Gdzie mieszka Mikołaj?
fot. AdobeStock

Gdzie mieszka Mikołaj? Adres w Laponii i siedziby kilku biur Świętego

Mikołaj mieszka w Laponii, ale gdzie dokładnie? Skoro co roku jeździ po świecie, by rozwozić dzieciom prezenty, musi gdzieś mieszkać. Mamy dokładny adres Świętego Mikołaja, to na niego zaadresujcie wasze listy.
Agnieszka Majchrzak
Gdzie mieszka Mikołaj?
fot. AdobeStock
Pytanie, gdzie mieszka Mikołaj, jest jednym z częściej zadawanych przez nasze dzieci w okresie przedświątecznym. Twój maluch na pewno byłby rozczarowany, gdybyś tego nie wiedziała. Dlatego podajemy wszystkie szczegóły dotyczące miejsca, gdzie mieszka Mikołaj: adres pocztowy i e-mail, w jakiej miejscowości ma dom i z jakiego kraju pochodzi.

Spis treści:

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Mikołaj mieszka w Laponii. A dokładnie? Dokładnie dom Świętego Mikołaja znajduje się w Rovaniemi położonym w północnej części Finlandii i oddalonym o 1600 kilometrów od Warszawy. Rovaniemi należy do obszaru Laponii, która obejmuje swym zasięgiem tereny Szwecji, Finlandii, Norwegii i Rosji. To właśnie tam mieści się dom Mikołaja, jego biuro oraz słynna poczta.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Adres do Świętego Mikołaja w Laponii

Dokładny adres, pod którym mieszka Święty, to:
 
Santa Claus
Arctic Circle 
96-930 Rovaniemi, Finlandia

 
W adresie nie znajdziemy ulicy, na której mieszka Święty Mikołaj, ale jego wioska jest tak znana w okolicy, że wystarczy wypisać na kopercie powyższy adres, by list trafił do właściwego odbiorcy. Elfy już o to zadbają!

Znamy też adres mailowy – jeśli więc twoje dziecko napisało list do Mikołaja na ostatnią chwilę, polecamy wysłać go drogą elektroniczną, a nie pocztą, żeby zdążył dojść na czas. Adres mailowy Świętego Mikołaja to:
 
santa.claus@santaclausoffice.fi

Na adres Mikołaja przychodzi ponad pół miliona listów rocznie, z całego świata, a w czołówce dzieci wysyłających swoje prośby o prezenty są m.in. maluchy z Polski. Na poczcie pracują elfy, które sortują przesyłki, stawiają stemple i odpowiadają na maile. Mają masę roboty!
Listy dzieci do Świętego MikołajaListy dzieci do świętego Mikołaja (fot. screen/You Tube Santa Claus Village)

Wioska Świętego Mikołaja

Rovaniemi to urokliwe miejsce, położone na linii koła podbiegunowego, więc zimą można podziwiać tam zorze polarne. Na jego obrzeżach jest Wioska Świętego Mikołaja. Można ją zwiedzać przez cały rok. Zjeżdżają do niej dzieci z całego świata. Mają tam moc atrakcji w postaci jazdy saniami z reniferami, psim zaprzęgiem, zwiedzania lodowego zamku Muminków lub farmy elfów. 

Na filmie możesz zobaczyć, w jak pięknym miejscu mieszka święty Mikołaj:

Dom Świętego Mikołaja

Podczas pobytu w miejscu zamieszkania Mikołaja dzieci mogą odwiedzić jego dom. Wielki zegar nad wejściem do niego pokazuje, czy Święty jest aktualnie w trakcie drzemki, czy też może już nas ugościć. Mikołaj przyjmuje dzieci, siedząc na wielkim dębowym krześle. Można z nim chwilę porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Usłyszysz nawet wypowiedziane w języku polskim „Wesołych świąt”.

Zobacz także: Wierszyki na spotkanie z Mikołajem. Krótkie rymowanki i podziękowania dla Świętego
Święty Mikołaj czyta listy od dzieciŚwięty Mikołaj czyta listy od dzieci (fot. screen/You Tube Santa Claus Village)

Inne adresy, pod którymi mieszka Mikołaj

Mikołaj to bardzo zapracowany staruszek i aby obsłużyć miliony dzieci na świecie, potrzebuje kilku miejsc zamieszkania – tak twierdzą zwolennicy teorii, że Święty mieszka także w Norwegii, Danii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a nawet w Polsce.

Amerykański Mikołaj, czyli Santa Claus, urzęduje na Biegunie Północnym, tyle tylko, że mieszczącym się na Alasce. Pośrodku tego stanu znajduje się miejscowość North Pole, co po angielsku znaczy Biegun Północny, a w niej dom Mikołaja, czyli „Santa Claus House”. Wszystko w North Pole nawiązuje do Świętego, nawet latarnie w miasteczku mają kształt mikołajowej laski.

Swojego Mikołaja mają też Duńczycy. Mieszka on w chatce koło wioski Uummannaq. W stosunku do swojego fińskiego kuzyna ten z Grenlandii jest bardziej skromny. Jego mały dom znajduje się nad morzem w otoczeniu wielu łąk i pastwisk, które służą do wypasu reniferów.

Sporą niespodzianką może być fakt, że w Polsce również istnieje wioska Świętego Mikołaja. Jego biuro znajduje się we wsi Srebrna Góra, w województwie dolnośląskim.

Adres świętego Mikołaja w Polsce:
Biuro Listów do Świętego Mikołaja 
Przystanek Mikołajów 
ul Letnia 10
57-215 Srebrna Góra
 

Trasa Świętego Mikołaja

Nie tylko wiemy, gdzie Mikołaj mieszka, ale możemy także śledzić rozwożenie prezentów przez niego. To może być niezła gratka dla wszystkich maluchów z niecierpliwością oczekujących nadejścia Mikołaja. W Boże Narodzenie najpopularniejsze serwisy pokazujące w czasie rzeczywistym trasy lecących samolotów umieszczają na zapisie radarowym również sanie Świętego Mikołaja. Możesz go śledzić z dzieckiem np. na flightradar24.com.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy