dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
fot. Panthermedia

Temperatura rośnie? Wiemy, jak ją obniżyć!

Gorączka u małych dzieci zdarza się bardzo często. Co robić, gdy przekracza 38,5 stopnia Celsjusza? Sprawdź!
Aleksandra Sokalska
dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
fot. Panthermedia

Zioła na temperaturę

Jeżeli starsze dziecko jest przeziębione i ma tylko lekką gorączkę (około 38 stopnia Celsjusza), możesz podać mu herbatki: lipową, malinową, z czarnego bzu. Działają napotnie i dzięki temu trochę obniżą temperaturę ciała. Ale kiedy gorączka jest wysoka – na pewno same nie dadzą sobie z nią rady!
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Nawadniaj, to gorączka szybciej spadnie

Kiedy temperatura rośnie, bardzo szybko zaczyna brakować wody w organizmie. A to z kolei napędza gorączkę i tak kółko się zamyka. Dlatego gorączkujące dziecko powinno dużo i często pić (młodsze niemowlę – twoje mleko lub mieszankę, starsze – przede wszystkim wodę, lekkie soczki).

Zimne okłady, by obniżyć gorączkę

Zamocz kilka pieluszek lub ręczników w chłodnej wodzie i połóż je na czoło, szyję, w okolice pach i pachwin. Mokre pieluszki zmieniaj co kilka minut, bo szybko przestają chłodzić rozgrzane ciałko smyka. Takie okłady powinny delikatnie obniżyć temperaturę

Zobacz też: Nie lekceważ przeziębienia dziecka!


Chłodna kąpiel na zbicie gorączki

Do wanienki nalej wodę o temperaturze ciała dziecka, włóż malucha i stopniowo dolewaj wody tak, by temperatura kąpieli obniżyła się o dwa stopnie. To znaczy, że jeśli smyk ma 39 stopni gorączki, przygotuj wodę o tej temperaturze, włóż dziecko do wanienki i ochładzaj wodę do temperatury 37 stopni. Aby gorączka spadła, kąpiel powinna trwać 10–15 minut. Jeśli jednak smyk protestuje w wanience, nie trzymaj go na siłę, tylko zakończ kąpiel wcześniej.

Sprawdź: Ważne objawy zapalenia ucha
 

Leki przeciwgorączkowe

Bez konsultacji z lekarzem możesz podać dziecku (powyżej 3. miesiąca życia) paracetamol lub ibuprofen. Tego typu leki dla dzieci są dostępne w formie syropów i czopków. Jaką formę wybrać? To zależy od dziecka (są takie maluchy, którym bardzo trudno jest przełknąć syrop i takie, które wręcz go uwielbiają) i objawów choroby (jeśli dziecko wymiotuje – powinno dostać czopek, jeśli ma biegunkę – syrop). Pamiętaj, by aplikując lek, zawsze stosować się do zaleceń producenta. Przy obliczaniu dawki kieruj się przede wszystkim wagą dziecka, a nie jego wiekiem.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy