gdzie mieszka Mikołaj
fot. Adobe Stock

Gdzie mieszka Mikołaj - podajemy adres świętego i szczegóły jego życia [VIDEO]

To oczywiste, że skoro jest i przynosi prezenty, to musi też gdzieś mieszkać. Ale właśnie gdzie? Okazuje się, że nie jest to tak jasne.
Agnieszka Majchrzak
gdzie mieszka Mikołaj
fot. Adobe Stock
Pytanie, gdzie mieszka święty Mikołaj jest jednym z częściej zadawanych przez nasze dzieci w okresie przedświątecznym. Twój maluch na pewno byłby rozczarowany, gdybyś tego nie wiedziała. Dlatego podajemy wszystkie szczegóły dotyczące miejsca, gdzie ten wspaniały brodaty staruszek mieszka.

Jak to gdzie? W Laponii!

Tak odpowiada większość rodziców. A dokładnie w Rovaniemi znajdującym się w północnej części Finlandii i oddalonym o 1600 kilometrów od Warszawy. Należy on do ogromnego obszaru Laponii, obejmującej swym zasięgiem tereny Szwecji, Finlandii, Norwegii i Rosji. W Rovaniemi mieści się dom Mikołaja, jego biuro oraz słynna poczta.
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Adres świętego Mikołaja w Laponii

Znamy nawet dokładny adres, pod którym mieszka ukochany brodacz. Oto on:
 
Santa Claus
Arctic Circle 
96-930 Rovaniemi, Finlandia

lub adres mailowy:
 
santa.claus@santaclausoffice.fi.

Na ten adres przychodzi ponad pół miliona listów rocznie, z całego świata, a w czołówce dzieci wysyłających swoje prośby o prezenty są m.in. maluchy z Polski. Na poczcie pracują elfy, które sortują przesyłki, stawiają stemple i odpowiadają na maile.
 
gdzie mieszka Mikołaj

Listy dzieci do świętego Mikołaja (fot. screen/You Tube Santa Claus Village)

W wiosce spotkasz Mikołaja

Rovaniemi to urokliwe miejsce, położone na linii koła podbiegunowego, więc zimą można podziwiać tam zorze polarne. Na jego obrzeżach jest Wioska Świętego Mikołaja. Można ją zwiedzać przez cały rok. Zjeżdżają do niej dzieci z całego świata. Mają tam moc atrakcji w postaci jazdy saniami z reniferami, psim zaprzęgiem, zwiedzania lodowego zamku Muminków lub farmy elfów. 

Na tym filmie możesz zobaczyć, w jak pięknym miejscu mieszka święty Mikołaj:

Dom świętego Mikołaja

Podczas pobytu w miejscu zamieszkania Mikołaja dzieci mogą odwiedzić jego dom. Wielki zegar nad wejściem do niego pokazuje, czy Święty jest aktualnie w trakcie drzemki, czy też może już nas ugościć. Mikołaj przyjmuje dzieci, siedząc na wielkim dębowym krześle. Można z nim chwilę porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Usłyszysz nawet wypowiedziane w języku polskim "Wesołych świąt".
 
gdzie mieszka Mikołaj

Święty Mikołaj czyta listy (fot. screen/You Tube Santa Claus Village)

Gdzie mieszka Mikołaj - kilka dodatkowych adresów

Ale Mikołaj to bardzo zapracowany staruszek i aby obsłużyć miliony dzieci na świecie, potrzebuje kilku miejsc zamieszkania - tak twierdzą zwolennicy teorii, że święty mieszka także w Norwegii, Danii, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a nawet w Polsce.

Amerykański Mikołaj, czyli Santa Claus urzęduje na Biegunie Północnym, tyle tylko, że mieszczącym się na Alasce. Pośrodku tego stanu znajduje się miejscowość North Pole, co po angielsku znaczy Biegun Północny, a w niej dom Mikołaja, czyli „Santa Claus House". Wszystko w North Pole nawiązuje do świętego, nawet latarnie w miasteczku mają kształt mikołajowej laski.

Swojego Mikołaja mają też Duńczycy, mieszka on w chatce koło wioski Uummannaq. W stosunku do swojego fińskiego kuzyna, ten z Grenlandii jest bardziej skromny. Jego mały dom znajduje się nad morzem w otoczeniu wielu łąk i pastwisk, które służą do wypasu reniferów.

Sporą niespodzianką może być fakt, że w Polsce również istnieje wioska świętego Mikołaja. Jego biuro znajduje się we wsi Srebrna Góra, w województwie dolnośląskim.

Adres świętego Mikołaja w Polsce:

Biuro Listów do Świętego Mikołaja 
Przystanek Mikołajów 
57-215 Srebrna Góra

Śledź trasę świętego Mikołaja

Nie tylko wiemy, gdzie Mikołaj mieszka, ale możemy także śledzić rozwożenie prezentów przez niego. To może być niezła gratka dla wszystkich maluchów z niecierpliwością oczekujących nadejścia Mikołaja. W Boże Narodzenie najpopularniejsze serwisy pokazujące w czasie rzeczywistym trasy lecących samolotów umieszczają na zapisie radarowym również sanie świętego Mikołaja. Możesz go śledzić z dzieckiem np. na flightradar24.com.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy