mama, niemowlę, gorączka, zdrowie

Gorączka u dziecka - kiedy zbijać, jak obniżać?

Gdy kładłaś dziecko spać, było marudne, a teraz obudziło się rozpalone. Sprawdź, co robić, gdy dziecko ma gorączkę i jak prawidłowo mierzyć temperaturę. Jeśli dziecko ma wysoką gorączkę, która nie spada, podaj lek z innej grupy.
mama, niemowlę, gorączka, zdrowie

Gorączka u dziecka to temperatura ciała powyżej 38,5 st. C. Temperatura między 37-38 st. C. to stan podgorączkowy, a o wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39 st. C.

Przyczyny gorączki u dziecka

Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o chorobie. Przyczyną gorączki mogą być:

 • silne zmęczenie (np. po kinderbalu),
 • przegrzanie (często zdarza się to niemowlętom)
 • emocjonujące wydarzenia (np. dziecko zostało pierwszy raz z nianią).
Wzrost temperatury bywa także objawem ząbkowania, ale w takim wypadku termometr nie powinien wskazać więcej niż 38ºC, czyli nie mówimy o gorączce, lecz o stanie podgorączkowym.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

Odczytując wynik z termometru elektronicznego, powinnaś uwzględnić błąd pomiaru (od 0,1 do 0,3ºC), a od wyniku pomiaru w pupie trzeba odjąć pół stopnia. Temperaturę możesz zmierzyć:
 • w ustach. U niemowlaka przyda się termometr w smoczku. Nie podawaj wcześniej dziecku ciepłych i zimnych napojów, bo mogą zafałszować wynik. Pomiar: 2-3 minuty;
 • w uchu. Do uszka delikatnie wsuń końcówkę termometru elektronicznego. Używaj jednorazowej nakładki lub termometru do ucha. Pomiar: około 1 minuty;
 • w pupie. Końcówkę termometru posmaruj wazeliną, włóż do pupy dziecka (nie głębiej niż 2 cm), unosząc lekko termometr.Pomiar: 1-2 min.
W wielu domach są jeszcze termometry rtęciowe, uznawane za najbardziej dokładne w pomiarze, ale również bardzo niebezpieczne, dlatego zostały wycofane ze sprzedaży. Rtęć jest silnie toksyczna, a gdy młodej mamie krzątającej się przy gorączkującym dziecku z wrażenia drżą ręce, o rozbicie termometru z rtęcią nietrudno.

Kiedy obniżać gorączkę u dziecka?

Nie podawaj dziecku środków przeciwgoraczkowych, kiedy tylko termometr wskaże temperaturę większą niż 36,6 ºC. Obniż temperaturę dziecka dopiero, jeśli przekracza 38,5ºC. To ważne jednak, by nie bagatelizować wysokiej gorączki, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, m.in.:

 • odwodnienia,
 • drgawek gorączkowych,
 • niewydolności układu krążenia,
 • obciążenia nerek,
 • zaburzeń pracy układu nerwowego,
 • udarem cieplnym.

Jaki lek na gorączkę u dziecka?

Nie bój się podać dziecku leku przeciwgorączkowego. Na wszelki wypadek powinnaś mieć go zawsze w domowej apteczce. Możesz podać dziecku:
 • paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci, które nie skończyły 3. miesiąca życia
 • ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia)
Wkrótce sama się przekonasz, na który preparat twoje dziecko szybciej reaguje obniżoną temperaturą. Czasami zdarza się, że dziecko wymiotuje po leku przeciwgorączkowym. Pamiętaj, że ważne jest jednorazowe dawkowanie leku i nieprzekraczanie dawek dobowych.
Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny!

Jak podawać leki przeciw gorączce?

Dawkowanie leku przeciwgorączkowego zależy od rodzaju leku, który podajesz dziecku
 • paracetamol można podawać co 4 godziny,
 • ibuprofen jest też lekiem przeciwzapalnym i wymaga dłuższych odstępów między dawkami. Podawaj go co 7-8 godzin.
Nie czekaj, aż temperatura ciała dziecka znowu wzrośnie, tylko zachowuj odpowiednie odstępy czasu między kolejnymi dawkami. Zapobiegniesz w ten sposób nawrotom wysokiej gorączki, którą może być trudno obniżyć. Nie podawaj jednak dziecku leków przeciwgorączkowych dłużej niż przez 3 dni bez konsultacji z lekarzem.

Sprawdź też objawy skoków rozwojowych.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka