okulary, kobieta, uśmiech

Pogorszenie wzroku w ciąży to powód, by koniecznie odwiedzić okulistę

W ciąży zdarzają się okresy, w których kobieta gorzej widzi. Skarżą się na to nawet te ciężarne, które wcześniej nie zauważały u siebie podobnych objawów. Sprawdź, które powinny skłonić cię do wizyty u okulisty.
okulary, kobieta, uśmiech
Obecnie okuliści uważają, że osłabienie ostrości widzenia w ciąży to jeszcze nie powód, by sprawić sobie pierwsze okulary lub sięgać po mocniejsze szkła niż dotychczas. Po porodzie na ogół wzrok wraca do normy. Dlatego zdecydowanie lepiej odłożyć decyzję o zmianie soczewek na silniejsze. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba iść do okulisty, gdyż przyczyny osłabienia ostrości widzenia mogą być różne. Lepiej od razu je ustalić lub wyeliminować.

W ciąży zbadaj swoje oczy

Podczas wizyty u okulisty dowiesz się, czy nie ma przeciwwskazań do tego, żebyś rodziła siłami natury, skoro masz krótkowzroczność (nosisz okulary z ujemną liczbą dioptrii). Lekarz wykona badanie dna oka, które polega na sprawdzeniu, czy występują zmiany degeneracyjne obwodu siatkówki. Wykonuje się je po rozszerzeniu źrenic krótko działającymi kroplami. Przygotuj się więc na to, że w dniu badania możesz przez kilka godzin nieco słabiej widzieć.

Polecamy: Jak bezpiecznie nosić soczewki kontakowe?
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Dowiedz się, jak możesz rodzić

Najczęściej okazuje się, że nie ma przeciwwskazań do odbycia porodu siłami natury nawet w przypadku wysokiej krótkowzroczności. Jednak może się zdarzyć, iż przy stosunkowo niewielkiej wadzie okulista ze względu na stwierdzone podczas badania siatkówki zmiany zaleci odbycie porodu przez cesarskie cięcie lub skrócenie jego drugiej fazy, ale ostateczną decyzję o przebiegu porodu zawsze podejmuje położnik. Nie bój się wyniku tego badania – zdecydowana większość kobiet z wadą wzroku rodzi siłami natury! (Sprawdź: Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?)

Nie bój się zabiegów

Jeśli okaże się to konieczne, okulista skieruje cię na zabieg fotokoagulacji laserowej, mający na celu zabezpieczenie siatkówki przed jej ewentualnym odwarstwieniem. Jest on całkowicie bezpieczny dla ciebie i dziecka, bo odbywa się w miejscowym znieczuleniu (kroplami do oka) i trwa stosunkowo krótko. Przeprowadzany jest w wielu szpitalach okulistycznych. Nie spodziewaj się jednak, że w ten sposób zostanie usunięta twoja krótkowzroczność.

Weź zaświadczenie

Nawet jeśli masz niewielką krótkowzroczność, poproś okulistę o wydanie zaświadczenia, że nie jest ona przeciwwskazaniem do odbycia naturalnego porodu. Okulista powinien dokładnie opisać, jaką masz wadę i dlaczego sugeruje np. skrócenie drugiego etapu porodu, bo położnik musi respektować tego typu zalecenie. Później wypytaj położnika, jakie metody proponuje i jaki w związku z tym istnieje wybór, ponieważ masz prawo decydować o przebiegu swojego porodu (sprawdź też: Poznaj swoje prawa na porodówce).

Czytaj też: Czy soczewki kontaktowe w ciąży to dobry pomysł?


Zadbaj o okulary

Nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych podczas ciąży czy w czasie laktacji. Zawsze jednak powinnaś mieć także zapasową parę dobrych okularów, na wypadek, gdyby zdarzyło się zapalenie spojówek lub pojawiła się inna infekcja utrudniająca noszenie soczewek. Zakładane bezpośrednio na gałkę oczną soczewki kontaktowe sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużej wady, bo liczba dioptrii nie ma wpływu na ich grubość, oraz przy anizotropii, czyli znaczącej (powyżej 3 dioptrii) różnicy między jednym a drugim okiem.

Pomyśl o soczewkach, których nie trzeba zdejmować

Soczewki do stałego lub przedłużonego noszenia przydadzą się w pierwszych tygodniach po porodzie, gdy często będziesz wstawała w nocy do dziecka (sprawdź też: Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc?). To jedyne soczewki, których nie trzeba zdejmować przed snem. Ale nie wolno przekraczać podanych przez ich producenta terminów (im są krótsze, tym lepiej). Nie polubisz ich natomiast, jeśli masz skłonność do podrażnień spojówek lub jesteś nerwowa (dla wielu osób męcząca jest konieczność codziennego włożenia i wyjęcia soczewki). Okulary są prostsze w obsłudze, nie wymagają też tak starannej pielęgnacji. Wybierając okulary, weź pod uwagę, że dziecko z pewnością będzie próbowało ściągnąć ci je z nosa – bezpieczniejsze będą soczewki plastikowe, w solidnej oprawie metalowej lub z dobrego plastiku.

Dobrze zbadaj wzrok

Najważniejsze jest jednak, by moc soczewek była właściwie dobrana. Jeśli robisz pierwsze okulary, bądź poprzednio otrzymałaś receptę tylko po rutynowym sprawdzeniu wzroku, powinnaś mieć zrobione badania po porażeniu akomodacji, czyli skreśleniu wady po kilkunastokrotnym zakropleniu leku rozszerzającego źrenicę. Robi się tak z tego względu, że u nerwowych, zwłaszcza młodych ludzi, napięcie i stres mogą powodować, że rozpoznana w pierwszym badaniu wada może się wydawać pozornie wyższa. To badanie wyklucza niewłaściwe dobranie szkieł korekcyjnych, które powinny długo służyć użytkownikowi.

Co musisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

To cienkie, wykonane z plastycznej masy soczewki korekcyjne nakładane bezpośrednio na gałkę oczną. Dzielą się na miękkie (powszechniej używane) i twarde. Różnią się także stopniem uwodnienia – im jest wyższy, tym oko lepiej toleruje soczewkę. Są całkowicie bezpieczne, jeśli przestrzegasz zasad ich używania. Możesz je nosić przez cały okres ciąży i później. Wybór rodzaju zależy od ciebie.
  • Soczewki jednodniowe – nie trzeba ich dezynfekować, bo po użyciu po prostu je wyrzucasz.
  • Soczewki czasowe (dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne) – wymagają codziennej pielęgnacji, ale są tańsze niż jednorazowe.
  • Soczewki do ciągłego (przedłużonego) noszenia – jedyne, w których możesz spać (mają 1-4 tygodniowy termin ważności, ale lepiej czasem je na noc zdjąć, by oko odpoczęło).
Konsultacja: doc. dr Ewa Dróbecka-Brydak, okulista.

Sprawdź też: Badania w ciąży - kalendarz do druku
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy