Dziecko je truskawki
fot. Fotolia

Glista ludzka działa jak trucizna! Jak uchronić dziecko

Glista ludzka wędruje po całym organizmie i może wywołać najróżniejsze dolegliwości: zapalenie płuc, kaszel, bóle głowy u dziecka. Jak się można nią zarazić? I jak jej się pozbyć?
Małgorzata Malinowska
Dziecko je truskawki
fot. Fotolia
Glista ludzka to stosunkowo często występujący pasożyt u dzieci. Można się nią zarazić, połykając jajeczka z żywymi larwami z brudnych owoców czy warzyw, a nawet z nieumytych rąk.

Jak glista ludzka dostaje się do organizmu?

Po zjedzeniu zanieczyszczonego pożywienia, jaja dostają się do przewodu pokarmowego, gdzie wykluwają się z nich larwy. Następnie larwy glisty ludzkiej przechodzą przez ścianę jelita i razem z krwią wędrują przez wątrobę, serce, a następnie do płuc, gdzie mogą wywołać zapalenie płuc trwające nieraz kilka tygodni. To może być pierwszy objaw świadczący o zarażeniu!
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Kaszel może oznaczać zakażenie pasożytami

Nawet jeżeli nie dojdzie do zapalenia płuc,  to podrażnione przez glistę ludzką drogi oddechowe reagują kaszlem. Uporczywy kaszel bez innych objawów infekcji (kataru, gorączki) także może świadczyć o glistnicy. W dodatku podczas kaszlu larwy przedostają się do gardła, gdzie zostają znowu połknięte. Ponowna wędrówka larwy powoduje, że zamieniają się one w dojrzałe glisty, które mogą żyć w organizmie dziecka 1-2 lata. Konieczne jest odrobaczenie zlecone przez lekarza

Badanie na obecność glisty ludzkiej

Zarażenie glistą ludzką stwierdza się na podstawie badania kału na obecność  jaj glisty ludzkiej.  Badanie najlepiej wykonać trzy razy w odstępstwie 2-3 dni. W przebiegu zakażenia może dojść do reakcji alergicznej na toksyny uwalniane przez pasożyta. Dlatego można wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał IgE.

Jakie są objawy glistnicy u dzieci?

Glista ludzka to nie tasiemiec, nieco inaczej wyglądają objawy zakażenia:
  • ostre bóle brzucha (jak kolka)
  • mdłości
  • biegunka
  • zaburzenie łaknienia
  • pokrzywka
  • bóle głowy
  • gorączka
  • uporczywy kaszel czasem połączony z odkrztuszaniem krwi
  • duszności
Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty [wideo]

Glista ludzka zatruwa organizm

Obecność glisty w przewodzie pokarmowym człowieka nie jest obojętna. Te pasożyty nie tylko żywią się pokarmem przeznaczonym dla człowieka, ale również wydzielają toksyczne substancje, zatruwając tym samym organizm! Glista ludzka może powodować wiele uciążliwych dolegliwości, a nawet zahamować rozwój dziecka. W skrajnych przypadkach, kiedy glist jest dużo, może dojść do zapalenia wyrostka albo niedrożności jelit.
Zobacz też: Piaskownica siedliskiem pasożytów

Leczenie na dwa sposoby: leki albo operacja

Zazwyczaj wystarcza leczenie farmakologiczne, tymi samymi lekami, które są skuteczne podczas leczenia na owsiki (na bazie pyrantelu, mebendazolu albo albendazolu). W przeciwieństwie do owsików nie ma potrzeby leczenia całej rodziny. W przypadku niedrożności jelit konieczne będzie mechaniczne usunięcie glist. 2 tygodnie po zakończeniu leczenia trzeba przeprowadzić po raz drugi pełne badanie kału (3 próbki zebrane w odstępstwie 2-3 dni).

Zobacz także:
Mycie nie wystarczy – zobacz, co usuwa pasożyty z jedzenia! 
Lambioliza - choroba brudnych rąk u dzieci
Glista kocia, glista psia – pasożyty, które mogą wywołać ślepotę


 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy