GIF wycofuje lek dla alergików EpiPen
fot. Fotolia/Babyonline.pl

Uwaga! Lek dla alergików wycofany, bo może zagrażać życiu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obiegu znany lek dla alergików, bo może zagrażać życiu lub zdrowiu. Sprawdź, czy nie masz go w domu!
Karolina Stępniewska
GIF wycofuje lek dla alergików EpiPen
fot. Fotolia/Babyonline.pl
Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu 3 serii leków, które ratują życie alergikom w przypadku wystąpienia silnej reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego. 

Wycofanie EpiPen ze sprzedaży?

Na szczęście nie chodzi o całkowite wycofanie leku pozwalającego wstrzyknąć adrenalinę EpiPen Jr.i Epi Pen Senior, lecz o 3 serie tego leku. Wycofanie leku spowodowane jest informacją od producenta o wystąpieniu w Japonii 2 przypadków wad elementu dozującego we wstrzykiwaczach EpiPen. Niewstrzyknięcie leku może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta, u którego wystąpi reakcja alergiczna. 

Dozownik zawiera adrenalinę, którą podaje się w nagłych przypadkach, np. przy wstrząsie anafilaktycznym lub nagłej reakcji alergicznej po kontakcie z alergenem, na który dziecko (lub dorosły) jest silnie uczulone (np. jad owadów, leki, orzechy itp.). Podanie adrenaliny w ciągu kilku minut od wystąpienia silnej reakcji alergicznej może uratować życie, dlatego ważne jest, aby dawka leku była właściwa i trafiła do organizmu.
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.

Wycofane serie EpiPen

 Z obrotu wycofane są następujące serie leku:
  •  EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę - serie 5ED824G i 6ED117AA 
  • EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę  - seria 6FA293P
EpiPen Jr. przeznaczony jest dla dzieci o wadze od 15 do 30 kg. GIF prosi pacjentów posiadających preparaty z ww. serii o zwrot leków do aptek i konsultację z lekarzem. Jeśli macie  w domu ten lek, koniecznie sprawdźcie serię!

           

źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy