Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
fot. Fotolia

Nie szczepisz? Dane twojego dziecka muszą trafić do sanepidu

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? Zobacz, co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Karolina Stępniewska
Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
fot. Fotolia
Liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce zwiększa się każdego roku. Pod koniec 2013 r. było ich 10 tys., pod koniec 2014 – 15,4 tys., a na koniec 2015 r. już 22,3 tys. Ruch antyszczepionkowy przybiera na sile, nic więc dziwnego, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłasza się coraz więcej rodziców z zapytaniem, czy przekazywanie do sanepidu przez placówki lecznicze informacji o braku szczepień jest legalne. 

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka?

"Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy" – poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wynika to z ustawy  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nakłada obowiązek szczepień ochronnych. Wykonywanie obowiązku szczepień sprawdzane jest przez sanepid. Rodzice niezaszczepionego dziecka otrzymują wezwanie do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Brak reakcji może skutkować nałożeniem na rodziców kary grzywny - maksymalnie 10 tys. zł; grzywna może być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł. 
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Stanowisko GIODO

"Osoby przeprowadzające szczepienia ochronne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowywania karty uodpornienia oraz dokonywania wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia i sporządzania sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz sprawozdania ze stanu zaszczepienia osób objętych profilaktyczną opieką zdrowotną, które przekazują państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu" – wyjaśnia generalny inspektor. 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień nakazuje  przekazywanie kwartalnego sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych w terminie 7 dni od zakończeniu kwartału.

Wątpliwości interpretacyjne

GIODO zwraca uwagę, że niektóre regulacje mogą jednak powodować wątpliwości interpretacyjne. Dane osób nieszczepionych sporządzane są bowiem na podstawie nieprecyzyjnego sformułowania "imienny wykaz", które – zdaniem GIODO – jest nieprecyzyjne i nie daje gwarancji pełnej ochrony wrażliwych danych osobowych. Generalny inspektor wystąpił z postulatem do Głównego Inspektora Sanitarnego i do Ministerstwa Zdrowia o wyraźne uregulowanie w ustawie kwestii przekazywania przez podmioty lecznicze informacji o niezaszczepionych pacjentach do PPIS. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że podejmie takie działania. 

Szczepienia ratują życie

Ruch antyszczepionkowy skutkuje niestety powrotem groźnych chorób, którym udawało się zapobiegać dzięki masowym szczepieniom. Przykładem takich chorób jest np. krztusiec i odra. O tym, że liczba zachorowań na odrę wzrasta, tak samo jak liczba nieszczepionych dzieci, świadczą dane z Państwowego Zakładu Higieny:
2010 r. - 13 osób w Polsce zachorowało na odrę
2012 r. - 70 osób
2013 r. - 85 osób
2014 r. – 110 osób
Pamiętaj! Nieszczepione dziecko może zarazić inne dzieci, które nie zostały zaszczepione, bo np. są za małe lub są w trakcie leczenia wykluczającego szczepienie.
źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy