GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

Gonadotropina kosmówkowa (hCG) – patologicznie podwyższony poziom

Gonadotropina kosmówkowa jest to hormon, który organizm zaczyna wytwarzać mniej więcej po tygodniu od zapłodnienia komórki jajkowej w celu podtrzymania dalszego wzrostu płodu.

Testy ciążowe dostępne na rynku wykrywają właśnie ten hormon. HCG jest hormonem produkowanym wyłącznie przez łożysko. Można go wykryć podczas badania moczu i krwi.

Zbyt wysoki poziom HCG
Poziom HCG we krwi, który znacznie przekracza określoną normę, świadczy o wystąpieniu patologii łożyska, w tym ciąży zaśniadowej, częściowej ciąży zaśniadowej lub raka kosmówki, ale należy go różnicować z wystąpieniem ciąży wielopłodowej. Objawem zbyt wysokiego stanu HCG może być znaczne nasilenie mdłości i wymiotów.
Nie do końca jest znana przyczyna tego schorzenia; według niektórych teorii choroby związane z podwyższonym HCG są konsekwencją nieprawidłowości chromosomalnych zapłodnionej komórki jajowej. Choroby te dotyczą przede wszystkim kobiet w wieku od 25 do 35 lat.

Leczenie
Jeżeli poziom HCG jest za wysoki, ciężarna powinna jak najszybciej poinformować o tym swojego lekarza w celu przeprowadzenia dodatkowych badań.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie