dziewczynka z watą cukrową
fot. Fotolia

Groźny wypadek na wakacjach: ochroń przed nim swoje dziecko

To miała być niewinna zabawa dla dziecka, a skończyła się tragedią.
Małgorzata Malinowska
dziewczynka z watą cukrową
fot. Fotolia
Zawsze stoją przy nim niekończące się kolejki dzieci. Mowa o maszynie do wytwarzania waty cukrowej, która od lat jest przysmakiem najmłodszych i rodzice bez żadnych obaw zostawiają swoje pociechy w kolejce po upragnioną słodycz.

Butla wybuchła dziewczynce w twarz

Tym razem wata cukrowa, a raczej maszyna do jej wytwarzania, była przyczyną tragedii. Do wypadku doszło na plaży nad jeziorem Dzierzgońskim w Julianowie koło Kwidzyna (woj. pomorskie), gdzie sprzedawca pozwolił dziewczynce samej przygotować sobie watę cukrową. Butla z gazem, która służyła do produkcji waty wybuchła 13-latce w twarz. Dziewczynka trafiła do szpitala z oparzeniami twarzy i ręki pierwszego i drugiego stopnia.
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - oparzenie u dziecka - film
Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniu u dziecka. Sprawdź, jak postępować, gdy dziecko się oparzy.

Jak mogło dojść do tragedii?

Wszyscy zadają sobie pytanie: Gdzie w tym czasie byli rodzice dziewczynki i w jaki sposób dziewczynka znalazła się sama przy automacie? Na to pytanie jeszcze nie znamy odpowiedzi. Jak na razie wiadomo, że maszyna nie miała atestów, a 59-letni sprzedawca nie miał pozwolenia na prowadzenie działalności, a  badanie alkomatem wykazało, że przed zdarzeniem pił alkohol. Zostanie mu postawiony zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Przeczytaj na polki.pl:  7 rad, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka nad wodą

W wakacje tracimy czujność?

To jeden z przykładów tragedii, która wydarzyła się w trakcie wakacji, ale codziennie dochodzi do podobnych zdarzeń, w których przez brak czujności, albo wakacyjne rozluźnienie rodziców mogło dojść lub dochodzi do tragedii.
Ostatnio głośno było o historii 10-miesięcznej Meldy, którą rodzice zostawili w pontonie na wodzie, a sami korzystali z uroków tureckiej plaży. Zorientowali się, że dziecka nie ma przy nich, gdy ponton z dziewczynką był kilometr od nich. Na szczęście historia Meldy skończyła się szczęśliwie, ale na jej przykładzie  wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski.
Zobacz film z akcji ratunkowej 10-miesięcznej dziewczynki:"Nie spuszczajmy dzieci z oczu" - to nasz apel na czas wakacji, ale i nie tylko. Wszyscy chcemy odpocząć, ale róbmy to świadomie, odpowiedzialnie i czujnie, ponieważ zwłaszcza w trakcie urlopu na nasze dzieci czeka mnóstwo atrakcji, z których maluchy chcą korzystać i korzystają. Ale jak pokazują przykłady, atrakcje te mogą być dla nich niebezpieczne.

Szczególnie polecamy teksty:
Śmierć dziecka na zjeżdżalni. Zobacz, jak uczyć malucha zasad bezpieczeństwa
Dmuchane zabawki – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Upały = niebezpieczne place zabaw dla dzieci?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy