczej, ginekolodzy wyróżnili kilka jej rodzajów:
  • pierścieniowata błona dziewicza
  • półksiężycowata błona dziewicza
  • strzępiasta błona dziewicza
  • sitowata błona dziewicza
 

 
Poza wyglądem wszystkie te typy błony dziewiczej mogą różnić się grubością i elastycznością.

U większości kobiet występuje błona dziewicza półksiężycowata. Przypomina półokrąg. Fałd śluzówki nie jest szczególnie okazały, zaś znajdujący się wewnątrz błony otwór jest w miarę duży. Przebicie tego rodzaju błony sprawia niewielką bolesność i wiąże się ze śladowym jedynie krwawieniem, przez co kobieta wcale nie czuje, że błona dziewicza uległa przerwaniu w czasie pierwszego stosunku.

Jak przebić błonę dziewiczą?

Przerwanie błony dziewiczej nazywane jest defloracją i zazwyczaj ma miejsce podczas stosunku płciowego, gdy członek mężczyzny zostaje wsunięty do pochwy. Błonę dziewiczą można też przerwać podczas masturbacji lub pettingu wykonywanego palcami lub wibratorem. Zdarza się też, że do przerwania błony dziewiczej dochodzi podczas stosowania zbyt dużego rozmiaru tamponu, dlatego kobiety mające błonę dziewiczą powinny używać tamponów w najmniejszym rozmiarze.


Czy błona dziewicza może pęknąć samoistnie? Może się tak zdarzyć u dziewcząt bardzo intensywnie uprawiających sport, np. jazdę na rowerze lub motocyklu. Technicznie możliwe jest także, że błona dziewicza nie pęknie podczas współżycia, jeżeli fałd błony dziewiczej jest bardzo gruby lub wyjątkowo rozciągliwy. Szczególnie gdy członek w trakcie współżycia wprowadzany jest bardzo płytko i ma miejsce tzw. stosunek przedsionkowy. Bywa też tak, że członek nie jest na tyle gruby, aby przebić błonę dziewiczą.

Przebicie błony dziewiczej: czy boli?

Kobieta może odczuwać napięcie lub naprężenie błony śluzowej oraz jej pęknięcie. Czasem przebiciu błony dziewiczej towarzyszy lekki ból, może też pojawić się trochę krwi. W końcu została przerwana czasem mocno ukrwiona tkanka. Tylko u połowy kobiet dochodzi do krwawienia i dolegliwości bólowych podczas defloracji. Wiele też zależy od budowy błony dziewiczej. Ponieważ większość kobiet ma półksiężycowatą i podczas pierwszego stosunku prawie nie odczuwa bólu, nie ma też krwawienia, gdyż śluzówka jest mało ukrwiona i pęka bez trudu.

Jak zmniejszyć ból przy przebiciu błony dziewiczej? Bardzo ważne jest to, aby kobieta była zrelaksowana i pewna, że chce przerwać błonę dziewiczą i odbyć stosunek. Napięcie i stres w takiej sytuacji będą powodować napięcie mięśni, a nawet większy ból przy stosunku. Duże znaczenie ma też gra wstępna. Długie pieszczoty pomogą rozluźnić ciało i sprawić, że wejście do pochwy będzie odpowiednio nawilżone i dobrze ukrwione, a zatem bardziej elastyczne. Najlepszą pozycją seksualną będzie klasyczna. Kobieta leży na plecach z udami przywiedzionymi do tułowia – wtedy napięcie mięśni wokół pochwy jest najmniejsze, a błona dziewicza jest naciągnięta. Można też zastosować lubrykant i posmarować nim przedsionek pochwy, dzięki czemu penisowi łatwiej będzie przebić błonę i mniej odczuwalne będzie napięcie.

Błona dziewicza: kiedy do lekarza?

Wizyta po rozpoczęciu współżycia nie jest konieczna, ale jest zalecana. Lekarz może zbadać kobietę, stosując wziernik. Badanie to jest o wiele dokładniejsze od badania przez odbyt, jakie wykonuje się kobietom mającym błonę dziewiczą. Daje większy pogląd na temat stanu zdrowia pacjentki, umożliwia również wykonanie cytologii. 

To zależy od tego, czy przebicie błony dziewiczej było bolesne i czy pojawiła się krew. Jeżeli tak, to warto poczekać kilka dni, aby tkanka zagoiła się i nie bolała przy kolejnym zbliżeniu.

Gdy nie udaje się przebić błony dziewiczej

W wyjątkowych wypadkach błona dziewicza jest na tyle gruba, że nie udaje się jej przerwać. Może pojawić się silny ból i krwotok. W takiej sytuacji trzeba zgłosić się do ginekologa, który może na życzenie wykonać hymenotomię, czyli zabieg chirurgicznego lub laserowego nacięcia błony dziewiczej w znieczuleniu.

Przeszkodą może być również pochwica, czyli niezależny od woli kobiety skurcz mięśni otaczających pochwę i uniemożliwiający penetrację. Przerwanie błony może też być niemożliwe w przypadku zespołu bólowego przedsionka pochwy - westibulodyni, czyli patologicznego stanu odczuwania bólu w obrębie przedsionka pochwy.

Błona dziewicza a ciąża

Nie, błona dziewicza absolutnie nie chroni przed ciążą, ponieważ nie zamyka całkowicie wejścia do pochwy. Dlatego podczas pieszczenia miejsc intymnych lub gdy członek wsuwany jest bardzo płytko do przedsionka pochwy, plemniki mogą przedostać się do pochwy i może dojść do zapłodnienia.

Trzeba także pamiętać, że żywe i zdolne do zapłodnienia plemniki znajdują się w płynie preejakulacyjnym, czyli substancji, którą wydziela członek jeszcze przed wytryskiem.

Hymenoplastyka: odtworzenie błony dziewiczej

Błona dziewicza nie odrasta. Jeżeli została przerwana, to już nie zrośnie się całkowicie i nie odzyska dawnego kształtu. Możliwy jest jednak zabieg jej odtworzenia chirurgicznego. Odtworzenie błony dziewiczej to prosty zabieg. Trwa 30-60 minut i najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nacięciu i zszyciu za pomocą wchłanialnych szwów strzępków błony dziewiczej lub wytworzeniu jej ze śluzówki pochwy. Dzięki temu uzyskuje się efekt, jakby kobieta nigdy wcześniej nie miała przerwanej błony - podczas defloracji może wystąpić niewielkie krwawienie i lekki ból. Zabieg odtworzenia błony dziewiczej kosztuje od 2 do 5 tysięcy złotych.
 

Czy można kupić sztuczną błonę dziewiczą? Taki wynalazek już pojawił się w internecie. Japońscy naukowcy opracowali sztuczną błonę dziewiczą. Instrukcja obsługi tego erotycznego gadżetu jest bardzo prosta: wystarczy wsunąć implant do pochwy. Po upływie 15-20 minut, pod wpływem ciepła preparat zwiększa swoją objętość i dokładnie wyściela pochwę, imitując tym samym prawdziwą błonę dziewiczą. Po wsunięciu członka do pochwy następuje pękniecie sztucznej błony i wypłynięcie substancji imitującej krew. Taki gadżet kosztuje ok. 200 złotych.

Zobacz też:

Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.
lek. med. Tomasz Leonowicz
Konsultacja: lek. med. Tomasz Leonowicz

ginekolog położnik i seksuolog. Członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Prowadzi prywatny gabinet lekarski w Warszawie; www.ginekologia.waw.pl

Oceń artykuł

Ocena 4 na 31 głosy

Zobacz także

Popularne tematy