wakacje nad jeziorem
fot. Fotolia

Idealne miejsce na urlop z dzieckiem

Najlepsza lokalizacja na wakacje to taka, gdzie smyk będzie się dobrze czuł. Bo przecież inne miejsce spodoba się ruchliwemu i ciekawskiemu dziecku, a inne nieśmiałemu szkrabowi.
Joanna Karwat
wakacje nad jeziorem
fot. Fotolia
Nie ma co ukrywać: wyjazd z dzieckiem na pewno będzie inny niż wasze wspólne urlopy przed ciążą. Leżenie plackiem na trawie przed namiotem, szaleństwa na dyskotekach, maratony po wysokich górach – raczej nie wchodzą w grę. Ale spokojnie! Jest naprawdę wiele fajnych miejsc, w których uda wam się fantastycznie odpocząć. Dokąd zatem jechać na wakacje z dzieckiem? Wiele zależy od małego człowieka.

Coś dla dziecka, które boi się nowości

Wyprawa na wieś do dziadków to rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch będzie miał trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Dużym plusem jest możliwość zostawiania dziecka od czasu do czasu pod opieką dziadków. Uważaj jednak, by dziadkowie nie pomyśleli, że przyjechaliście tylko po to, by podrzucić im malucha.
  • CO CZEKA MALCA? Zabawa na podwórku, obserwowanie zwierząt, zrywanie kwiatków z ogródka – to wyjątkowe chwile dla smyka. Dotykając, wąchając, patrząc, poznaje świat. W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje.
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Dla często chorującego dziecka

Jeśli macie w domu dziecko, które często choruje, rozważcie pobyt na wybrzeżu. Kąpiele w morzu czy choćby brodzenie w morskich falach to wspaniała zabawa i świetny sposób na hartowanie. Poza tym pełne jodu nadmorskie powietrze doskonale wzmacnia odporność.
  • CO CZEKA MALCA? Plaża jest jak gigantyczna piaskownica – nie ma więc mowy, że dziecko będzie się nudzić. Poza tym bieganie boso po piasku to znakomite ćwiczenie mięśni stóp (zapobiega płaskostopiu!).

Dla ruchliwego malca

Ciekawski smyk potrzebuje dużo miejsca do harców i wielu bodźców, by się nie nudził. Wybierz dla niego zatem morze lub góry. Jednak te wysokie nie są wskazane dla najmłodszych (ze względu na różnice ciśnienia). Zabierając smyka na spacer w góry, pamiętaj, że pogoda może w każdej chwili się zmienić (spakuj więc np. bluzę z polaru). Warto też zabrać nosidełko dla dziecka.
  • CO CZEKA MALCA? W górach może bawić się na łąkach, spacerować z rodzicami po niewielkich wzniesieniach, podglądać przyrodę, zbierać szyszki... Atrakcji jest mnóstwo.

Dla dziecka, które nie skończyło roku

Jeśli jest zdrowe, rozważcie wycieczkę za granicę (niedaleko i w niezbyt gorące miejsce). Niemowlaki łatwo przyzwyczajają się do nowego miejsca, a ty za granicą oderwiesz się od codzienności. Poza tym taki maluszek ma najczęściej spore zniżki na przelot samolotem i pobyt w hotelu.
  • CO CZEKA MALCA? Dla niemowlaka najcenniejszy jest czas spędzony ze zrelaksowanymi rodzicami. Dlatego tul, całuj i baw się z nim.

Wypoczynek z alergikiem

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, skorzystaj z każdej możliwości wywiezienia dziecka tam, gdzie jest zdrowa woda i czyste powietrze.
  • Wybieraj małe miejscowości z dala od głównych szlaków – tam powietrze jest najczystsze.
  • Nie bój się wyjazdu nad morze. W nadmorskim powietrzu unosi się mało alergenów wziewnych.
  • Góry też są dobre, ale te niewysokie. W wysokich górach powietrze może być za ostre dla malucha z astmą, tzn. będzie powodowało nadreaktywność oskrzeli.
  • Zrezygnuj z tropików. W temperaturze powyżej 25°C skóra dziecka jest bardziej rozgrzana, spocona, a to może nasilać swędzenie i powodować zaostrzenie się objawów AZS.

ZOBACZ TEŻ: Dokąd na wakacje z dzieckiem? Oto 5 najlepszych propozycji

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy