Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, groch, alergia na groch, uczulenie na groch, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Groch

Rośliny strączkowe (soja i groch) – są silnymi alergenami. U dzieci szczególnie często występuje uczulenie na soję. Objawem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, nudności, biegunki, wymioty, a także tak banalny  symptom - jak by się mogło wydawać - brak apetytu i przyrostu masy ciała. Rzadziej obserwuje się zmiany skórne, uczucie zmęczenia, bóle głowy czy duszność. Na soję i groch są często uczulone osoby z alergią na pyłki (patrz tabelka niżej). Może występować również alergia krzyżowa na orzeszki ziemne

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy