gdzie można wykorzystać bon turystyczny
fot. Adobe Stock

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? ZMIANA PRZEPISÓW 2021!

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Tylko na terenie Polski i wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka. W 2021 roku lista miejsc, w których można skorzystać z bonu, została rozszerzona. Sprawdźcie, o jakie miejsca chodzi!
Agnieszka Majchrzak
gdzie można wykorzystać bon turystyczny
fot. Adobe Stock
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Pierwotnie bonem turystycznym można było płacić pod warunkiem, że dziecko spędzało co najmniej jedną noc poza domem. Obecnie wprowadzane przepisy zmieniają ten zapis, co oznacza, że bonem można także uiścić opłatę za wycieczkę jednodniową (bez noclegu).

Spis treści:

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny

Zasady bonu turystycznego dla wielu z nas są niejasne. Rodzice często szukają w Internecie haseł: na co można wydać bon turystyczny czy gdzie wykorzystać bon turystyczny lub wykaz obiektów.

Bon turystyczny – na co można wydać?

Bonem można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Można również wykorzystać go, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski. Od 22 stycznia 2021 można także opłacić usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Lista hoteli i wykaz obiektów – bon turystyczny

Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem, znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej: https://bonturystyczny.polska.travel/mapa.

Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować bon, wyszukuje się po nazwie lub wpisując interesującą nas miejscowość – wtedy otrzymujemy pełną listę ośrodków i innych podmiotów turystycznych zarejestrowanych w programie i działających na danym terenie.

W sprawach związanych z bonem można dzwonić na całodobową specjalną infolinię (nr telefonu 22 11 22 111).

Zmiany w sposobie korzystania z bonu turystycznego – korzyści

Uchwalona przez sejm poprawka do przepisów dotyczących korzystania z bonów turystycznych wprowadza możliwość płacenia nimi za wycieczki jednodniowe. To pozwala na opłacenie dziecku np. jednodniowej wycieczki szkolnej lub półkolonii, o ile ich organizator znajduje się w bazie firm, które zarejestrowały się w programie związanym z realizacją bonów turystycznych – lista firm opublikowana przez Polską Organizację Turystyczną.

Zasady przyznawania bonu turystycznego

Polski Bon Turystyczny, bo tak brzmi oficjalna nazwa programu, jest przyznawany w wysokości 500 złotych każdej rodzinie posiadającej dzieci, na które pobierane jest świadczenie 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jest to 1000 złotych, gdyż ich rodzice ponoszą większe koszty w związku z koniecznością zapewnienia dzieciom całodobowej opieki osoby dorosłej.

Jeśli już wiecie, jak pobrać bon turystyczny oraz jak płacić bonem turystycznym, sprawdźcie pozostałe ważne informacje!
Z bonu turystycznego korzystają rodziny i branża turystyczna, ale nie jest on w formie gotówki i nie można go wymienić na pieniądze.
  • Bon jest w formie elektronicznej – wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS); opisujemy, jak pobrać bon turystyczny i jak się zarejestrować.
  • Wysyłany jest SMS-em lub pocztą elektroniczną.
  • Można nim zapłacić za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, także jednodniową.

Gastronomia wyłączona z możliwości wykorzystania bonu wakacyjnego

Przepisy ustawy wykluczają możliwość zapłacenia bonem za zjedzenie z rodziną obiadu w restauracji. Ustawa brzmi wyraźnie: „Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

To wyklucza możliwość opłacenia bonem wydatków ponoszonych w lokalach gastronomicznych. Nawet symbolicznego loda lub gofra dla dziecka w ten sposób się nie opłaci.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił, że zapłacenie bonem za usługi gastronomiczne będzie możliwe tylko w przypadku, kiedy będą one „częścią składową większego pakietu”. Chodzi o sytuacje, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego lub gdy są elementem kompleksowej oferty turystycznej.

Atrakcje dla dzieci na bon

Bonem turystycznym w 2021 roku można płacić także za wizytę w miejscach, które oferują atrakcje dla dzieci. Taką ofertę przygotowało wiele dużych parków rozrywki, np. Energylandia, Jura Park, Rabkolandia. Firmy te korzystają z tego, że mogą zaoferować pakiet minimum dwóch usług turystycznych. To uprawnia je do przyjmowania płatności bonami (sprawdź, jakie atrakcje dla dzieci opłacisz bonem turystycznym). 

Wielu rodziców pyta o wstęp do ZOO na bon turystyczny. Same ogrody zoologiczne nie dają możliwości płacenia za wstęp bonami. Jeśli jednak bilet do ZOO jest elementem szerszej oferty, np. zorganizowanej wycieczki jednodniowej dla dziecka, którą organizuje firma uprawniona do przyjmowania płatności bonem, rodzice mogą za taką wycieczkę zapłacić bonem.

Źródło: bezprawnik.pl

Zobacz także:

Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy