GRY
 
 

Temperatura rośnie? Wiemy, jak ją obniżyć!

Gorączka u małych dzieci zdarza się bardzo często. Co robić, gdy przekracza 38,5 stopnia Celsjusza? Sprawdź!

dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
fot. Panthermedia

Zioła na temperaturę

Jeżeli starsze dziecko jest przeziębione i ma tylko lekką gorączkę (około 38 stopnia Celsjusza), możesz podać mu herbatki: lipową, malinową, z czarnego bzu. Działają napotnie i dzięki temu trochę obniżą temperaturę ciała. Ale kiedy gorączka jest wysoka – na pewno same nie dadzą sobie z nią rady!
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Nawadniaj, to gorączka szybciej spadnie

Kiedy temperatura rośnie, bardzo szybko zaczyna brakować wody w organizmie. A to z kolei napędza gorączkę i tak kółko się zamyka. Dlatego gorączkujące dziecko powinno dużo i często pić (młodsze niemowlę – twoje mleko lub mieszankę, starsze – przede wszystkim wodę, lekkie soczki).

Zimne okłady, by obniżyć gorączkę

Zamocz kilka pieluszek lub ręczników w chłodnej wodzie i połóż je na czoło, szyję, w okolice pach i pachwin. Mokre pieluszki zmieniaj co kilka minut, bo szybko przestają chłodzić rozgrzane ciałko smyka. Takie okłady powinny delikatnie obniżyć temperaturę

Zobacz też: Nie lekceważ przeziębienia dziecka!


Chłodna kąpiel na zbicie gorączki

Do wanienki nalej wodę o temperaturze ciała dziecka, włóż malucha i stopniowo dolewaj wody tak, by temperatura kąpieli obniżyła się o dwa stopnie. To znaczy, że jeśli smyk ma 39 stopni gorączki, przygotuj wodę o tej temperaturze, włóż dziecko do wanienki i ochładzaj wodę do temperatury 37 stopni. Aby gorączka spadła, kąpiel powinna trwać 10–15 minut. Jeśli jednak smyk protestuje w wanience, nie trzymaj go na siłę, tylko zakończ kąpiel wcześniej.

Sprawdź: Ważne objawy zapalenia ucha
 

Leki przeciwgorączkowe

Bez konsultacji z lekarzem możesz podać dziecku (powyżej 3. miesiąca życia) paracetamol lub ibuprofen. Tego typu leki dla dzieci są dostępne w formie syropów i czopków. Jaką formę wybrać? To zależy od dziecka (są takie maluchy, którym bardzo trudno jest przełknąć syrop i takie, które wręcz go uwielbiają) i objawów choroby (jeśli dziecko wymiotuje – powinno dostać czopek, jeśli ma biegunkę – syrop). Pamiętaj, by aplikując lek, zawsze stosować się do zaleceń producenta. Przy obliczaniu dawki kieruj się przede wszystkim wagą dziecka, a nie jego wiekiem.
Doładuj
Przeładuj