GRY
 
 

Ginekolog namawia: w ciąży zaszczep się przeciw krztuścowi

Ruchy antyszczepionkowe powodują powrót chorób, które dzięki szczepieniom udało się wyeliminować, m.in. krztuśca, odry. W USA zmarło na krztusiec kolejne dziecko. Ginekolodzy alarmują: zaszczep się przeciwko krztuścowi nawet w ciąży, a przed ciążą na różyczkę i ospę.

szczepienie, igła, strzykawka, lekarz
fot. Fotolia.com
W sieci krąży wstrząsający film mamy zmarłego na krztusiec niemowlęcia. Kobieta żałuje, że nie wiedziała o szczepieniu przeciwko krztuścowi, gdy była w ciąży z synem. Gdyby się zaszczepiła, mały Riley nie zachorowałby ani nie odszedł zaledwie po 4 tygodniach życia.

W Polsce jest podobna sytuacja. Wyeliminowane szczepieniami choroby zakaźne powracają. Szczepienia przeciwko krztuścowi są co prawda obowiązkowe, ale m.in. przez ruchy antyszczepionkowe niektórzy rodzice nie przyprowadzają dzieci do przychodni i nie wszystkie maluchy dostają szczepionki. A właśnie noworodki i niemowlęta, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień (pełna ochrona organizmu pojawia się dopiero w 2. roku życia dziecka, kiedy dostanie ono już cztery dawki szczepionki: w 2., 3/4., 5/6. oraz w ok. 16. miesiącu), przechodzą krztusiec najgorzej. To dla nich choroba jest najniebezpieczniejsza. 

Dlatego ginekolodzy coraz częściej namawiają, by planując ciążę, kobiety zaszczepiły się nie tylko przeciwko różyczce, ale również przeciw krztuścowi (w wypadku krztuśca nawet w czasie ciąży). A także przeciwko ospie wietrznej, jeśli nie wiedzą, czy ją przechodziły w dzieciństwie.

Doktor Bożena Kowalska, ginekolog z kliniki Bocian, zleca kobietom, którym prowadzi ciążę oznaczenie przeciwciał na ospę (podobnie jak na toksoplazmozę), jeśli nie wiedzą, czy już na nią chorowały. Dzięki temu, przyszła mama, która miała kontakt z zarażoną osobą, a jest świadoma swojej odporności na ospę, może uniknąć podania immunoglobuliny, które kosztuje ok. 8 000 zł

Przez to, że szczepień jest mniej, choroby zakaźne powracają. Pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach przeciw krztuścowi, sprawdź kalendarz szczepień dziecka, dowiedz się u lekarza, które szczepienia warto odnawiać w wieku dorosłym. Pilnujmy terminów szczepień. To jak dotąd jedyne znane skuteczne lekarstwo na groźne choroby zakaźne. 
Redakcja poleca: Czy szczepionki 5w1, 6w1 są bezpieczne? [WIDEO]
Szczepionki 5w1, 6w1 to szczepionki wysoko skojarzone. Czy są bezpieczne? Lepiej nimi szczepić dziecko czy szczepionkami pojedynczymi - wątpliwości rodziców rozwiewa prof. Ewa Augustynowicz.
Doładuj
Przeładuj