GRY
 
 

Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?

W jakim mieście żyje się rodzinom najlepiej? Gdzie znajdziecie najwięcej żłobków, a gdzie miasto dba o rodzinę z kilkorgiem dzieci? Sprawdźcie!

dziecko, skarbonka, oszczędzanie, rodzina
fot. Panthermedia
Które miasto najlepiej troszczy się o rodzinę, które ma najlepszą politykę prorodzinną? Sprawdźcie, gdzie jest najwięcej miejsc w przedszkolach, gdzie najłatwiej dostać miejsce w żłobku, a gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę.

Liczba żłobków

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego miastem, w którym jest najwięcej miejsc w żłobkach, jest Rzeszów: pokonał inne miasta wynikiem 14,4 miejsc na 100 dzieci. Dzięki dopłatom, miejsc w żłobkach tworzy się coraz więcej, niestety, wciąż o wiele za mało, niż potrzeba.

Przeczytaj też: Dziecko w żłobku

Najwięcej przedszkoli

Największą liczbą przedszkoli mogą poszczycić się Lublin, Poznań, Rzeszów, Warszawa i Katowice, ale nie zawsze przekłada się to na dostępność miejsca w przedszkolu. Jeśli nie stać nas na prywatną placówkę, należy zainteresować się polityką prorodzinną konkretnego miasta i warunkami przyznawania punktów przy zapisach do przedszkola. Przy zapisywaniu dziecka do państwowej placówki znaczenie może mieć np. czy rodzice płacą podatki w danym mieście.

Sprawdź, jak wybrać najlepsze przedszkole
 
Liczba przedszkoli nie zawsze przekłada się na odsetek przedszkolaków, czyli liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, które uczęszczają do placówki. Największy jest on w Zielonej Górze, Poznaniu i Warszawie.

Gdzie najłatwiej utrzymać rodzinę?

Tam, gdzie zarabia się najwięcej, teoretycznie najłatwiej utrzymać rodzinę. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty życia w danym mieście. Przeciętne miesięczne dochody na 1 osobę w gospodarstwie domowym najwyższe są w województwie mazowieckim. Wynoszą one o 1/3 więcej niż przeciętne wynagrodzenie gdzie indziej w Polsce. Dla województwa mazowieckiego statystyki zawyża oczywiście Warszawa, gdzie można zarobić o ponad połowę więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie, ale i koszty życia są wyższe, niż w innych miastach Polski: wyższe są ceny nieruchomości, koszt utrzymania samochodu, usługi, żywność, rozrywka.

Sprawdź też: 15 sposobów na oszczędzanie

Gdzie najłatwiej kupić własne mieszkanie?

Biorąc pod uwagę przeciętną pensję i koszty obsługi kredytu, najtrudniej mieszkanie kupić w Krakowie i Wrocławiu, a najłatwiej na Śląsku. Jednak najwyższe ceny mieszkań są w Warszawie, stolicę goni Kraków i Gdańsk. W dużych miastach również najłatwiej o pracę, zwłaszcza wśród osób z wyższym wykształceniem.

Rodzina wielodzietna

Wiele miast w Polsce wprowadziło tzw. Kartę Dużej Rodziny. Gwarantuje ona zniżki i ulgi dla członków rodzin wielodzietnych. Najczęściej są to rodziny z trójką i większą liczbą dzieci, ale w Szczecinie kartę może otrzymać rodzina już z dwójką dzieci, w Krakowie natomiast rodzina 4+. Miasta, które oferują kartę zniżkową, to m.in.: Bielsko-Biała, Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Katowice, Kraśnik, Lublin, Piaseczno, Rybnik, Siedlce, Wrocław, Żory, Ostrołęka, Biała Podlaska, Rawa Mazowiecka, Jaktorów, Kluczbork, Poznań, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Szczecin, Gorzów Wielkopolski.
Mieszkacie w jednym z tych miast? Jeśli tak, koniecznie zgłoście się po kartę. Jeśli nie, dowiedzcie się w Urzędzie Miasta, czy wasza miejscowość oferuje zniżki i ulgi dla dużych rodzin.
Redakcja poleca: Będzie więcej żłobków na uczelniach
Macierzyństwo nie musi oznaczać końca nauki. W ramach programu „Maluch na uczelni” w 2015 r. prawie 11 mln zł zostanie przeznaczonych na stworzenie miejsc opieki dla dzieci tych rodziców, którzy studiują lub są pracownikami naukowymi.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci