maseczka dla dzieci
fot. Adobe Stock

Maseczki są nadal obowiązkowe! Gdzie i od kiedy można ich nie nosić?

Obowiązek noszenia maseczek zostaje zniesiony, ale tylko w niektórych miejscach publicznych. To nieprawda, że można całkowicie zrezygnować z zakrywania nosa i ust! Sprawdź, od kiedy nie nosimy maseczek i gdzie nadal będą ci potrzebne.
Magdalena Drab
maseczka dla dzieci
fot. Adobe Stock
W środę premier ogłosił początek czwartego etapu znoszenia obostrzeń w kraju. Od soboty 30 maja maseczki nie są obowiązkowe, kiedy wychodzimy z domu, ale uwaga – zasada zakrywania ust i nosa nadal obowiązuje w niektórych miejscach publicznych!

Gdzie nie trzeba nosić maseczek?

Pandemia koronawirusa jest w Polsce pod kontrolą – twierdzą rządzący, uzasadniając znoszenie kolejnych ograniczeń, które miały chronić przez wzrostem zachorowań na Covid-19. „W Polsce jest dużo mniej zgonów na milion mieszkańców, w porównaniu do innych krajów europejskich. Każdego dnia coraz więcej osób zdrowieje" − powiedział premier Morawiecki. Nakaz zakrywania ust i nosa, który obowiązywał od 16 kwietnia, był z założenia jednym z surowszych środków mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ale „maseczki to nie cudowny lek" − stwierdził premier, ogłaszając już czwarty etap luzowania obostrzeń, który zakłada m.in. możliwość rezygnacji z maseczek ochronnych w wybranych miejscach.

Od 30 maja nie trzeba nosić maseczek:
  • na ulicach
  • w przestrzeniach ogólnodostępnych, w którym możliwe jest zachowanie 2-metrowego odstępu od innych osób
  • w przestrzeniach zamkniętych, które zostaną odpowiednio przygotowane do tego, by dało się w nich przestrzegać 2-metrowego odstępu między ludźmi
  • w restauracji, gdy zajmie się miejsce przy stoliku
Zaleca się przy tym, by nosić maseczkę w miejscach publicznych, gdy dwie osoby, które na co dzień nie mieszkają wspólnie, idą blisko siebie.
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Gdzie nadal trzeba nosić maseczkę?

Maseczki ochronne wciąż są potrzebne! Obowiązkowo trzeba zakrywać usta i nos w:
  • komunikacji miejskiej
  • sklepach
  • urzędach
  • kinach i teatrach
  • kościołach
  • salonach masażu

Maseczki ochronne to nadal, obok dezynfekcji i dystansowania się, jedna z podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii koronawirusa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy