WOŚP sprzęt dla dzieci
fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP

Czy w twoim szpitalu jest sprzęt od WOŚP? Sprawdź, gdzie trafił w 2019 roku!

Styczniowe Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, choć spektakularne, są tylko początkiem całorocznych akcji. Bo WOŚP gra nieustająco! Za zebrane pieniądze przekazuje szpitalom sprzęt medyczny. Zobacz, dokąd trafił w 2019 roku.
Aleksandra Sobieraj
WOŚP sprzęt dla dzieci
fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP
Nie damy rady, oczywiście, opisać tutaj wszystkich wydarzeń związanych z przekazaniem sprzętu do placówek medycznych w całej Polsce, bo nie starczyłoby miejsca. Wybraliśmy tylko kilka. Ale na stronie WOŚP można sprawdzić, gdzie w twojej okolicy działa aparatura, którą zakupiła i podarowała Orkiestra. 

Przejrzyste procedury fundacji

Co roku proces zakupów przebiega podobnie. Najpierw ogłaszany jest cel zbiórki, potem zbierane są pieniądze, a zebrana kwota ogłaszana na początku marca. Wtedy Orkiestra wysyła zapytania do szpitali i tworzy zunifikowaną listę sprzętów, których wszędzie potrzeba najbardziej. Gdy przychodzą odpowiedzi, wiadomo już, co trzeba kupić. Na bazie tej wiedzy układana jest specyfikacja, odbywają się przetargi, czyli olbrzymie zakupy sprzętu dla całej Polski. Pierwszy zazwyczaj jeszcze na wiosnę, drugi na jesieni, na przełomie października i listopada. Potem sprzęt jedzie do szpitali, szkolony jest personel. Dopiero wtedy Orkiestra publikuje ostateczne sprawozdanie z wydanych pieniędzy za konkretny rok.  
Redakcja poleca: Babyonline razem z WOŚP: rekord w jednoczesnej resuscytacji po raz 3! [WIDEO]
Załoga Babyonline już 3 raz biła rekord w jednoczesnej resuscytacji z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. Zobacz film z naszego udziału w akcji WOŚP: czy wszystko się udało?

Sprzęt od WOŚP  jest dla wszystkich

Aparaturę medyczną, którą kupuje WOŚP, dostają tylko placówki mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Fundacja organizuje również szkolenia dla personelu, żeby aparatura mogła być profesjonalnie wykorzystywana. Dzięki temu każdy może korzystać ze sprzętu od WOŚP. W całej Polsce jest go mnóstwo – dziesiątki tysięcy za ponad miliard złotych. I będzie coraz więcej!
Jurek Owsiak: „Kłaniamy się tym, którzy grają z Orkiestrą. Dzięki temu udało nam się zebrać już ponad miliard 126 milionów złotych, a w polskich szpitalach pracują 62 tysiące urządzeń przekazanych przez WOŚP”. 

1. Cała Polska: 2019 rok

Leżanki dla rodziców od WOŚP
Prawie 5 tysięcy leżanek dla rodziców (dokładnie 4874) trafiło na oddziały pediatryczne w całej Polsce. Rozkładane fotele zakupione zostały przez Fundację w ramach akcji „Leczyć z miłością”. To odpowiedź na problem związany z brakiem miejsc w szpitalach dla rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom podczas choroby. Spanie na podłodze, karimacie, pod łóżkiem czy na drewnianym krześle było do niedawna codziennością. Teraz większość rodziców może już korzystać z wygodnych rozkładanych foteli. Leżanki od WOŚP nie mogą być udostępniane odpłatnie czy wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

2. Białystok: styczeń 2019 roku

Karetka dl Białegostoki
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa otrzymał w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nowoczesną karetkę typu S. Wartość przekazanego pojazdu to prawie 550 tysięcy złotych, na co składa się nie tylko samochód i jego wyposażenie, ale także ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych! Specjalistyczne wyposażenie umożliwi przewóz dzieci w stanie zagrożenia życia. Do tej pory szpital musiał korzystać z usług prywatnych firm transportowych, co było bardzo kosztowne. 

3. Gdańsk: marzec 2019 roku

karetka dla Gdańska
Środki zebrane w ramach Ostatniej puszki Adamowicza* zostały w całości przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitali pediatrycznych w Gdańsku. Już w marcu WOŚP przekazał dla Szpitala Św. Wojciecha nowoczesną karetkę neonatologiczną z wyposażeniem (m.in. z inkubatorem) o wartości ponad miliona złotych. Zaplanowano też zakup dużej liczby sprzętu dla innych gdańskich placówek, m.in. dla Hospicjum im. Dudkiewicza, Szpitala przy ul. Nowe Ogrody, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Szpitala Dziecięcego, a także kolejnego dla Szpitala Św. Wojciecha.
*Akcja „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”  była największą zbiórką charytatywną w historii Facebooka w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zainicjowała ją gdańszczanka Patrycja Krzymińska po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP w Gdańsku w 2019 roku. Do zapełniania ostatniej puszki włączyło się ponad 264 tysiące internautów, którzy zebrali 16 milionów złotych.

4. Dziekanów Leśny: październik 2019 roku

Sprzęt dla Dziekanowa Leśnego
Do Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym trafiło wyposażenie dwóch pracowni diagnostycznych zakupione przez WOŚP: najnowocześniejszy tomograf komputerowy i stacjonarny aparat RTG. Sprzęt miał wartość  blisko 5 milionów złotych. Obydwa aparaty są bardzo komfortowe dla badanych dzieci, aparat RTG, bo m.in. umożliwia rodzicom przebywanie z dzieckiem podczas badania, a tomograf wykonuje badanie przy użyciu obniżonej dawki promieniowania.

5. Katowice: listopad 2019 roku

Rezonans dla Katowic
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II w Katowicach otrzymało od WOŚP nowoczesny aparat MRI do pracowani rezonansu magnetycznego. Orkiestra zakupiła też dla szpitala aparat do znieczulenia, kardiomonitor przeznaczony do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego. Wartość przekazanego sprzętu to blisko 6 milionów złotych. Aparat jest wyjątkowy, bo podczas badania nie generuje dużego hałasu, działa niezwykle cichy, co zmniejsza strach u małych pacjentów.

6. Ostrów Wielkopolski: listopad 2019 roku 

Szpital w Ostrowie Wlkp.
W ostrowskim szpitalu otwarto dwie nowoczesne pracownie diagnostyczne wyposażone w sprzęt przez Orkiestrę. Wartość przekazanych urządzeń to ponad 4 miliony złotych. Szpital otrzymał stacjonarny aparat RTG typu telekomando, który daje wyjątkowy komfort badanemu dziecku, bo zdjęcia są wykonywane bardzo szybko i rzadko jest potrzeba przenoszenia pacjenta, oraz 80-rzędowy tomograf komputerowy, który zapewnia wykonanie badań z najniższą możliwą dawką promieniowania, co jest szczególnie istotne w przypadku badań dzieci. – To najnowocześniejsza i bardzo bezpieczna aparatura, umożliwiająca szybką i dokładną diagnozę. To jakość, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze kliniki na świecie – podkreśla Jurek Owsiak, prezes WOŚP.
Wejdź na Na co idą moje pieniądze? i zaznacz kwotę, którą wrzuciłaś do puszki. System przeliczy, jaką część twoich pieniędzy wydano na różne statutowe cele fundacji. Aktualnie na stronie są dane z 26. finału, bo 27. Finał (zeszłoroczny) wciąż jeszcze jest rozliczany – ostateczne sprawozdanie pojawi się do 30 czerwca 2020 r. Rozliczanie finałów trwa do półtora roku – bo tyle trwa zbieranie zamówień od szpitali, zamawianie sprzętu u producentów, organizacja przetargów, zakup, instalowanie sprzętu na oddziałach oraz szkolenie personelu.
 

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy