niemowlę, kuchnia dla malca, danie ze słoiczka, karmienie dziecka, łyżeczeka

Słoiczku otwórz się

Kupując warzywa w sklepie, nie wiesz tak do końca, skąd pochodzą i czy nie są zanieczyszczone metalami ciężkimi i pestycydami. W takiej sytuacji lepiej i zdrowiej jest sięgnąć po zupki, obiadki i desery w słoiczkach.
Joanna Karwat
niemowlę, kuchnia dla malca, danie ze słoiczka, karmienie dziecka, łyżeczeka
Gotowe dania mają tę wyższość nad domową kuchnią, że na etykiecie jest podany dokładny skład potrawy. Dzięki temu wiesz, co dziecko zjadło: ile białka, ile tłuszczu, ile witamin, ile kalorii. Kiedy gotujesz domową zupę, nie masz nawet jak sprawdzić, ile kalorii w niej pływa. Każdy producent ma obowiązek umieścić na opakowaniu informację o tym, co znajdziesz w środku. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o słoikach?

ETYKIETA
Jest po to, żeby ją przeczytać. I warto to robić, bo kupując jedzenie dla maluszka, nie wystarczy kierować się tylko wyglądem opakowania. Kolorowe nie znaczy, że dla niemowlęcia. Na etykiecie powinien być umieszczony np. wiek, od którego można dziecku podawać produkt.

OPAKOWANIE
Gdy otwierasz słoiczek, powinnaś usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. To znak, że pojemnik był dobrze zamknięty i danie się nie zepsuło. Nigdy nie sięgaj po słoik, którego wieczko jest wypukłe. To znak, że już się rozszczelnił, a jego zawartości nie można jeść.

POJEMNOŚĆ
Dania ze słoiczków zawierają porcje odpowiednie do wieku dziecka. Dla najmłodszych można kupić już 80-gramowe opakowania, dla starszych niemowląt 120–190 g. A dla dzieci powyżej roku nawet 250-gramowe.

WIEK DZIECKA
Uważnie czytaj etykiety. Jedni producenci piszą np. „od piątego miesiąca“ (co znaczy, że możesz danie podać, gdy maluch skończy czwarty), inni: „po piątym miesiącu“ (zatem podaj je dziecku, które zaczęło szósty miesiąc życia).

SMAK
Producenci żywności dla dzieci (zgodnie z rekomendacjami) ograniczają dodatek soli, cukru i przypraw w gotowych daniach. I dlatego ich smak jest bardziej delikatny, wręcz mdły. Maluchom „na domowej kuchni“ może nie pasować.

TERMIN PRZYDATNOŚCI
Zupy, dania z mięskiem lub rybą, przeciery warzywne mają nawet kilkumiesięczną datę przydatności do spożycia, bo są sterylizowane. Fabrycznie zamknięte słoiczki przechowuj w temperaturze pokojowej, np. w szafce. Nie powinny stać na słońcu.


PRZYRZĄDZANIE
Zawsze przed podaniem przekładaj zawartość słoiczka do miseczki lub na talerzyk. Podawaj łyżeczką. W podróży lub na spacerze możesz dać potrawę prosto ze słoika. Ale jeśli karmiłaś ze słoiczka, a dziecko nie zjadło wszystkiego, resztę dania wyrzuć. Razem ze śliną mogły się do niego dostać bakterie, które psują danie.

KONSERWANTY
Do przetworów dla niemowląt nie dodaje się żadnych środków konserwujących. Dania się nie psują, bo są sterylizowane, czyli poddawane działaniu wysokiej temperatury, powyżej 100°C.

KONSYSTENCJA
Potrawy dla młodszych niemowląt są mocno zmiksowane, bo w słoiczku nie może być nic, czym dziecko mogłoby się zadławić. Dania dla starszych dzieci zawierają często drobne kawałki warzyw.

ZAWARTOŚĆ
Dania: „Indyk”, „Indyk w warzywach” i „Warzywa z indykiem” różnią się ilością mięsa. W pierwszym musi być go minimum 40%, w drugim powyżej 10%, w trzecim – więcej niż 8%.

SKŁAD
Normy żywności dla niemowląt są rygorystyczne. Wszystkie surowce bada się pod kątem zawartości metali ciężkich, nawozów i środków ochrony roślin. Niektórzy produkują dania ekologiczne (BIO).

Gotowe obiadki
To dobra alternatywa nie tylko dla zabieganych mam, które nie mają czasu same gotować posiłków dla maluszków.
- Są lepsze od domowych. Niekiedy tak, bo wiele mam nie dodaje do robionych przez siebie zupek ani tłuszczu, ani kaszki, więc są one za mało energetyczne i dziecko szybko jest głodne.
- Są pomocne przy rozszerzaniu diety. Zamiast gotować dla smyka mikroskopijne porcje zupki, wystarczy otworzyć słoiczek i dać ją dziecku.
- Są bezpieczne dla alergików. Niektórzy producenci żywności tworzą specjalne linie produktów przeznaczonych dla małych uczuleniowców. Zwykle są to dania złożone tylko z jednego lub góra dwóch składników.


tm_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy