gdzie można wykorzystać bon turystyczny
fot. Adobe Stock

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? ZMIANA PRZEPISÓW 2021!

Bon turystyczny można wykorzystać wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka i tylko na terenie Polski. W 2021 roku lista miejsc, w których można skorzystać z bonu została ROZSZERZONA!
Agnieszka Majchrzak
gdzie można wykorzystać bon turystyczny
fot. Adobe Stock
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Pierwotnie, np. podczas wakacji, bonem turystycznym można było płacić pod warunkiem, że dziecko spędzało co najmniej jedną noc poza domem. Obecnie wprowadzane przepisy zmieniają ten zapis, co oznacza, że bonem można będzie uiścić opłatę także za wycieczkę jednodniową (bez noclegu).

Spis treści:

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny

Bonem można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski, ale od 22 stycznia 2021 można także opłacić usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem, znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować bon, wyszukuje się po nazwie lub wpisując interesującą nas miejscowość – wtedy otrzymujemy pełną listę ośrodków i innych podmiotów turystycznych zarejestrowanych w programie i działających na danym terenie. Bon turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku.

W sprawach związanych z bonem można dzwonić na całodobową specjalną infolinię (nr telefonu 22 11 22 111).

Zmiany w sposobie korzystania z bonu turystycznego – korzyści

Uchwalona przez Sejm poprawka do przepisów dotyczących korzystania z bonów turystycznych wprowadza możliwość wykorzystania ich do opłacenia wycieczek jednodniowych. To pozwala na opłacenie dziecku np. jednodniowej wycieczki szkolnej lub półkolonii, o ile ich organizator znajduje się w bazie firm, które zarejestrowały się w programie związanym z realizacją bonów turystycznych – lista firm opublikowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Zasady przyznawania bonu turystycznego

Polski Bon Turystyczny, bo tak brzmi oficjalna nazwa programu, jest przyznawany w wysokości 500 złotych każdej rodzinie posiadającej dzieci, na które pobierane jest świadczenie 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 złotych, gdyż ich rodzice ponoszą większe koszty w związku z koniecznością zapewnienia dzieciom całodobowej opieki osoby dorosłej.

Z bonu turystycznego korzystają rodziny i branża turystyczna, ale nie jest on w formie gotówki i nie można go wymienić na pieniądze.
  • Bon jest w formie elektronicznej – wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) (opisujemy, jak to zrobić krok po kroku).
  • Wysyłany jest SMS-em lub pocztą elektroniczną.
  • Można nim zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, także jednodniową.

Gastronomia wyłączona z możliwości wykorzystania bonu wakacyjnego

Przepisy ustawy wykluczają możliwość zapłacenia bonem za zjedzenie z rodziną obiadu w restauracji. Ustawa brzmi wyraźnie: „Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

To wyklucza możliwość opłacenia bonem wydatków ponoszonych w lokalach gastronomicznych. Nawet symbolicznego loda lub gofra dla dziecka w ten sposób się nie opłaci.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił, że zapłacenie bonem za usługi gastronomiczne będzie możliwe tylko w przypadku, kiedy będą one „częścią składową większego pakietu". Chodzi o sytuacje, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego lub gdy są elementem kompleksowej oferty turystycznej.

Nie można wykorzystać bonu wakacyjnego na atrakcje dla dzieci

Konstrukcja przepisów dotyczących bonu turystycznego wyklucza również, aby rodzice mogli nim zapłacić za typowe na rzecz dziecka wydatki. Nie będzie można go wydać np. na wesołe miasteczko, dmuchane zamki, przejażdżkę kolejką, zjazd torem saneczkowym. Chyba że będą one częścią większej oferty pakietu np. hotelu, w którym nocujemy w czasie ferii czy wakacji.

Źródło: bezprawnik.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy