Gorączka w ciąży
fot. AdobeStock

Gorączka w ciąży – kiedy jest niebezpieczna i jak ją obniżać?

Gorączka, zwłaszcza w ciąży, może budzić spory niepokój. Sprawdź, co robić, jeśli spodziewasz się dziecka, a termometr pokazuje podwyższoną temperaturę.
Małgorzata Wódz
Gorączka w ciąży
fot. AdobeStock
Gorączka, także w ciąży, oznacza, że twój organizm próbuje się uporać z rozwijającą się infekcją. Wzrost temperatury jest zwykle pozytywnym objawem. Wyższa ciepłota ciała pomaga układowi odpornościowemu w pokonywaniu chorobotwórczych wirusów czy bakterii. Niestety, gorączka w ciąży może też być źródłem kłopotów. Zobacz, co musisz o niej wiedzieć. 

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa temperatura wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Gdy termometr wskazuje od 37 do 37,9 stopni, mówimy o stanie podgorączkowym. Gorączka to temperatura równa lub przekraczająca 38 stopni. Taka temperatura w ciąży może być niebezpieczna dla dziecka (szczególnie w 2 i 3 miesiącu ciąży), dlatego należy ją obniżać.

Ostrożność trzeba zachować również przy stanie podgorączkowym, zwłaszcza gdy masz dreszcze lub podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni. Przy takich objawach umów się do lekarza.

Jeśli termometr pokazuje 37,7 stopni C, obniżaj temperaturę jak przy gorączce i planuj wizytę u lekarza. W pozostałych przypadkach możesz zbijać temperaturę na własną rękę domowymi sposobami zalecanymi w ciąży. Pamiętaj, że jeśli w ciągu kilku dni nic się nie zmieni, powinien zobaczyć cię lekarz.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Jak zbić gorączkę? 

Co może pomóc w obniżeniu gorączki:
  • chłodząca kąpiel – w wodzie o temperaturze 36 stopni. Poleż w niej 2 do 3 minut. Potem połóż się do łóżka.
  • herbata malinowa – maliny mają właściwości zwalczające wirusy. Picie naparu z malin lub herbaty z sokiem malinowym może pomóc obniżyć gorączkę spowodowaną przeziębieniem. Ale uwaga: jeśli masz wysoką gorączkę, herbata malinowa może jeszcze bardziej rozgrzać twój organizm – przegrzania w ciąży chcemy uniknąć.

Jakie leki na gorączkę w ciąży?

Czekając na wizytę u lekarza, możesz doraźnie zbić wysoką temperaturę lekami zawierającymi paracetamol (acetaminofen). Przy trwającym krótko stosowaniu paracetamol jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Ale częstsze sięganie po ten środek może być ryzykowne. Ostatnio prowadzone badania wskazują na związek paracetamolu z ryzykiem ADHD u dziecka. Takie powiązanie wykryto u kobiet, które regularnie stosowały paracetamol w ciąży.

Pamiętaj również, że przyszłe mamy nie powinny brać leków z ibuprofenem ani środków, które zawierają aspirynę. 
Kiedy do lekarza?
– jeśli masz temperaturę powyżej 38,5 st. C (lub nieznacznie niższą 37,7 st. C)
– jeśli masz powyżej 37 st. C i odczuwasz dreszcze
– jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się przez kilka dni
– jeśli masz stan podgorączkowy i źle się czujesz.

Co oznacza gorączka w ciąży?

  1. Podwyższona temperatura (czyli tzw. stan podgorączkowy) może pojawić się na początku ciąży. Zwykle nie jest związana z infekcją. Może być jednym z wczesnych objawów ciąży, który nie świadczy o niczym złym. Nie należy go jednak bagatelizować, tylko upewnić się u lekarza, że rzeczywiście nie ma powodu do niepokoju.
  2. Gorączka w ciąży może pojawić się przy zwykłym sezonowym przeziębieniu (jego dodatkowymi objawami są kaszel, katar, ból gardła, głowy). Może towarzyszyć też zachorowaniu na grypę, zapaleniu oskrzeli, płuc, zatok czy zapaleniu dróg moczowych. Z tego względu nigdy nie należy jej bagatelizować.
  3. Jeśli wyższa temperatura utrzymuje się przez kilka dni, zaczyna rosnąć lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy (nawet jeśli nie jest wysoka) koniecznie wybierz się do lekarza, który ustali jej przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy