GRY
 
 

Gordonki - zajęcia umuzykalniające dla dzieci

Uzdolnienia muzyczne są wrodzone i ma je każde dziecko – chociaż nie u każdego dziecka są one jednakowe. Rodzice mogą rozwijać u swoich dzieci wrażliwość muzyczną. Przeczytaj, co takiego dają dzieciom zajęcia muzyczne prowadzone metodą Edwina E. Gordona – popularne gordonki.

dzieci i instrumenty muzyczne
fot. fotolia.com
Na gordonki mogą przychodzić już niemowlęta i kobiety w ciąży (dziecko w łonie mamy przecież już słyszy). Teoretycznie dziecko najbardziej chłonie muzykę do 9. roku życia, ale gordonki są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci do 3. roku życia. Taki wczesny kontakt z muzyką ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim wspomaga naturalny proces rozumienia muzyki i rozwija zdolności muzyczne. To cenne dla wszystkich dzieci, nie tylko dla tych, których rodzice chcieliby, żeby ich niemowlak został w przyszłości profesjonalnym muzykiem. Dlaczego? Śpiew i rozumienie muzyki to ważny punkt wyjścia do ogólnego rozwoju dziecka: rozwoju mowy, słuchu, komunikacji.   

Po drugie, kontakt z muzyką po prostu ubogaca człowieka. Ale muzyka z radia czy innych mediów to tylko półśrodek. Gordonki uczą dzieci i rodziców obcować z żywą muzyką. Właśnie to powinni wiedzieć rodzice, którzy chcą zapisać swoje dziecko na zajęcia umuzykalniające, chociaż gordonki są prowadzone na podstawie gruntownie przemyślanej teorii.  

Gordonki – zajęcia oparte na teorii Edwarda E. Gordona

Te zajęcia dla małych dzieci oparte są na idei muzyka i pedagoga z amerykańskiego University of Carolina Edwarda E. Gordona, że muzyki należy uczyć się jak najwcześniej. Możliwości uczenia się człowieka są bowiem największe właśnie w momencie narodzin. Rzeczy, których dziecko uczy się w pierwszych 5 latach życia są podstawą dla jego późniejszej edukacji. Dlatego E. E. Gordon opracował swoją metodę właśnie tak, by oswajać z muzyką małe dzieci. Jego metoda jest dedykowana przede wszystkim dzieciom w wieku żłobkowym i ma być alternatywą dla tradycyjnej, "sztywnej" edukacji muzycznej.

Gordon chciał, żeby po jego zajęciach dzieci były otwarte na muzykę, żeby ją rozumiały i kochały. Nie dla jakichś dodatkowych zalet, ale dlatego, że jest piękna. Pedagog był twórcą oryginalnej teorii uczenia się muzyki przez audiację. Audiacja to słyszenie i rozumienie muzyki, której dźwięki nie są lub nigdy nie były obecne fizycznie. Ten proces jest czymś takim, jak myślenie dla języka. Jest to kluczowe pojęcie teorii Gordona. 
Redakcja poleca: Muzyka w życiu dzieci - jaką wybrać? Film
Muzyka w życiu dziecka potrafi zdziałać cuda - uspokoić, rozluźnić lub pobudzić dziecięcy rozwój. O tym, jaka jest ważna opowiada instruktorka Baby's Academy by Egurrola. Dowiedz się też, jaką muzykę wybrać dla małego dziecka.

Jak wyglądają zajęcia dla dzieci wg metody E. E. Gordona?

Zajęcia mają charakter zabawowy. Ich centralnym punktem jest śpiew na żywo, wykonywany przez instruktora, czasami z towarzyszeniem instrumentów. Piosenki-śpiewanki nie mają słów. Wykonywane są na neutralnych sylabach PA, BA, NA, DU, które nawet bardzo małe dzieci są w stanie powtórzyć. Towarzyszy im ciągły, płynny ruch (nie "sztywne" maszerowanie, klaskanie): kołysanie, obroty, kładzenie na podłodze itd. Żeby utrzymać uwagę dzieci, instruktor intonuje na zmianę utwory o innych skalach, metrum i tempie. Proponuje też improwizowane zabawy ruchowe, np. walka z wichurą.

W pustej sali zajęć pojawiają się też rekwizyty – ale tylko na czas konkretnych ćwiczeń. Są to chusty, liny, koła hula hop, woreczki z grochem i bańki mydlane. Dzieci nie muszą siedzieć z wszystkimi w kółeczku, mają naturalnie reagować na to, co się dzieje. Ale zazwyczaj są zainteresowane tym, co robi instruktor.

Rodzice na gordonkach – Mozart nie wystarczy

Rodzice lub inni opiekunowie aktywnie towarzyszą dzieciom podczas zajęć: nucą, pomagają wykonać "ćwiczenia". Rodzice nie muszą mieć żadnego przygotowania muzycznego, ale często chętnie włączają się w zabawę, widząc, ile przyjemności sprawia ona dzieciom.

Zadaniem rodziców jest – oprócz systematycznego uczestnictwa min. raz w tygodniu w zajęciach – stworzenie dziecku środowiska do poznawania muzyki. Nie chodzi tu o włączanie płyt z muzyką Mozarta, ale aktywne przeżywanie muzyki: zabieranie dzieci na koncerty gordonowskie, śpiewanie dziecku, granie na instrumentach (jeżeli się potrafi), włączanie specjalnie przygotowanych płyt CD, kompatybilnych z zajęciami: "Niezbędnik Muzyczny I", "Niezbędnik Muzyczny II", "Słuchaj i audiuj" 


Praktyczne informacje o gordonkach

  • Zajęcia gordonowskie ma w swojej ofercie wiele klubów, kawiarni dziecięcych itd. Osoba prowadząca powinna mieć dyplom Polskiego Towarzystwa Gordonowskiego lub Fundacji Kreatywnej Edukacji. W Polsce jest ok. 500 takich osób.
  • Koszt pojedynczych zajęć to ok. 30 zł - cena może się nieco różnić w poszczególnych miejscach
Czytaj też: Co muzyka zrobi z twoim dzieckiem
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!