GRY
 
 

Gorączka u niemowlaka i małego dziecka. Co robić?

Co zrobić, gdy dziecko zagorączkuje? - radzi dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

Niemowlak z termometrem - mierzenie gorączki u niemowlaka
fot. Fotolia
Przede wszystkim gorączki nie należy zbyt skwapliwie obniżać, bo sama w sobie nie jest chorobą, tylko sygnałem, że organizm malca próbuje walczyć z atakującymi go wirusami lub bakteriami. Podwyższając ciepłotę, mobilizuje „armię obrońców” – wtedy zarazki namnażają się wolniej i szybciej giną. Co zrobić, gdy dziecko zagorączkuje radzi dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog.

Jak prawidłowo zmierzyć gorączkę dziecku?

Możesz użyć różnego rodzaju termometrów: cyfrowego dousznego lub skroniowego (mierzą temperaturę w 1 sek.!), cyfrowego standardowego (pomiar trwa ok. 60 sek.), w smoczku (trzeba go ssać około dwóch minut), lub rtęciowego (jest najdokładniejszy, ale pomiar trwa najdłużej – od trzech do pięciu minut).
Gdy używasz tradycyjnego termometru rtęciowego, pamiętaj, że:
- Małemu niemowlęciu temperaturę najlepiej mierzyć w odbycie. Końcówkę termometru posmaruj specjalnym żelem KY (kupisz go w aptece) lub oliwką. Połóż malca na boku, z podgiętymi nóżkami, wsuń termometr między pośladki i przytrzymaj dwie, trzy minuty.
- Nieco starszemu maluchowi włóż termometr pod pachę lub w pachwinę. Jeśli dziecko jest niespokojne, spróbuj najpierw je utulić, bo uzyskasz niedokładny wynik (zwłaszcza że płacz podnosi temperaturę). Gdy wyniesie 37,5–38,5°C, powtórz mierzenie za 20 minut (zanotuj wynik i godzinę).
- Nie mierz temperatury w buzi. Będzie to możliwe dopiero po czwartych urodzinach, gdy dziecko zrozumie, że termometr trzeba trzymać pod językiem, nie zaciskając przy tym zębów. Ale nawet wówczas nie używaj do tego szklanego termometru!

Czytaj też: Co zrobisz, gdy rozbijesz termometr z rtęcią?
 
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

O czym warto pamiętać!

Temperatura jest różna w zależności od miejsca pomiaru. Normalna pod pachą wynosi 36,6°C, w buzi 37°C, w odbycie 37,4°C. U noworodka może wynosić nawet 37,5°, co jest spowodowane niedojrzałością systemu regulacji cieplnej, która czyni dziecko wyjątkowo podatne na zimno i ciepło. Przy wysokiej temperaturze otoczenia rośnie również temperatura ciała noworodka. Należy wtedy lżej ubrać maleństwo, aby nie odczuwało gorąca.

Czytaj też: Jak nie obniżać gorączki u dziecka. Zobacz jakie rodzice popełniają najczęściej błędy!
Doładuj
Przeładuj