trujące gniotki
fot. AdobeStock

UWAGA: to bardzo toksyczna zabawka, najlepiej wyrzuć ją do śmieci!

Jest absolutnym hitem wśród dzieci, jednak zawiera szkodliwe substancje i najlepiej wyrzucić ją do śmieci – ostrzegają naukowcy.
Agnieszka Majchrzak
trujące gniotki
fot. AdobeStock
Mają niedopuszczalny poziom substancji alergizujących i mogą być rakotwórcze - alarmują duńscy naukowcy po przebadaniu tzw. gniotków - "squishies", jednej z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. Zabawkę wycofano w Danii ze sprzedaży.

Trująca zabawka roku

Gniotek to po prostu gumowy, szczelnie zamknięty balonik wypełniony proszkiem. Na ogół ma na wierzchu wymalowaną wesołą buźkę. Dzieci uwielbiają gniotki – bardzo długo potrafią bawić się nimi, "wyciskając" balonik na wszelkie możliwe sposoby
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Dzieci oszalały na punkcie gniotków

Dzieci uwielbiają gniotki. Można je kupić już za kilkanaście złotych wszędzie - na straganach nad morzem, w górach, w sklepach z zabawkami i oczywiście w internecie. Za każdym razem, gdy je zgnieciemy, uwalniają zapach. Psychologowie podkreślają zalety zabawki. Gniotek rozwija zmysł dotyku, doświadczania nowych bodźców i różnych faktur oraz doskonale wpływa na rozwój małej motoryki. Działa także na dzieci odstresowująco i pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje.

Ale problem z tym, co zabawka ma w środku. A ma sporo niefajnych substancji. Duńska Agencja Ochrony Środowiska wzięła pod lupę 12 pachnących zabawek (ze sklepów stacjonarnych i internetowych). Badania wykazały, że każda sztuka zawierała niedopuszczalny poziom szkodliwych substancji.
  [content:0_25602,,0_25846,0_25849,,1_4153:GALGallery]

Niebezpieczne chemikalia

Badania wykazały, że wszystkie przebadane próbki gniotków zawierały niebezpieczne chemikalia, w bardzo wysokich stężeniach. Zidentyfikowano:
  • dimetyloformamid,
  • styren,
  • toluen.

Wszystkie substancje uważane są za alergizujące i szkodliwe dla zdrowia. Dimetyloformamid jest niebezpieczny dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenie wątroby. Toluen może uszkodzić nerwy, nerki i prawdopodobnie także wątrobę. Substancja może również wpływać na układ rozrodczy, ma działanie teratogenne, może drażnić oczy i układ oddechowy oraz powodować reakcje alergiczne.

Ryzyko zachorowania wzrasta, zwłaszcza jeżeli dziecko podczas zabawy weźmie gniotka do buzi. Agencja wydała ostrzeżenie dla wszystkich rodziców, a samą zabawkę wycofano ze sprzedaży w Danii.

Zdaniem duńskiego ministra środowiska i żywności Jakoba Ellemann-Jensen'a, zagrożeniem mogą być także inne modele dostępne w Europie. Minister uważa, że zabawki trzeba jak najszybciej wycofać z rynku. Handlowe Stowarzyszenie Europejskiego Przemysłu Zabawkarskiego uważa jednak, że 12 zabawek to zbyt mało, aby wprowadzić takie restrykcje.

Zrób gniotka sam

Gniotki bez problemu można kupić w polskich sklepach. Na apel Duńczyków odpowiedziała fundacja "Kupuj Odpowiedzialnie" i też jest za wyrzuceniem do śmieci wszystkich zabawek, które się gniotą i wydzielają intensywny zapach.

Pamiętajmy, że gniotka można zrobić samemu w domu. Wystarczy wypełnić balon mąką i ryżem, narysować na nim śmieszną buźkę i gotowe. W internecie jest pełno filmików pokazujących jak zrobić taką zabawkę.

Moja najmłodsza córka uwielbia bawić się gniotkami, ale po informacjach o ich toksyczności przestanę je kupować. Przerzucimy się na robienie gniotków domowym sposobem. A Wy? Czy Wasze dzieci bawią się gniotkami? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: onet, ekologia.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy