GRY
 
 

Czy przy ząbkowaniu dziecko może mieć gorączkę?

Ślinienie, płaczliwość, brak apetytu to objawy ząbkowania. Czy tak samo jest z gorączką? Niestety, podwyższona temperatura podczas ząbkowania może oznaczać kłopoty!

gorączka przy ząbkowaniu
fot. Fotolia
Gorączka przy ząbkowaniu nie jest normalnym objawem towarzyszącym wyrzynaniu się zębów mlecznych. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne, a podwyższona temperatura wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może świadczyć o chorobie.

Gorączka a ząbkowanie

Zdaniem lekarzy, jeśli podczas ząbkowania występuje gorączka u niemowlaka, oznacza to objaw choroby, a nie wyrzynających się zębów. Amerykańska Akademia Pediatrów opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez australijskich naukowców z kilku ośrodków związanych ze zdrowiem dzieci, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem ząbkowania, a jedynymi osobami, które przypisują ją wyrzynaniu się zębów są... rodzice.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Przyczyny gorączki podczas ząbkowania

Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma gorączkę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci, zwłaszcza kiedy gorączka przekracza 38,5 stopnia, ale nie bagatelizuj problemu. Gorączka u tak małego dziecka może oznaczać rozwijającą się chorobę. Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych ząbkowaniu przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu, u 48 znaleziono chorobową przyczynę gorączki, u 11 wystąpiły drgawki gorączkowe, a jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych!

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!