kobieta w ciąży pyta o lek aptekarkę
fot. AdobeStock

Uwaga! GIF wycofuje lek dla ciężarnych z aptek w całej Polsce. Z jakiej przyczyny?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję, która natychmiastowo wycofuje ze sprzedaży w całym kraju aż pięć leków. W tym lek często stosowany u ciężarnych. Wszystkie zostały wyprodukowane przez Gentek Lifesciences Pvt. Ltd.
Weronika Zagojska
kobieta w ciąży pyta o lek aptekarkę
fot. AdobeStock

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Fenoterol Hydrobromide Injectione 0,5 mg/10 ml w ampułkach. Podaje się go w formie zastrzyku. To lek tokolityczny, który stosuje się jeśli skurcze macicy są zbyt silne, by je zastopować.  Fenoterol stosuje się, żeby zapobiegać poronieniom lub przedwczesnym porodom. Preparat nie spełniał norm jakościowych i dlatego został wycofany ze sprzedaży. Decyzją zostały objęte wszystkie serie tego leku. GIF zareagował na wniosek importera preparatu, firmy Parafarmacja Sp. z o.o.

Nie tylko jeden, ale aż 5 leków nie spełniało norm!

Pozostałe leki, stosowane w formie zastrzyku, już nie tylko w przypadku ciężarnych, które zostały wycofane z obrotu z tego samego powodu to:

  • Calcium Gluconate Injection USP 10%, roztwór do iniekcji lub infuzji, ampułka 10ml - glukonian wapnia, stosuje się go przy leczeniu tężyczki, krzywicy, osteoporozy, chorób alergicznych i stanów zapalnych; 
  • Etamsylate Injection 250 mg/2 ml, ampułki 2 ml - lek o działaniu przeciwkrwotocznym;
  • Thiamine Hydrochloride Injection 50mg, ampułka 2ml - stosuje się go przy niedoborach witaminy B1;
  • Hydroxyzine Hydrochloride Injection USP 100mg/2ml, ampułki 2ml - ma zastosowanie w leczeniu stanów lękowych, jako lek uspokajający, a także przy leczeniu świądu. 
Producentem wszystkich leków jest firma Genetek Lifesciences Pvt. Ltd.
Jeśli posiadasz którykolwiek z wymienionych leków, powinnaś/powinieneś zwrócić je w aptece, w której zostały zakupione.
Szokujące, że to aż pięć leków i wszystkie serie!

Czy śledzisz komunikaty Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i sprawdzasz czy leki, które stosujesz mogą być niebezpieczne? 

Zobacz też: Źródło: gif.gov.pl
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy