GRY
 
 

Co to jest gorączka trzydniowa?

Trzydniówka najczęściej zdarza się małym dzieciom. Jak jak ją rozpoznać i jak leczyć wyjaśnia prof. Jacek Grygalewicz, pediatra.

gorączka u dziecka
fot. Fotolia
Gorączka trzydniowa, zwana także rumieniem nagłym, a popularnie również trzydniówką, jest chorobą wywoływaną przez wirusy. 

Jak objawia się trzydniówka?

Pierwsza zwykle pojawia się gorączka (czasami wysoka, ponad 39°C), która na ogół trwa 3–4 dni. U dziecka może pojawić się katar, ból brzucha, luźniejsze stolce. Zazwyczaj po ustąpieniu gorączki występuje drobnoplamista, różowa wysypka. Równocześnie samopoczucie dziecka wyraźnie się poprawia. Po dwóch następnych dniach wysypka zaczyna zanikać.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Kto najczęściej choruje na trzydniówkę?

Na trzydniówkę najczęściej chorują małe dzieci między 6. a 24. miesiącem życia. W odróżnieniu od innych chorób zakaźnych jest to choroba mało zaraźliwa, a powikłania po niej zdarzają się wyjątkowo rzadko. Przeciwko gorączce trzydniowej nie można dziecka zaszczepić. Leczenie polega  na obniżaniu wysokiej gorączki za pomocą leków przeciwgorączkowych.

Zobacz też: 6 najczęstszych wysypek u dzieci - jak rozpoznać chorobę?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!