chore dziecko
fot. adobe stock

 Groźna choroba w Wielkopolsce! Meningokoki zaatakowały dzieci

Niepokojące wieści płyną z Wielkopolski. Pod koniec stycznia półtoraroczny chłopiec z sepsą w stanie krytycznym trafił do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Był to już trzeci przypadek inwazyjnej choroby meningokokowej w województwie wielkopolskim w ciągu ostatnich kilku miesięcy - informuje portal WyprzedzMeningokoki.pl. Wszystkie dotyczyły małych dzieci.
Katarzyna Gałązkiewicz
chore dziecko
fot. adobe stock
Informacja o chłopcu spod ostrowskiej miejscowości, który walczy o życie na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii obiegła lokalne media w ostatnich dniach stycznia. Oprócz leczenia i mechanicznej wentylacji mały pacjent z powodu objawów ostrej niewydolności nerek był przez ponad tydzień poddawany dializom pozaustrojowym.
Jak informuje szpital w Ostrowie Wielkopolskim, przeprowadzone badania potwierdziły, że sepsę wywołały u niego groźne bakterie – meningokoki typu B. Co ważne, stan chłopca się poprawił, choć z powodu powikłań zatorowo-zakrzepowych przebywa on wciąż w szpitalu, gdzie pod koniec lutego przeszedł zabieg operacyjny w celu naprawy zmian martwiczych.

Pozostałe przypadki występowania meningokoków w Wielkopolsce

Także w listopadzie miał miejsce inny przypadek zakażenia meningokokami typu B w województwie wielkopolskim. Tym razem zachorowała 4-letnia dziewczynka, która również trafiła do szpitala. Cała ośmioosobowa rodzina dziewczynki oraz grupa ok. 30 osób z przedszkola, do którego uczęszczała, została objęta antybiotykoterapią.

Pod koniec października, również w szpitalu w Lesznie, z powodu inwazyjnej choroby meningokokowej było hospitalizowane kilkumiesięczne niemowlę. W momencie przyjęcia na oddział, stan dziecka był ciężki. W tym przypadku chemioprofilaktykę zastosowano wobec 33 osób z otoczenia małego pacjenta. Na szczęście już po 14 dniach niemowlę w dobrym stanie zostało wypisane ze szpitala.
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci: czy jest wyleczalna?
Sepsa u dzieci przebiega gwałtownie i zagraża życiu. To dlatego objawy sepsy trzeba umieć rozpoznać od razu, gdy tylko się pojawią. Jak wygląda wysypka przy sepsie u dzieci? Czy sepsą można się zarazić?

Czym są meningokoki?

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) przebiega najczęściej pod postacią sepsy zwanej także sepsą meningokową i/lub zapalenia opon mózgowych. Więcej jej przypadków notuje się w okresie jesienno-zimowym, czym częściowo można wytłumaczyć serię zachorowań w Wielkopolsce. Nieprzypadkowo zakażenia miały miejsce wśród małych dzieci.

Poważnym czynnikiem ryzyka inwazyjnej choroby meningokokowej jest wiek. Aż trzy czwarte jej przypadków dotyczy dzieci do 5. roku życia, przy czym szczyt zachorowań przypada w 1. roku życia, co wynika z niedojrzałości układu odpornościowego – wyjaśnia dr n. med. Alicja Karney z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Fundacja IMiD wraz z firmą GSK prowadzi kampanię edukacyjną "Wyprzedź meningokoki", której celem jest zwiększenie świadomości na temat zagrożenia meningokokami oraz możliwości ochrony przed nimi.

Poważne powikłania po zakażeniu meningokokami

Zakażenie meningokokami często wiąże się z długą hospitalizacją oraz rehabilitacją. Co trzeci pacjent cierpi z powodu zaburzeń neurologicznych (np. niedosłuchu, upośledzenia umysłowego) czy ubytków skóry wymagających przeszczepu. Czasami konieczna jest nawet amputacja kończyn. Niestety, co piątego chorego nie da się uratować. Wynika to z tego, że pierwsze jej objawy choroby są mało charakterystyczne (przypominają przeziębienie lub grypę), dlatego trudno ją zdiagnozować. A rozwija się błyskawicznie – w ciągu zaledwie 24 godzin może doprowadzić do stanu zagrożenia życia.

Jak informuje dr Karney: W walce z meningokokami liczy się czas, którego często nie mamy. Dlatego optymalnym sposobem ochrony przed tymi niebezpiecznymi bakteriami są szczepienia, które można stosować już od 2. miesiąca życia dziecka.

W pierwszej kolejności zaleca się szczepienia przeciw meningokokom typu B, które w Polsce odpowiadają za największą liczbę zakażeń – to właśnie one wywołały chorobę u dwojga dzieci w Wielkopolsce.
Szczepienia przeciw meningokokom są zalecane, lecz niestety nie są refundowane.

Źródło: informacja prasowa; WyprzedzMeningokoki.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy