Wycofanie leku na astmę
fot. AdobeStock

GIF wycofuje znany lek do inhalacji. Sprawdź, czy masz go w domu

Komunikat dotyczy konkretnych numerów serii. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.
Dominika Bielas
Wycofanie leku na astmę
fot. AdobeStock
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu Benodilu. Dotyczy ona następujących produktów:

Benodil, zawiesina do nebulizacji 0,125 mg/ml:
  • numer serii: 1030818, data ważności: 03.2021
Benodil, zawiesina do nebulizacji, 0,25 mg/ml:
  • numer serii: 054618, data ważności: 06.2021
  • numer serii: 054718, data ważności: 06.2021
  • numer serii: 054818, data ważności: 06.2021
Podmiotem odpowiedzialnym są Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

„Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły informacje od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotyczące otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych przez wytwórcę próbkach archiwalnych dla ww. produktów leczniczych, w zakresie parametru zawartości substancji pokrewnych budezonidu.” - czytamy w wydanym przez GIF komunikacie.

Twoje leki wycofano z obrotu? Sprawdź, co zrobić

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz też poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Uciążliwa astma

Astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Osoby, którym doskwiera ta dolegliwość, miewają nagłe napady duszności. Wiąże się z niemałym stresem, szczególnie dla rodziców chorujących maluchów. Aby poradzić sobie z uporczywymi objawami astmy, lekarze zazwyczaj przepisują preparaty rozkurczające oskrzela.

Jednym preparatów przepisywanych astmatykom jest właśnie Benodil. Jest to zawiesina do nebulizacji. Substancją czynną tego leku jest budezonid, należący do grupy kortykosteroidów. Preparat ten jest również stosowany w leczeniu pseudokrupu oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Po każdej inhalacji wziewnej sterydami, takimi jak Benodil należy dokładnie wypłukać usta i umyć zęby. Maluchom, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie, można podać coś do picia, jednak jest to ostateczność. Wskazane jest również przemycie skóry wokół ust i twarzy i nawilżenie jej kremem dla dzieci lub olejem kokosowym, aby zapobiec ewentualnym podrażnieniom.

Źródło: gif.gov.pl
 [content:0_25448,0_26751,0_26327,0_26560:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy