GRY
 
 

Godzenie pracy i rodziny: wiemy, kiedy i komu jest łatwiej!

Czy mężczyznom i kobietom jest tak samo trudno pogodzić życie zawodowe z rodzinnym? A może to wcale nie jest skomplikowane? Przeczytaj, kto częściej narzeka i kto uważa, że życie pracującego rodzica nie jest ciężkie.

Jak rodzice godzą pracę z dziećmi
fot. Fotolia
Godzenie pracy z życie rodzinnym nie jest proste, jak wiele osób chciałoby nas przekonać, ale nie jest też niewykonalne. Badanie przeprowadzone wśród ponad 2 tys. rodziców obu płci, przeprowadzone przez amerykański Pew Research Center, nie pozostawia złudzeń: zarówno pracujące matki, jak i ojcowie, mówią, że wymaga to wysiłku i wyrzeczeń.

Jednak – co zapewne nikogo nie dziwi i przykro mi, że nie mam dla was, drogie mamy, dobrych wiadomości – matkom jest trudniej niż ojcom. Za to wiem kiedy – bez względu na płeć – jest łatwiej i chętnie się z wami tą wiedzą podzielę: może wasz powrót do pracy będzie dzięki temu łatwiejszy!

Pracujące mamy mają trudniej?

Sytuacja kobiet na rynku pracy jest być może lepsza niż jeszcze 20-30 lat temu, ale i tak analizy nie pozostawiają złudzeń: kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn zatrudnionych na tych samych stanowiskach i to matki częściej niż ojcowie (jak wynika z raportu Pew) uważają, że posiadanie dzieci utrudnia awans w pracy. Z obojga zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin rodziców to nadal częściej mężczyzna zarabia więcej, to samo dotyczy tylko 22 proc. ankietowanych przez Pew kobiet.

I chociaż dochód na osobę w rodzinach, w których pracuje oboje rodziców są średnio wyższe niż te, w których aktywny zawodowo jest tylko jeden rodzic, to ponad połowa ojców i matek przyznaje, że znalezienie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym jest trudne (14 proc, mówi, że to bardzo trudne, a 42 proc., że dość trudne). Nieco częściej niż mężczyźni skarżą się kobiety, ale różnica nie jest zbyt znacząca. 

Jeśli boisz się, że nie dasz rady, rozważając swój powrót do pracy, pomyśl: tylko jedna matka na pięć mówi, że jest jej bardzo trudno pogodzić pracę z rodziną. No dobrze, może to aż jedna na pięć, ale zobacz, jaka duża szansa, ze znajdziesz się w tej czwórce, prawda? 

Zobacz też: Godzenie ról rodzinnych i zawodowych. Równe traktowanie rodziców na rynku pracy
Redakcja poleca: Jak znaleźć pracę po urlopie macierzyńskim? [WIDEO]
Powrót do pracy po urlopie wychowawczym lub macierzyńskim często oznacza szukanie nowej posady. Jak skutecznie szukać pracy i gdzie znaleźć przydatne ogłoszenia zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu.

Podział obowiązków pracujących rodziców

Kiedy mama wraca do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym rodzina musi wypracować sposób, który pozwoli podzielić się obowiązkami domowymi w taki sposób, żeby kobieta nie czuła się odpowiedzialna za wszystko. W czasach, kiedy wiele rodzin składa się z pracujących w pełnym wymiarze godzin rodziców jest to niezbędne, nie dziwi też, że godzenie życia zawodowego z rodzinnym wydaje się teraz trudniejsze. 

Nie mam jednak zbyt dobrych wiadomości dla mam. Pomimo tego, że podział obowiązków w rodzinach XXI wieku jest na pewno sprawiedliwszy niż w ubiegłym stuleciu (nawet w jego drugiej połowie) i że w domach, w których pracują oboje rodzice ten podział jest sprawiedliwszy niż w rodzinach, w których jeden rodzic nie pracuje lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin, nadal to kobiety robią więcej.

Większość ankietowanych rodziców (54 proc) przyznaje, że to mamy są bardziej odpowiedzialne m.in. za kontrolowanie grafików i planów zajęć dzieci. To także kobiety częściej niż ojcowie opiekują się dziećmi, kiedy te zachorują (47 proc. kontra 6 proc.). Większa równość dotyczy za to obowiązków domowych, zabawy z dziećmi i wychowywania. To pokrzepiające.

Przeczytaj też: Raport Pew Research Center

A czas dla siebie?

Kiedy cała nasza inwencja, energia i uwaga skupione są na godzeniu pracy z rodziną, trudno znaleźć jeszcze czas i siłę na przyjemności tylko dla siebie. Niestety tydzień nie jest z gumy, co pracujące matki odkrywają w każdą niedzielę. Mamy pracujące na pełnych etatach skarżyły się w badaniu Pew, że brakuje im czasu na spotkania z przyjaciółmi i na swoje hobby i pasje. Codzienność pochłania, a jeśli przez większość dnia jesteśmy w pracy lub tracimy czas na dojazdy i dla rodziny pozostaje nam marna resztka doby, nic dziwnego, że trudno nam wygospodarować czas na wino z przyjaciółką czy wizytę w teatrze. 

To jednak po pewnym czasie może się na nas zemścić, a tym samym sprawić, że będzie nam jeszcze trudniej pogodzić karierę z życiem rodzinnym. Jak to możliwe? Okazuje się, że wiele zależy od podejścia do rodzicielstwa: rodzice, którzy uważają, że posiadanie dzieci jest przez większość czasu przyjemne i satysfakcjonujące, rzadziej mówią, że trudno im pogodzić rodzinę z pracą, a z drugiej strony ci, którzy uważają, że bycie rodzicem jest zazwyczaj stresujące i męczące, częściej skarżą się, że trudno im pracować i mieć rodzinę.

Wracamy więc do tego, że warto skupić się na swoim samopoczuciu, rozwoju osobistym, zadbać o psychikę i próbować wypracować sobie pozytywne nastawienie do życia. Jeśli będziemy zadowoleni, będziemy lubić być rodzicami, a wtedy łatwiej będzie nam nie narzekać na pracę. Ciekawe, same przyznajcie.

Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj