gorączka
fot. Fotolia

Ibufen Forte dla dzieci wycofany, ale nie ma powodu do paniki

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z aptek został wycofany popularny lek przeciwgorączkowy dla dzieci o smaku truskawkowym. Dlaczego lek został wycofany i czy rzeczywiście leku nie można podawać dzieciom?
Katarzyna Pinkosz
gorączka
fot. Fotolia
Na terenie całej Polski został wycofany z aptek popularny lek przeciwgorączkowy Ibufen forte o smaku truskawkowym, zawiesina doustna, 200mg/5 ml, o numerze serii: 510414 i dacie ważności: 04.2016. Zawiera on substancję czynną ibuprofen.
Czytaj też: Gorączka może być groźna
Nie ma jednak powodu do paniki: przyczyną wycofania leku, jak podaje GIF, nie są wady jakościowe leku, tylko błędna informacja na opakowaniu.

Ibufen dla dzieci

Ibufen forte dla dzieci to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w przypadku gorączki oraz bólu różnego pochodzenia.
Powodem wycofania serii Ibufenu forte dla dzieci z aptek jest błędna informacja na opakowaniu. Na butelce znajdowała się prawidłowa etykieta, potwierdzająca, że lek można stosować po skończeniu przez dziecko 1. roku życia. Na opakowaniu zewnętrznym widniał natomiast zapis: "od 3. miesiąca życia".
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Jak podawać leki przeciwgorączkowe

Dzieciom do 12. roku życia można podawać tylko leki zawierające dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen.
Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, nie działają przeciwzapalnie. Paracetamol można podawać dziecku już od pierwszych dni życia (jeśli to konieczne).
Leki zawierające ibuprofen działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, a dodatkowo także przeciwzapalnie. Można je podawać dzieciom, które skończyły 3 miesiące życia.
Ibufen Forte do niedawna był zarejestrowany dla dzieci, które skończyły  1. rok życia.
Od 14 lutego 2014 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził rozszerzenie wieku stosowania leku Ibufen Forte o smaku truskawkowym. Obecnie lek ten można podawań dzieciom po skończeniu 3 miesięcy życia (zmniejszono rekomendowaną dawkę).

Co robić, jeśli masz w domu Ibufen forte

Jeśli masz w domu Ibufen forte dla dzieci o smaku truskawkowym, nie musisz wpadać w panikę. Lek jest bezpieczny. Sprawdź jednak numer serii i datę ważności. Jeśli masz w domu lek o numerze serii wycofanej z aptek, nie musisz się go pozbywać: pamiętaj jednak, że jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia. Młodszym dzieciom (po skończeniu 3 miesięcy) można podać ten lek w mniejszej dawce (dla dziecka ważącego  5-7,6 kg można podać jednorazowo 1,25 ml (co odpowiada 50 mg ibuprofenu). Maksymalna dawka dzienna dla takiego dziecka to 3,75 ml (odpowiada 150 mg ibuprofenu), zgodnie z informacją producenta.
Przeczytaj i wydrukuj: Zasady podawania leków na gorączkę
Gorączka u dziecka może być objawem wielu różnych chorób. Nie wiesz, na co twoje dziecko jest chore? Sprawdź po objawach.
Zajrzyj na: Co to za choroba: diagnoza online
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy