Encyklopedia zdrowia dziecka

Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa (nazywana także trzydniówką i rumieniem zakaźnym nagłym) to ostra choroba gorączkowa niemowląt i małych dzieci.
Choroba ta zdarza się sporadycznie, ale czasami przybiera postać małej epidemii, szczególnie w zbiorowiskach takich jak żłobki i przedszkola.
Na gorączkę trzydniową chorują wyłącznie dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat.

Przyczyny gorączki trzydniowej

Gorączkę trzydniową wywołuje wirus opryszczki. Okres wylęgania wirusa to zwykle 10 dni.
Nie jest do końca jasne, w jakim stopniu chore dzieci zarażają zdrowe. Wiadomo jednak, że po wystąpieniu wysypki choroba nie jest już zaraźliwa.
Zdaniem specjalistów źródłem infekcji może być np. ślina dorosłych, w której znajduje się wirus. Są oni nosicielami choroby, mimo że na nią nie zapadają.

Najczęstsze objawy trzydniówki

  • gorączka
  • wysypka
Choroba zaczyna się nagle wysoką gorączką, nawet do 41°C (zazwyczaj 39-40°C), która utrzymuje się przez trzy-cztery dni i ustępuje równie nagle. W tym czasie nie ma żadnych innych objawów. Mimo wysokiej temperatury chore dziecko najczęściej czuje się dobrze.
 Po kilku dniach na skórze tułowia i brzucha, a następnie na kończynach pojawiają się płaska, bladoróżowa, drobnoplamista wysypka.

Przeczytaj także: 6 najczęstszych wysypek u dzieci

Możliwe objawy

  • ból gardła
  • katar
  • powiększenie węzłów chłonnych
W błonie śluzowej gardła mogą uwidocznić się niewielkie zmiany zapalne. Może  także pojawić się niezbyt obfity katar. Czasem stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych, zwłaszcza na szyi, za potylicą, ale mniejsze niż np. w różyczce, która również może przebiegać z podobną wysypką.

Kiedy do lekarza?

Z dzieckiem, które ma wysoką gorączkę, zawsze trzeba iść do lekarza.
Pediatra stawia diagnozę, wykluczając inne infekcje, mogące przebiegać z wysoką temperaturą, np. zapalenie ucha środkowego, ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy zapalenie płuc.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z gorączką trzydniową

Gorączkę trzydniową leczy się wyłącznie objawowo.
  • Podaj dziecku dziecku leki obniżające temperaturę.
  • Przy stale wzrastającej gorączce możesz stosować okłady z letniej (nie zimnej) wody.
  • Nawilżaj powietrze w pokoju, w którym przebywa chore dziecko.
  • Podawaj dziecku dużo napojów.
Przeczytaj także: Sposoby na obniżenie gorączki

Powikłania gorączki trzydniowej

Powikłania zdarzają się rzadko, jednak nie można ich wykluczyć.
 Ze względu na niedojrzałość układu nerwowego małych dzieci, wysoka gorączka może wywołać u nich drgawki, które określamy jako objawowe. U niemowląt, które  są skłonne do drgawek, należy temu zapobiegać. Ta uwaga dotyczy każdej infekcji z wysoką gorączką powyżej 38,5°C. W tym celu lekarz może zlecić podanie dziecku Luminalu.

Zapobieganie

Nie odkryto jeszcze metody zapobiegania ani skrócenia czasu trwania choroby. Przechorowanie jej daje trwałą odporność na całe życie.

Oprac.: Beata Turska
Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Polecamy także: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć. Idź z dzieckiem do lekarza!