GRY
 
 

Głowa noworodka

Jeśli dziecko śpi cały czas na jednym boku, może dojść do asymetrii głowy. Jak można temu zapobiec. Radzi lekarz pediatra.

noworodek, sen
Mój trzymiesięczny synek od urodzenia woli spać na prawym boku. Staram się często układać go na lewym, ale i tak po pewnym czasie sam przekręca główkę na prawą stronę. Ostatnio zauważyłam, że jest ona spłaszczona. Czy już zawsze będzie taka nieforemna? Sylwia z Gdańska

Jest jeszcze czas, by zacząć zapobiegać pogłębianiu się asymetrii główki chłopca. Proszę nadal układać synka na lewym boku lub na wznak i nieco skuteczniej niż dotychczas starać się, by nie odwracał główki w prawą stronę. Pomoże w tym płócienny woreczek, uszyty z dwóch warstw materiału i wypełniony czystym piaskiem lub solą. Powinien mieć około 10 cm szerokości i 20–25 cm wysokości, musi też być szczelny, ale niezbyt twardy. Woreczek trzeba układać po prawej stronie główki, by dziecko nie mogło jej odwrócić. Jeżeli ten sposób okaże się nieskuteczny, powinna Pani wybrać się z synkiem na wizytę do pediatry.


Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra, leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.


td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj