koronawirus a podróże
fot. Adobe Stock

Wyjeżdzasz z dzieckiem? GIS ostrzega przed podróżami

GIS wydał komunikat, w którym ostrzega przed podróżami do miejsc zakażonych koronawirusem. Liczba zarażonych we Włoszech rośnie z godziny na godzinę. Włoska Lombardia jest dziś największym ogniskiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Europie i drugim na świecie. Zamykane są szkoły, uniwersytety, katedry i restauracje, a sklepy świecą pustkami. Jak podają włoskie media, wirus rozprzestrzenia się po całym kraju. Pierwsze przypadki odnotowano także we Florencji i Palermo.
Katarzyna Gałązkiewicz
koronawirus a podróże
fot. Adobe Stock
Z najnowszych informacji wynika, że z powodu koronawirusa we Włoszech zmarło już siedem osób, a ponad 270 jest zarażonych. Jak podają włoskie media, wirus dotarł już do Toskanii  oraz na Sycylię. We Florencji potwierdzono obecność patogenu u mężczyzny, natomiast w Palermo koronawirusa potwierdzono u turystki z okolic Bergamo. Kwarantannie poddano już około 40 osób, w tym osoby towarzyszące kobiecie podczas wycieczki. 
Jest to pierwszy przypadek koronawirusa na południu Włoch. 

GIS ostrzega 

Koronawirus w Polsce pojawi się na pewno. To kwestia czasu. Na razie Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat, w którym odradza podróże do ponad dziewięciu krajów, w których obecny jest koronawirus. 
Nie zaleca się  podróżowania do  Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji)

Komunikat przypomina także o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, w tym poprawnym myciu rąk.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Koronawirus we Włoszech. Najnowsze informacje

Włochy zdecydowały się na wdrażanie coraz bardziej rygorystycznych środków ostrożności, aby unikać zakażenia koronawirusem. Władze wprowadziły zakaz wstępu oraz opuszczania dziesięciu gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. Odwoływane są koncerty oraz  mecze, skrócony został nawet karnawał w Wenecji. Zamknięto muzea, galerie oraz biblioteki. 
Władze przestrzegają mieszkańców  o pozostaniu w domach i unikaniu większych skupisk ludzi. Na lotniskach turystom mierzy się temperaturę.
W kościołach w ramach prewencji zrezygnowano z wody święconej, znak pokoju ma być wykonywany na odległość, a hostia zostanie podana wiernym do ręki. Włoska kuria przestrzega jednocześnie przed paniką, informując wiernych, że działania kościoła mają charakter prewencyjny. 

Dlaczego koronawirus rozprzestrzenił się tak szybko?

Za fakt, że w ostatnich dniach doszło do szybkiego wzrostu liczby zakażonych koronawirusem we Włoszech, zdaniem premiera Włoch, współodpowiedzialny jest jeden ze szpitali, który niedostatecznie przestrzegał zasad bezpieczeństwa. Zakażonych jest kilka osób z personelu medycznego, które miały kontakt z chorym, a także inne przebywające tam osoby. Szef Obrony Cywilnej Włoch i rządowy komisarz ds.kryzysu sanitarnego Angelo Borelli na łamach dziennika Corriere della Sera uważa, że przyczyną tak szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na terenie Włoch jest brak wiedzy pracowników służby zdrowia, którzy nie byli w stanie od razu rozpoznać objawów wirusa. 

zródło: PAP, Corierre della Serra

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy