gorączka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Temperatura u noworodka: jaka jest prawidłowa, a kiedy pojawia się gorączka

Temperatura u noworodka nie powinna przekraczać 38 stopni Celsjusza. Gdy jest wyższa, określa się to jako stan podgorączkowy lub gorączkę. Sprawdź, jakie są normy temperatury dla tak małego dziecka, a także co zrobić, by skutecznie zbić wysoką temperaturę.
Katarzyna Pinkosz
gorączka u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Temperatura u noworodka i niemowlaka jest zazwyczaj nieco wyższa, niż u starszych dzieci i dorosłych. Zwykle wynosi od 36,5 do 37,2°C. Noworodek nie ma jeszcze dojrzałego układu termoregulacji, więc temperatura jego ciała może wahać się w ciągu dnia - wieczorem być wyższa, niż rano. Gdy występuje podwyższona temperatura u dziecka - powoduje to niepokój jego rodziców. Nie zawsze jednak od razu wróży to coś złego. Zobacz, w jaki sposób mierzyć noworodkowi temperaturę oraz kiedy należy udać się z nim do lekarza. 

Spis treści: 

 1. Temperatura u noworodka – prawidłowa ciepłota ciała
 2. Jak mierzyć temperaturę u noworodka?
 3. Jaką temperaturę powinien mieć noworodek?
 4. Temperatura u noworodka: kiedy pojawia się gorączka?
 5. Temperatura u noworodka: jakie leki na gorączkę?
 6. Temperatura u noworodka: jak zbijać gorączkę?
 7. Temperatura u noworodka - kiedy do lekarza?

Temperatura u noworodka – prawidłowa ciepłota ciała

Bardzo ważne jest, by prawidłowa temperatura ciała noworodka była stale utrzymana. Nie można dopuścić do tego, by dziecko się przegrzało (nie można ubierać go zbyt ciepło) lub wychłodziło (np. podczas spaceru). Trzeba także zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym znajduje się maluch – w dzień nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza, w nocy nie może spadać poniżej 18. Ważne jest również, by nie wystawiać dziecka zbyt długo na słońce.

Jak mierzyć temperaturę u noworodka?

Temperaturę u noworodka możesz zmierzyć: 
 • w uchu -  robi się to za pomocą termometrów dousznych na podczerwień
 • w pupie - przed zmierzeniem temperatury posmaruj końcówkę termometru kremem. Ułóż dziecko na pleckach, a następnie unieś do góry jego nóżki (pozwoli to rozluźnić mięśnie pośladków).

U noworodków nie praktykuje się mierzenia temperatury pod pachą lub w ustach, ponieważ wynik może być zbyt mało dokładny. 
Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C.

Jaką temperaturę powinien mieć noworodek?

Dziecko, które dopiero przyszło na świat, nie ma jeszcze odpowiednio dojrzałego układu termoregulacji. Temperatura u noworodka może wahać się bardziej, niż u starszych dzieci lub osób dorosłych, np. rankiem być niższa, niż wieczorem. Jaka temperatura u noworodka jest prawidłowa? Jeśli temperatura dziecka nie przekracza 38 stopni – nie ma powodu do niepokoju. Należy jednak obserwować dziecko, gdy pojawi się gorączka (temperatura powyżej 38 stopni), ponieważ może być ona bardzo niebezpieczna dla tak małych dzieci. Niezwłocznie powinnaś skonsultować z lekarzem wszystkie niepokojące objawy.


Kiedy noworodek ma podwyższoną temperaturę?

 • Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy.
 • Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę.
 

W sklepach i aptekach nie znajdziesz już termometrów, które pamiętasz z dzieciństwa. Unijna dyrektywa zakazała ich produkcji ze względu na szkodliwy wpływ rtęci na człowieka i środowisko naturalne. Nowe termometry są nie tylko ekologiczne, ale też zdecydowanie bardziej praktyczne. Nie ma obawy, że się stłuką, większość z nich jest wodoodporna, mają duże wyświetlacze pozwalające precyzyjnie odczytać wynik, a pomiar temperatury zajmuje kilka sekund.


Niska temperatura u noworodka wynosi poniżej 35 stopni Celsjusza. Może to być oznaką hipotermii, która zagraża życiu. Jeśli temperatura ciała dziecka mieści się w zakresie powyżej 35, a poniżej 36,4 stopni Celsjusza – występuje wtedy obniżona temperatura ciała. Przyczyny mogą być bardzo różne. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pomiar temperatury został przeprowadzony w odpowiedni sposób.

Temperatura u noworodka: kiedy pojawia się gorączka?

Jeśli noworodek lub niemowlę w pierwszych 3 miesiącach życia ma temperaturę ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie czekaj na bardziej sprzyjające okoliczności, np. do rana, jeśli dziecko gorączkuje wieczorem albo w nocy. Gorączka u tak małego dziecka może być objawem infekcji, która może się szybko rozszerzyć. Może być konieczna wizyta u lekarza lub nawet w szpitalu. Lekarz zadecyduje, co robić, jakie leki podać.

Gorączka u niemowlęcia może być spowodowana:
 • infekcją wirusową
 • infekcją bakteryjną,
 •  przegrzaniem,
 • stresem.

Do objawów wysokiej temperatury u noworodka należą:
 • rozpalenie policzków, czoła, pleców
 • rumieńce
 • załzawione oczka
 • biegunka
 • wymioty
 • płaczliwość
 • przyspieszony oddech
 • brak ochoty na zabawę
 • brak apetytu.

Jeśli niemowlę ma więcej niż 38 stopni Celsjusza, trzeba obniżać mu temperaturę, podając środki przeciwgorączkowe.
Ząbkowanie nie powinno wywoływać gorączki, wbrew temu, co przyjęło się uważać. Gorączka przy wyrzynaniu się zębów ma zwykle inne przyczyny, niż wyrzynanie się zębów, dlatego jeśli twoje niemowlę ma gorączkę podczas ząbkowania, pokaż je pediatrze!

Temperatura u noworodka: jakie leki na gorączkę?

Jeśli niemowlę pierwszy raz ma gorączkę, najlepiej zapytać lekarza, jaki lek mu podać. To konieczne, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące. Zwykle niemowlętom do 3. miesiąca życia podaje się leki przeciwgorączkowe z paracetamolem, np. Pedicetamol, Calpol, Efferalgan, Apap, Panadol Baby. Konieczne jest jednak wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem.
Jeśli dziecko skończyło 3 miesiące, możesz mu też podać lek z ibuprofenem, np. Ibum, Nurofen.
Lek musi być dostosowany do wieku dziecka i jego wagi. Zalecanej dawki leku nie można przekraczać: to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Z kolei za mała dawka leku może spowodować, że lek nie podziała: gorączka nie spadnie. Noworodkowi wygodnie jest podać lek w postaci czopka. Wyklucza to możliwość zakrztuszenia się czy wymiotów. 
Uwaga: małemu dziecku nie podawaj aspiryny, ponieważ może powodować zespół Reye'a. Aspirynę wolno podawać najwcześniej, gdy dziecko skończy 12 lat.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Temperatura u noworodka: jak zbijać gorączkę?

1. Powieś na poręczy łóżeczka zmoczone w zimnej wodzie pieluszki tetrowe: ułatwi mu to oddychanie, gdyż w powietrzu będzie więcej wilgoci.
2. Dotykaj zmoczoną w letniej wodzie pieluszką nóżek i rączek dziecka. Zrób mu zimne okłady: na rączki, nóżki, czoło.
3. Możesz włożyć dziecko do wanienki z wodą: temperatura wody powinna być o 1°C niższa od temperatury ciała dziecka. Dziecko może pobyć w wanience kilka minut.
4. Podawaj dziecku duże ilości picia (pokarm z piersi, woda). Gorączkujące dziecko powinno więcej pić, by nie doszło do odwodnienia u dziecka

Temperatura u noworodka - kiedy do lekarza?

Idź z dzieckiem do lekarza, kiedy:
    •    gorączka trwa dłużej niż 3 dni
    •    leki przeciwgorączkowe nie obniżają temperatury
    •    twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy i gorączkę powyżej 38,5 stopni
    •    niemowlę z gorączką jest senne i ma problemy z oddychaniem
    •    gorączce towarzyszą inne objawy (np. wysypka, ból brzucha, biegunka)
    •    dziecko ma za sobą epizod drgawek podczas gorączki.
 
Uwaga! Jeśli u dziecka wystąpią drgawki spowodowane gorączką, upewnij się, że w jego otoczeniu nic nie zagraża jego bezpieczeństwu i wezwij pogotowie.
 
Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 15 głosy

Zobacz także

Popularne tematy