gorączka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Gorączka u niemowlaka: kiedy i jak ją zbijać?

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała noworodka, a kiedy jest to gorączka? Co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę? Podpowiadamy!
Katarzyna Pinkosz
gorączka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Noworodki i niemowlęta mają zazwyczaj nieco wyższą ciepłotę ciała niż starsze dzieci i dorośli: zwykle od 36,5 do 37,2°C tu o nich norma. Nie musisz się tym niepokoić. To jeszcze nie jest gorączka.

Jak mierzyć temperaturę dziecku? 

Możesz to zrobić w pupie, uchu lub pod pachą.

  • Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy.
  • Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę.
Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C.

W sklepach i aptekach nie znajdziesz już termometrów, które pamiętasz z dzieciństwa. Unijna dyrektywa zakazała ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.

Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Co robić, gdy niemowlę ma gorączkę?

Jeśli noworodek lub niemowlę w pierwszych 3 miesiącach życia ma temperaturę ciała powyżej 38 stopni C, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj na bardziej sprzyjające okoliczności, np. do rana, jeśli dziecko gorączkuje wieczorem albo w nocy. Gorączka u tak małego dziecka może być objawem infekcji, która może się szybko rozszerzyć. Może być konieczna wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu. Lekarz zadecyduje, co robić, jakie leki podać.

Gorączka u niemowlęcia może być spowodowana:
    •    infekcją wirusową
    •    infekcją bakteryjną,
    •    przegrzaniem,
    •    stresem.

Jeśli niemowlę ma więcej niż 38 stopni C, trzeba obniżać mu temperaturę, podając środki przeciwgorączkowe.

Jakie leki na gorączkę dla niemowlęcia?

Jeśli niemowlę pierwszy raz ma gorączkę, najlepiej zapytać lekarza, jaki lek mu podać. To konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące. Zwykle niemowlętom do 3. miesiąca podaje się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, np. Pedicetamol, Calpol, Efferalgan, Apap, Panadol Baby. Konieczne jest jednak wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem.
Jeśli dziecko skończyło 3 miesiące, możesz mu też podać lek z ibuprofenem, np. Ibum, Nurofen.
Lek musi być dostosowany do wieku dziecka i jego wagi. Zalecanej dawki leku nie można przekraczać: to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Z kolei za mała dawka leku może spowodować, że lek nie podziała: gorączka nie spadnie. Noworodkowi wygodnie jest podać lek w postaci czopka. Wyklucza to możliwość zakrztuszenia się czy wymiotów. 

Uwaga: małemu dziecku nie podawaj aspiryny. Aspirynę wolno podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy 12 lat.
  [content:0_23425,0_22215,2_1250,1_2268:GALGallery]

Jak zbijać gorączkę?

1. Powieś na poręczy łóżeczka zmoczone w zimnej wodzie pieluszki tetrowe: ułatwi mu to oddychanie, gdyż w powietrzu będzie więcej wilgoci.
2. Dotykaj zmoczoną w letniej wodzie pieluszką nóżek i rączek dziecka. Zrób mu zimne okłady: na rączki, nóżki, czoło.
3. Możesz włożyć dziecko do wanienki z wodą: temperatura wody powinna być o 1°C niższa od temperatury ciała dziecka. Dziecko może pobyć w wanience kilka minut.
4. Podawaj dziecku duże ilości picia (pokarm z piersi, woda). Gorączkujące dziecko powinno więcej pić.

Gorączka przy ząbkowaniu

Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy wyrzynaniu się zębów ma zwykle inne przyczyny, niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze!

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka?

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:
    •    gorączka trwa dłużej niż 3 dni
    •    leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury
    •    twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i gorączkę powyżej 38,5 stopni
    •    niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem
    •    gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka)
    •    dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki.
 
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki spowodowane gorączką, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu i wezwij pogotowie.
  [content:0_13635,8_558,0_15618:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy