Globtroter od kołyski

Jeśli lubisz być tam, gdzie ziemia styka się z niebem i chcesz to pokazać swojemu maluchowi, jedźcie w góry!
Nie wiesz, czy możesz  z maluchem jechać w Beskidy i Tatry? Myślisz, że będzie się tam nudzić, z dala od wody i plaży, a ostry klimat może mu zaszkodzić? Niekoniecznie! 

Z nosidełka
Niemowlę świetnie daje sobie radę na górskich wyprawach w nosidełku – ciekawie rozgląda się po świecie, a zmęczone zasypia. Takie maluchy można spotkać w Dolinie Kościeliskiej i Cho-chołowskiej, na Trzech Koronach w Pieninach, Bieszczadach czy na sudeckim Śnieżniku. Pamiętaj, że nosidełko powinno mieć daszek (jeśli nie ma, przymocuj do niego parasolkę od wózka). Musi mieć też pasy bezpieczeństwa (najlepiej pięciopunktowe), by smykowi nic się nie stało. Dwulatek (i przedszkolak) polubi wycieczki, jeśli pozwolicie mu się od czasu do czasu zatrzymać i pobawić przy strumyku, pobudować tamy. A tata czasem weźmie go na barana.

Uwaga na klimat
W górach jest rzeczywiście ostry (zwłaszcza w Tatrach), ale dzięki temu dziecko może wrócić do do-mu zahartowane! Zmiany ciśnienia, ostrzejsze powietrze, silniejsze wiatry, intensywne słońce – wszystko to poprawia odporność, a we krwi wzrasta ilość hemoglobiny i żelaza. Na pewno smyk jesienią będzie zdrowszy!

Praktyczny poradnik
W góry mogą jechać dzieci w każdym wieku. Wyjazd szczególnie polecamy alergikom – w tych wysokich jest mniej pyłków i roztoczy.
Dla młodszego dziecka (do 3 lat). Polecamy niższe góry: Beskidy, Bieszczady, Świętokrzyskie.
Dla przedszkolaka. Nadal warto wybierać się w niższe góry, pobyt tam może być dla malca dużą atrakcją. Możecie też wybrać się w Tatry czy Sudety. Nie forsuj jednak malca!
Wybieraj: małe miejscowości, które nie są położone w kotlinie lecz nieco wyżej w górach (ze względu na smog, który opada w kotliny).  
Szukaj atrakcji. Jest ich tu mnóstwo! Góry Świętokrzyskie: jaskinia Raj, dąb Bartek, gołoborza na Łysicy. Pieniny: spływ Dunajcem, zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Tatry: wyprawa do Morskiego Oka i dorożką lub kolejką po Dolinie Chochołowskiej. Bieszczady: skansen Bojków i Łemków w Sanoku. Sudety: wodospad Kamieńczyk.


Jeżeli znasz ciekawe, godne polecenia miejsce, przyjazne rodzinnym wyjazdom, podziel się z nami:
Kliknij tutaj, by dopisać adres >>

Redakcja poleca: Jakie łóżeczko turystyczne kupić? - film
Łóżeczko turystyczne, czy kojec? Zobacz, na co zwracać uwagę wybierając łóżeczko turystyczne dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy