Ginekolog radzi

Jak zaplanować płeć dziecka? Na to i na inne pytania przyszłych mam odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan.

Sprawdź, jak zaplanować płeć dziecka i w jaki sposób rozpoznać ciążę pozamaciczną. Na te i inne pytania przyszłych mam odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan.
Co zrobić, by urodziła się nam dziewczynka?
Staramy się o dziecko. Chcielibyśmy zapytać, czy to prawda, że stosując odpowiednią dietę, można wpłynąć na jego płeć? Koleżanka jadła dużo kwaśnych i ostrych potraw i urodziła chłopczyka. Może gdybym jadła słodycze, miałabym córeczkę?
Katarzyna z Mszany

Niestety, nie sądzę, by dieta miała jakikolwiek wpływ na płeć mającego się począć dziecka. Co więcej, nie ma żadnych poważnych naukowych doniesień w tej sprawie. Natomiast nie ulega wątpliwości fakt, że akt zbliżenia na początku wydzielania śluzu płodnego (ale nie wcześniej niż na trzy dni przed jego zanikiem) częściej prowadzi do poczęcia dziecka płci żeńskiej. Natomiast akt mający miejsce w dniu szczytowego objawu śluzu lub tuż po jego szczycie częściej owocuje doczekaniem się upragnionego synka.

Co to jest ciąża pozamaciczna?
Moja znajoma miała ciążę pozamaciczną. Gdy pękł jajnik, nastąpił krwotok wewnętrzny i to, że przeżyła operację, graniczyło z cudem. Marzę o tym, by mieć dziecko, ale boję się, że to samo i mnie może się przydarzyć. Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej?
Ewa z Radomia

Rozumiem, że bardzo przejęła się Pani operacją koleżanki, ale nie ma racjonalnego uzasadnienia, by odnosić jej problemy do swojej sytuacji. Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój. Na początku objawy ciąży jajowodowej niczym się nie różnią od prawidłowo przebiegającej ciąży. Wkrótce jednak pojawiają się bóle w dole brzucha, plamienia lub lekkie krwawienia. Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu, pojawia się ogromny ból, omdlenia, krwotok do jamy brzusznej, który zagraża życiu – w tym przypadku ratunek może przynieść tylko natychmiastowa operacja. Ciążę jajowodową można rozpoznać podczas badania ultrasonograficznego sondą dopochwową.

Ser pleśniowy pod lupą
Uwielbiam sery. Mój ulubiony to camembert – wolę go od wędliny. Ale przeczytałam gdzieś, że kobiety w ciąży, a więc i ja, nie powinny jeść serów pleśniowych. Dlaczego, przecież sery są bardzo zdrowe?
Małgosia z Ełku

Sery są dla Pani cennym źródłem białka i wapnia, ale pewnych ich rodzajów w czasie ciąży lepiej unikać. Dotyczy to serów pleśniowych, np. brie lub camembert, a także serów z niebieską pleśnią, np. dor blue. Mogą się na nich namnażać bakterie, które są niebezpieczne dla organizmu dziecka w łonie mamy. Często jest to listeria. Rezultatem zarażenia się nią (wskazują na to badania serologiczne krwi) może być przedwczesny poród, a nawet obumarcie płodu. Bakteria ta ginie w wysokiej temperaturze, tak więc można jeść potrawy z takimi serami, jeśli ma Pani pewność, że danie było przed podaniem bardzo mocno podgrzane. Bakteria ta może namnażać się w niskich temperaturach, np. lodówkach sklepowych. Mogą więc być nią skażone posiłki wstępnie przygotowane, np. dania z drobiu do odgrzania, pasztety czy półsurowe produkty mięsne, np. tatar, a nawet wędzony łosoś.


prof. dr hab. Bogdan Chazan
Dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny. Były członek komisji problemowych Regionalnego Biura Europejskiego Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy. Były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy