Lek na astmę wycofany z aptek
fot. AdobeStock

GIF znowu wycofał popularny lek na astmę. Masz go w domu?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał ostrzeżenie na temat stosowania środka do inhalacji używanego m.in. w leczeniu astmy. Sprawdź serie i numery wycofanych produktów!
Milena Oszczepalińska
Lek na astmę wycofany z aptek
fot. AdobeStock
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu leku używanego w leczeniu astmy, krupu i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Preparat ma zostać usunięty ze sprzedaży na terenie całej Polski. O jaki środek chodzi?

Lek na astmę wycofany z aptek

Jak podaje GIF, produkt leczniczy o nazwie BDS N (Budesonidum) został właśnie wycofany z obrotu w całym kraju. Środek ten stosowany był przez pacjentów chorych na astmę, ciężki pseudokrup oraz zaostrzoną przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jeśli masz go w domu, zwróć do najbliższej apteki.
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Serie i numery wycofanych produktów na astmę

Wycofany ze sprzedaży lek to BDS N (Budesonidum), zawiesina do nebulizacji (inhalacji), 0,25 mg/ml, 20 ampułek po 2 ml. Numery wadliwych serii:
  • 052018 z datą ważności 28.02.2021;
  • 052218 z datą ważności 31.03.2021.
Podmiot odpowiedzialny za powyższy preparat do inhalacji to Apotex Europe B.V. z siedzibą w Holandii.

Powód wycofania leku BDS N ze sprzedaży

Z informacji GIF-u wynika, że wspomniany preparat leczniczy nie przeszedł pomyślnie badań sprawdzających jego skład. W analizowanych próbkach wykryto zbyt dużą zawartość zanieczyszczeń. To już drugi taki przypadek w ciągu miesiąca. W lipcu pisaliśmy o wycofaniu z aptek kilku preparatów do inhalacji, w tym leku BDS N. Wówczas powodem decyzji GIF-u również były wady jakościowe produktów.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl [content:0_20231,0_5386,0_26764,0_13508:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy