seks, współżycie, antykoncepcja, globulki antykoncepcyjne
fot. Fotolia

Antykoncepcja na ostatnią chwilę

Globulki antykoncepcyjne (podobnie jak prezerwatywy) są dostępne bez recepty. Przeczytaj, na czym polega ich działanie.
Joanna Karwat
seks, współżycie, antykoncepcja, globulki antykoncepcyjne
fot. Fotolia

Jeszcze niedawno można je było kupić pod postacią kremów, pianek, żeli i globulek. Teraz dostępne są tylko te ostatnie. Ich podstawowe zadanie: utrudniać przemieszczanie się plemników i je paraliżować, nie uszkadzając zawartych w nich genów. Nawet więc, gdyby doszło do poczęcia, dziecko urodzi się zdrowe.

Jak używać globulek antykoncepcyjnych?

Globulki - są wypełnione specjalną pianką. By miała ona szansę zadziałać, globulkę antykoncepcyjną trzeba włożyć głęboko do pochwy. Należy to zrobić ok. 20 minut przed każdym stosunkiem (to ważne, jeśli np. kochacie się kilka razy tej samej nocy). Ponieważ środek musi przez jakiś czas pozostać w pochwie, nie powinnaś się podmywać przez 5–6 godzin (tylko wtedy jest szansa, że nie dojdzie do zapłodnienia).
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Czy to prawda, że po włożeniu globulki z pochwy wydostaje się piana?

Niestety, tak. Gdy pod wpływem wilgoci i ciepła ciała otoczka globulki antykoncepcyjnej się rozpuszcza, uwalnia się środek plemnikobójczy – to właśnie ta pianka. Może ona wypływać z pochwy, plamić bieliznę i pościel.

Czy globulki chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Absolutnie nie! By zmniejszyć ryzyko ewentualnych infekcji, warto mieć stałego (zdrowego) partnera i stosować środki chemiczne równolegle z prezerwatywą. To przy okazji dobry sposób na podniesienie skuteczności globulek.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania globulek antykoncepcyjnych?

Głównie uczulenie na składniki preparatu. Ważne – podczas stosunku z preparatem styka się także partner, pianka może więc i u niego wywołać uczulenie. Typowe objawy to pieczenie i zaczerwienienie.

Przeczytaj, co przemieni mamę w kochankę


Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy