kiedy do lekarza z gorączką u dziecka
fot. Fotolia

Co robić, gdy niemowlę ma gorączkę?

Gorączka u niemowlaka może być spowodowana wieloma czynnikami. Sprawdź, jakie leki przeciwgorączkowe można podawać niemowlęciu, a których nie i kiedy mówimy o gorączce u niemowlaka, a kiedy o stanie podgorączkowym.
kiedy do lekarza z gorączką u dziecka
fot. Fotolia
Nie każde podwyższenie temperatury u niemowlaka można uznać za gorączkę. Gdy niemowlę ma 37, 5°C - nie jest to gorączka, tylko stan podgorączkowy. O gorączce u niemowlaka i małych dzieci mówimy, gdy temperatura mierzona w ustach, w uchu lub w pupie przekroczy 38,5°C.

Powody gorączki u niemowlaka

Gorączka u niemowlęcia może być spowodowana:
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.

Gorączka przy ząbkowaniu


Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy ząbkowaniu ma zwykle inne przyczyny, niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze!

Czytaj więcej o gorączce przy ząbkowaniu


Kiedy zbijać gorączkę u niemowlaka?

Gdy temperatura ciała niemowlęcia przekroczy 38,5°C, musisz ją obniżać. Gorączka u niemowlaka może być bowiem niebezpieczna i doprowadzić do:

Kiedy lek przeciwgorączkowy?

Jeśli niemowlę ma gorączkę powyżej 38,5°C, od razu podaj mu lek przeciwgorączkowy. Kolejne dawki podawaj systematycznie, zachowując między nimi odpowiednie odstępy. W ten sposób możesz zapobiec wysokiej gorączce, którą może być potem trudno obniżyć. Możesz też stosować pomocniczo naturalne metody obniżania gorączki, np. zimne okłady.

Jaki lek na gorączkę u niemowlaka?

Niemowlętom można podawać na gorączkę tylko leki zawierające paracetamol lub ibuprofen:
 • paracetamol można podawać niemowlęciu od 1. dnia życia.
 • ibuprofen można podawać powyżej 3. miesiąca.
Wybór leku przeciwgorączkowego dla niemowlaka powyżej 3 miesiąca życia zależy od tego, po którym dziecku szybciej spada gorączka i które lepiej toleruje (zdarzają się wymioty). [content:0_13635,2_1250,0_4573,0_22215:CMNews]


Gdy gorączka wzrasta po podaniu leku

Jeśli 2-3 godziny po podaniu niemowlakowi leku przeciwgorączkowego, temperatura znowu wzrasta, zastosuj lek przeciwgorączkowy z innej grupy, np. gdy dałaś dziecku paracetamol, a po 2 godzinach nadal ma wysoką gorączkę, podaj mu ibuprofen.

Ważne są właściwe odstępy między dawkami tego samego leku:
 • paracetamol - co 4 godz.,
 • ibuprofen – co 7–8 godz.
Zobacz także: Dawkowanie leków u niemowląt

Czy można łączyć różne leki przeciwgorączkowe?

Nie powinnaś stosować jednocześnie leków z tej samej grupy, np.:
 • niesterydowych przeciwzapalnych (Ibufenu razem z Naproxenem)
 • preparatów zawierających paracetamol (APAP razem z Panadolem).
Możesz jednak podawać na przemian leki z różnych grup, np.: paracetamol z lekami niesterydowymi przeciwzapalnymi, zachowując odpowiednie odstępy między dawkami.
 
Uwaga! Dokładny sposób dawkowania leków przeciwgorączkowych u niemowlaka zaleci pediatra. Nie zmniejszaj dawek leków przeciwgorączkowych. Dawkowanie musi być zgodne z zaleceniem lekarza lub informacją dołączoną do leku.

Drgawki gorączkowe u niemowlaka

Pojawienie się drgawek gorączkowych u niemowlaka jest związane z indywidualną, genetycznie uwarunkowaną wrażliwością na gorączkę. Przyczyna nie jest do końca wyjaśniona. U ok. 80 proc. dzieci drgawki gorączkowe trwają kilka sekund lub minut (nie dłużej niż 15). Nie powtarzają się podczas tej samej choroby, zwykle występują 1–3 razy w życiu dziecka. U co piątego dziecka drgawki trwają ponad 15 min. przy temperaturze poniżej 38°C. Najczęściej dochodzi do nich nocą, gdy temperatura szybko rośnie powyżej 39°C lub zaczyna gwałtownie spadać.

Sprawdź też objawy skoków rozwojowych.

Co robić, kiedy niemowlę ma drgawki gorączkowe?

Gdy niemowlę ma napad drgawek gorączkowych, nie wpadaj w panikę. Musisz:
 • odsunąć od dziecka przedmioty, o które mogłoby się uderzyć.
 • Ułożyć dziecko na boku, rozpiąć ubranie.
 • Nie dawać dziecku nic do buzi, by się nie zakrztusiło.
 • Skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić po pogotowie. Jeśli jesteś z dzieckiem sama, zrób to, kiedy atak minie – gdy trwa, nie wolno oddalać się od malucha!

Drgawki gorączkowe nie powodują żadnych następstw, ale po ataku niemowlę musi zbadać lekarz. To on zdecyduje, czy zostawić je na obserwacji i badaniach w szpitalu. Trzeba wykluczyć inne przyczyny drgawek, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, padaczkę.
Kiedy do lekarza, gdy niemowlę ma gorączkę?

Idź z dzieckiem do lekarza, gdy:
 • ma gorączkę przekraczającą 38,5°C. Dla niemowlęcia poniżej 3. miesiąca może być niebezpieczna ze względu na niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy;
 • jest nienaturalnie senne, ma kłopoty z oddychaniem (mogą to być objawy zapalenia opon mózgowych lub zapalenia krtani);
 • gorączka trwa ponad 3 dni;
 • trudno obniżyć gorączkę, pomimo stosowanych leków;
 • gorączce towarzyszą inne objawy: wysypka, wymioty, biegunka;
 • dziecko miało już kiedyś drgawki gorączkowe podczas wysokiej gorączki.
[content:0_7724,0_1051,0_8342,0_4573:CMNews]


Zakazane leki przeciwgorączkowe dla niemowląt

Podczas gorączki niemowlęciu nigdy nie podawaj na własną rękę:
 • Pyralginy. Może być stosowana tylko na wyraźne zlecenie lekarza. Pyralgina to lek bardzo skuteczny w obniżaniu gorączki, jednak może wywoływać anemię oraz zaburzenia pracy szpiku kostnego.
 • Aspiryny oraz polopiryny. Zawierają kwas acetylosalicylowy, którego nie wolno podawać małym dzieciom. Kwas acetylosalicylowy jest dopuszczony do stosowania u dzieci powyżej 12. roku życia. U młodszych istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a (nieodwracalne uszkodzenie mózgu i wątroby po przebyciu zakażenia wirusowego z jednoczesnym stosowaniem kwasu acetylosalicylowego). U dzieci z alergią na aspirynę może wystąpić duszność (astma aspirynowa).
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka