Encyklopedia problemów wychowawczych

Goście

Wizyty gości są dla Was okazją do miłego spędzenia czasu, jednak Wasze dziecko uniemożliwia Wam prowadzenie jakichkolwiek rozmów i zaznacza swoją obecność bardzo zdecydowanie.

Poprzez manifestację swojej obecności (na przykład przez krzyki, szarpanie za rękę, nogawkę) dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę i pozostać w jej centrum przez cały czas. Zachowanie takie może również mieć miejsce, kiedy jedno z rodziców zaczyna rozmawiać przez telefon. Przy dużej dozie cierpliwości i konsekwencji w postępowaniu rodziców maluch jest w stanie nauczyć się szanować czas innych. Trzeba jednak nastawić się na to, że na sukces przyjdzie nam długo poczekać...

Jak wywalczyć czas dla siebie?
Najlepsza rada to rozmowa. Odpowiednio wczesne powiadomienie Waszego dziecka o tym, że przyjdą goście i chcecie trochę z nimi porozmawiać i pobawić się, może przynieść efekty. Oczywiście trudno wymagać, aby Wasza pociecha sama sobie zorganizowała cały czas, więc jej potrzeby trzeba również wziąć pod uwagę. Zgódźcie się np., aby razem z gośćmi zjadło kolację, trochę z nimi porozmawiało, czy pochwaliło się swoimi nowymi zabawkami.

Dobrze jest też wciągnąć dziecko w przygotowywania do przyjęcia gości, czyli sprzątanie, przygotowywanie jedzenia, nakrywanie stołu itp. Dzięki temu będzie czuło się potrzebne i łatwiej zaakceptuje fakt, że w domu pojawią się osoby, które pochłoną uwagę rodziców.

Wiadomo, że prędzej czy później dziecko zmęczy się przebywaniem w towarzystwie dorosłych i zacznie marudzić. Dlatego warto zawczasu wymyślić jakieś rozrywki, zabawy, które na dłużej zainteresują dziecko. Jeżeli zapraszacie gości, to także ono odczuje uroczysty czy zabawowy nastrój w domu – trudno to lekceważyć, przecież Wasz maluszek jest pełnoprawnym członkiem rodziny i też chce uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Zapewnijcie mu więc rozrywki, których nie ma na co dzień i które są dla niego czymś wyjątkowym (np. pozwólcie na obejrzenie długiej bajki, na późniejsze pójście spać, czy zjedzenie czegoś, co lubi, a co nie jest zbyt zdrowe).

Trudno oczekiwać od dziecka, aby w ogóle nie zwracało na siebie uwagi. Ale jeżeli zauważysz, że starało się nie przeszkadzać, pochwal je koniecznie. Na pewno przyniesie to pozytywne skutki w przyszłości.

Nie wolno natomiast dopuścić, aby dziecko zdominowało swoją osobą całe przyjęcie. Reaguj spokojnie, ale zdecydowanie na wszelkie próby przeszkadzania w rozmowie, jak na przykład uporczywe zatykanie mamie buzi, krzyki, przerywanie rozmowy, zagłuszanie tego, co mówisz. Jednocześnie postaraj się znaleźć złoty środek i nie ignoruj dziecka zupełnie.