Fotolia.pl
Aktualności

Genodieta pomoże w walce z otyłością naszych dzieci?

Genodieta staje się coraz bardziej popularna nie tylko wśród celebrytów. Ostatnio coraz częściej badania genotypu robią swoim dzieciom mamy, które same przeszły na tego rodzaju dietę.

 Zdaniem zwolenników tego rodzaju diety rozszyfrowanie tego, co zapisano w DNA jest podstawą do długiego i zdrowego życia. Odczytanie informacji zawartych w kodzie genetycznym staje się też istotne dla współczesnych rodziców, którzy coraz większą uwagę przywiązują do zdrowego żywienia swojego i swoich dzieci. Żyjemy przecież w czasach, gdy niemal 16% polskich uczniów ma nadwagę i ta liczba ciągle rośnie. Zdaniem wielu dietetyków w radzeniu sobie z tym problemem u dzieci może pomóc właśnie genodieta.  

Na czym polega i co to jest genodieta?

Badanie DNA, przeprowadzane, pozwalają określić czy i jakie mutacje występują we fragmentach kodu genetycznego, odpowiedzialnych za metabolizm węglowodanów i tłuszczów. Test DNA, polegający na zwykłym wymazie, można wykonać także w kierunku nietolerancji laktozy, glutenu, czy zaburzeń w metabolizmie kofeiny. Wynik badania będzie podstawą do stworzenia indywidualnej diety. Zwolennicy genodiety zalecają wykonanie testów Dna przez kobietę w kierunku nietolerancji pokarmowych oraz problemów z metabolizmem węglowodanów i tłuszczów już na etapie planowania rodziny.
- Mając informacje o braku tolerancji na dane składniki lub o zakodowanej otyłości dietetyk będzie w stanie przepisać przyszłej mamie odpowiednią dietę, która pomoże zachować lepszą kondycję zdrowotną - mówi Monika Mielus, dietetyczka współpracująca z Genosferą (firma wykonująca badanie genotypu).  

 

Genodieta a celiakia i otyłość

Rodziców, którzy po raz pierwszy przeczytali o genodiecie interesuje, kiedy można wykonać testy dziecku. -Test można wykonać w każdym momencie - chociaż im wcześniej, tym lepiej – dodaje dietetyk z Genosfery. - Wyjątkiem jest tu badanie w kierunku nietolerancji laktozy, która może się wykształcić się w późniejszym wieku.
Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nie każdy nosiciel genu celiakii czy otyłości musi cierpieć z powodu nietolerancji, czy dźwigać ciężar dodatkowych kilogramów. Obecne statystyki pokazują, że u 85% nosicieli genu celiakii występują objawy choroby.
Zdaniem zwolenników genodiety, jeśli o takiej mutacji wiedzielibyśmy odpowiednio wcześnie, można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia właśnie a pomocą odpowiedniego dobrania składników pokarmowych. Podobnie rzecz się przedstawia w przypadku genu otyłości. Jeśli dziecko go posiada, to nic już tego nie zmieni. Ale wiedząc, że będzie ono miało problemy z metabolizmem tłuszczów, węglowodanów lub obu tych składników - razem z dietetykiem możecie tak zaprojektować jego dietę i aktywności fizyczne, by zapobiec przybywaniu groźnych kilogramów.

 

 

Nawyki żywieniowe płodu

- Badanie genetyczne jest też praktycznym narzędziem pomagającym ustalić dziecku właściwe nawyki żywieniowe - mówi Monika Mielus. - Tu także najlepiej jest zacząć już w okresie płodowym.
Zdaniem dietetyka mama spodziewająca się dziecka powinna mieć jak najbardziej urozmaiconą dietę, bo za jej pośrednictwem dziecko poznaje różne smaki i potem jest bardziej otwarte na eksperymenty żywieniowe.
- Do tego, posiadając wiedzę o mutacjach we własnym genotypie, będzie wiedziała, jak zbilansowany powinien być jej jadłospis. Jednak najbardziej kluczowym etapem w wykształcaniu właściwych nawyków żywieniowych jest 6 -7 miesiąc życia dziecka, czyli moment rozszerzenia diety. - dodaje dietetyk Monika Mielus.

 

 

Genodieta już przy rozszerzaniu diety malucha

Badanie genetyczne dobrze jest więc wykonać w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka. Pozwoli to odpowiednio skomponować menu dla malucha (np. wykluczyć lub ograniczyć źle metabolizowany składnik). A kluczem do odpowiedniego menu powinny być różnorodność i wytrwałość. Gdyż pierwsza łyżeczka dania zaserwowanego szkrabowi w wielkim dniu wprowadzenia do diety czegoś innego, niż mleko mamy może zostać wypluta. - To nie znaczy, że dziecku jedzenie nie smakowało! Spodziewało się innego smaku, innej konsystencji, innego sposobu karmienia, ale z czasem przyzwyczai się do nowości. Trzeba próbować raz, drugi, trzeci... Ważne, by obserwować przy tym swoje dziecko - podkreśla Monika Mielus. - Może problem leży nie w smaku jedzenia, a w sposobie karmienia? Czy nie za szybko, nie za nerwowo, czy porcje na łyżeczce nie są za duże? Stres związany z samym procesem jedzenia, może przyczynić się do tego, że nasza pociecha zmieni się w niejadka. W momencie urozmaicania diety nasze dziecko powinno poznawać jak najwięcej smaków (przy czym pamiętajmy, żeby po wprowadzeniu nowego składnika do menu odczekać dwa dni, by sprawdzić, jak dziecko na niego reaguje), ale też konsystencji. Zdaniem zwolenników tej diety znajomość informacji zapisanych w kodzie genetycznym naszych dzieci jest bardzo istotna - to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pociech.

 

Celebryci na genodiecie

Do bycia na genodiecie publicznie przyznała się w jednym z programów telewizyjnych  Joanna Krupa, jurorka Top Model. Podobnie jak aktorka Anna Dereszowska, która poddała się badaniu genotypu razem z córką.

Zobacz także: Zrób badania genetyczne jeszcze przed ciążą - video. 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA