gdzie można wykorzystać bon wakacyjny
fot. Adobe Stock

Gdzie można wykorzystać bon wakacyjny? Lista miejsc, firm i hoteli

Coraz więcej wiadomo, gdzie można wykorzystać bon wakacyjny – okazuje się, że nie będzie można nim opłacić obiadu na wakacjach, jak również zapłacić za nocleg rodzica. Z bonu turystycznego opłaci się niewiele i będą to mogły być wydatki tylko na rzecz dziecka. Oto lista miejsc, w których można wykorzystać bon na wakacje. Zobacz, na co można go wydać.
Agnieszka Majchrzak
gdzie można wykorzystać bon wakacyjny
fot. Adobe Stock
W sierpniu Polacy mogą płacić bonem turystycznym na wakacjach. Ustawa w tej sprawie została zaakceptowana przez Sejm i podpisana przez prezydenta. Od 1 sierpnia można rejestrować się w systemie PUE ZUS i pobierać bon. Rząd informował wcześniej, że w sierpniu polskie rodziny będą już mogły na wakacjach korzystać z tej formy pomocy. Ale w bardzo ograniczonej formie, co wynika z analizy ustawy ustanawiającej bon wakacyjny.

Gdzie można wykorzystać bon wakacyjny:

Zasady przyznawania bonu wakacyjnego

Polski Bon Turystyczny, bo tak brzmi oficjalna nazwa programu, będzie przyznawany w wysokości 500 złotych każdej rodzinie posiadającej dzieci, na które pobierane jest świadczenie 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych będzie to 1000 złotych, gdyż ich rodzice ponoszą większe koszty w związku z koniecznością zapewnienia dzieciom całodobowej opieki osoby dorosłej.

Z bonu wakacyjnego skorzystają rodziny i branża turystyczna, ale nie będzie on w formie gotówki i nie będzie można go wymienić na pieniądze. Będzie ważny do 31 marca 2022 roku.
  • Bon ma być w formie elektronicznej – wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) (opisujemy, jak to zrobić krok po kroku).
  • Wysyłany sms-em lub pocztą elektroniczną.
  • Będzie można nim zapłacić za usługę hotelarską,
  • lub imprezę turystyczną.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Lista miejsc na bon turystyczny

Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem turystycznym znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej. Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować bon, można wyszukiwać po nazwie lub wpisując interesującą nas miejscowość – wtedy otrzymujemy pełną listę ośrodków i innych podmiotów turystycznych zarejestrowanych w programie i działających na danym terenie. 

W sprawach związanych z bonem można dzwonić na całodobową specjalną infolinię (nr telefonu 22 11 22 111).

Bon wakacyjny tylko na nocleg dziecka

Zgodnie z ustawą bonem turystycznym będzie można opłacić m.in. pobyt:
Jednak zapisy ustawy jasno pokazują, że bon turystyczny będzie można wydać wyłącznie na dziecko. Jak czytamy w przepisach za pomocą bonu można „dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka".

To oznacza, że podczas spędzania wakacji w dowolnym obiekcie turystycznym, będziemy mogli bonem zapłacić wyłącznie za pobyt dziecka.

Zdaniem portalu bezprawnik.pl może to budzić spore wątpliwości interpretacyjne w przypadku wakacji z małym dzieckiem. Nie wiadomo, czy rodzic malucha, jako jego opiekun, będzie mógł z bonu opłacić nocleg także dla siebie (małe dzieci często nocują bezpłatnie). Oznacza to także, że prawdopodobnie mniej firm skorzysta na wprowadzeniu bonu turystycznego, mimo że teoretycznie miał on pomóc w zapaści branży turystycznej spowodowanej pandemią koronawirusa.

Gastronomia wyłączona z możliwości wykorzystania bonu wakacyjnego

Przepisy ustawy wykluczają możliwość zapłacenia bonem za zjedzenie z rodziną obiadu np. w nadmorskiej restauracji.

Ustawa brzmi wyraźnie: „Za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

To wyklucza możliwość opłacenia bonem wydatków ponoszonych w lokalach gastronomicznych. Nawet symbolicznego loda lub gofra dla dziecka w ten sposób się nie opłaci.

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy wyjaśnił, że zapłacenie bonem za usługi gastronomiczne będzie możliwe tylko w przypadku, kiedy będą one „częścią składową większego pakietu". Chodzi o sytuacje, gdy posiłki są wliczone w cenę pokoju hotelowego lub gdy są elementem kompleksowej oferty turystycznej.

Nie można wykorzystać bonu wakacyjnego na atrakcje dla dzieci

Konstrukcja przepisów dotyczących bonu turystycznego wyklucza również, aby rodzice mogli nim zapłacić za typowe na rzecz dziecka wydatki, jak np. atrakcje letnie. Nie będzie można go wydać np. na wesołe miasteczko, dmuchane zamki, przejażdżkę kolejką, czy rejs statkiem. Chyba że będą one częścią większej oferty pakietu np. hotelu, w którym nocujemy w czasie wakacji.

Źródło: bezprawnik.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy